PODPOWIEDZI:

Podstawka chłodząca do laptopa - Czy warto ją kupić?

Podstawka chłodząca do laptopa - Czy warto ją kupić?

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą pod laptopa? Moim zdaniem kompletnie nie, a w tym materiale dowiesz się, dlaczego nie ma to najmniejszego sensu, a dodatkowo może jeszcze skomplikować Ci życie!

Pytania o poprawne temperatury podzespołów w laptopach na forach i grupach technologicznych padają bardzo często, szczególnie gdy w parze idą z obniżeniem wydajności w grach. W tym materiale chciałbym wywołać drobną wojenkę przeciwko podkładkom chłodzącym, które przez wielu są w takich przypadkach polecane, a tak naprawdę czynią więcej złego, niż dobrego.

Podkładki chłodzące do laptopów - nie kupuj, bo nie musisz!

Niestety, mit o podkładkach chłodzących wyrósł już bardzo dawno temu i dziś ciężko jest z nim walczyć, bo na rynku mamy tyle propozycji z tej kategorii, że prędzej czy później ktoś będzie Wam próbował takową wcisnąć.

Z założenia chłodzenie laptopa jest zaprojektowane w taki sposób, by poradzić sobie z ciepłem, które generują jego podzespoły bez żadnej zewnętrznej ingerencji, no chyba że liczymy klimatyzację. W związku z tym aktywne podkładki chłodzące nie są nikomu potrzebne, bo ich działanie potrafi być wręcz negatywne dla pieczołowicie zaprojektowanej cyrkulacji powietrza w laptopie, najnormalniej w świecie ją burząc.

tania podstawka chłodząca pod laptopa

Oczywiście, najlepsze laptopy mają znacznie wydajniejsze chłodzenia, niż ich mniejsi bracia, jednak nawet w przypadku tanich notebooków temperatury nie są złe, bo ich podzespoły nie generują tak dużo ciepła.

Dodatkowo, w tańszych podkładkach chłodzących do notebooka nie ma żadnej filtracji, więc wraz z powietrzem do laptopa pompujemy kurz, co jak się spodziewacie korzystne nie jest.

Ostatnim argumentem przeciwko podkładkom chłodzącym do laptopów jest fakt, że ich zastosowanie potrafi na jakiś czas zatuszować problem związany z ograniczeniem przepływu powietrza w chłodzeniu. Część ludzi uzna, że skoro temperatury spadły, to wszystko jest w porządku, i nie podejmie decyzji o oddaniu laptopa na serwis, co może być tragiczne w skutkach.

Jak utrzymać niskie temperatury w laptopie?

Co więc zrobić, aby utrzymać niskie temperatury laptopa? Przede wszystkim oddawać go co roku na czyszczenie i konserwację, bądź robić ją samodzielnie, jeżeli macie odpowiednią wiedzę i obycie ze sprzętem. Wymiana pasty termoprzewodzącej, termopadów i oczyszczenie wentylatorów z kurzu to kluczowe ruchy, które przywrócą kulturę pracy Waszego mobilnego komputera do poziomu fabrycznego, a czasem nawet i polepszą wynik producenta. 

Sprawdź polecane pasty termoprzewodzące:

kurz w chłodzeniu

Idąc w ekstrema można też spolerować powierzchnie kontaktową chłodzenia, by pozbyć się części większych nierówności, które normalnie wypełnia pasta. Następnym poziomem temperaturowego prestiżu jest zastosowanie ciekłego metalu zamiast zwykłej pasty, jednak ten przewodzi prąd, więc przed zastosowaniem należy zabezpieczyć wszelką okoliczną elektronikę transparentnym lakierem do paznokci, by uniknąć zwarć przy wycieku.

Tak czy inaczej, jest wiele sensownych dróg, które można obrać, by poprawić temperatury w swoim laptopie, a podkładka chłodząca nie jest jedną z nich, więc jeżeli kiedykolwiek spotkacie się z takim pomysłem u znajomych, bądź nie, podeślijcie im ten tekst, albo przemówcie do rozumu sami. Niech wszystkim laptopy żyją długo i szczęśliwie!

blog comments powered by Disqus
Podstawka chłodząca do laptopa - Czy warto ją kupić?
Autor: Paweł Rudy