PODPOWIEDZI:

Narzędzia profesjonalnego gracza

Narzędzia profesjonalnego gracza

Żyjemy w czasach w których mamy wiele gier, w których możemy grać przez internet. Jednak przy tego typu grach musimy najczęściej posiadać odpowiedni sprzęt i oprogramowanie do głosowej komunikacji. Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór słuchawek i mikrofonów, a także programów które wykorzystują technologię VoIP. Jednak trudno wyszukać te najlepsze. Jeżeli chcemy wybrać dobry sprzęt, musimy najpierw określić jakie mamy wymagania.

Internetowi gracze często sięgają po tytuły pokroju serii Call of Duty czy Counter Strike. Obok MMORPGów, dynamiczne FPSy biją rekordy pod względem ilość graczy godzinami przebywających na serwerach. Jednak o ile w tych pierwszych połączenia głosowe teoretycznie da się bez problemu zastąpić pisaniem na klawiaturze (może poza ogromnymi „rajdami” na mocnych przeciwników, gdzie wymagana jest solidna współpraca jak np. w World of Warcraft), tak w przypadku gier, które wymagają bardzo dobrego refleksu jest to nierealne. Rozgrywka nabiera nowego wymiaru kiedy komunikujemy się z graczami z drużyny. Kiedy korzystamy z głosowej łączności, stajemy się wówczas szybsi i skuteczniejsi.

Słuchawki i mikrofon czy słuchawki z mikrofonem?

VoIP jest technologią, która umożliwia przesyłanie dźwięków mowy przez internet. Kiedy nie mamy słuchawek i mikrofonu program obsługujący nie przyda się, więc na początek musimy rozważyć jaki kupić sprzęt. Dobrym rozwiązaniem są słuchawki z wbudowanym mikrofonem. Jednak w praktyce okazuje się, że często takiego mikrofonu nie możemy odłączyć. Problem pojawia się kiedy po graniu, chcemy posłuchać muzyki lub obejrzeć film. W takim momencie mikrofon może nas irytować. Gdyby jednak wbudowany mikrofon nam nie wadził lub planowalibyśmy kupić urządzenie wyłącznie do grania, warto przyjrzeć się na słuchawkom iBox HPI T99MV. Podaliśmy za przykład akurat ten model, ponieważ jest to jeden z niewielu tego typu sprzętów które jest wyposażone w funkcję wibracji. Silniczek wywołujący drgania w słuchawkach?! Być może brzmi to niezwykle, ale niektórzy producenci posunęli się do takich właśnie rozwiązań, chcąc sprostać oczekiwaniom graczy. Gwarantuje to dodatkowe wrażenia podczas gry. Kiedy akcja nabiera tempa, silniczki zadziałają dając większe emocje.

 iBox HPI T99MV

Nie polecamy do grania słuchawek dousznych. Nie dają one dużego komfortu i potrafią często wypadać z ucha. Warto się zastanowić czy preferujemy słuchawki izolujące nas od otoczenia, czyli słuchawki pełne zakrywające całą małżowinę, a może słuchawki mniejsze i lżejsze. Pierwszy typ pozwala na dobre wyizolowanie z otoczenia, jednak wtedy grzeją się nam uszy. Niepełne słuchawki nie leżą tak dobrze na głowie, ale nie sprawią że przegrzeje się nam głowa. Warto podkreślić, że każdy sprzęt grający – zarówno słuchawki, jak i głośniki – najlepiej samemu wypróbować przed kupnem. Unikniemy w ten sposób rozczarowania.

Jakie oprogramowanie?

Team Speak, xFire oraz Mumble to najpopularniejsze oprogramowanie dedykowane dla graczy. xFire to najbardziej innowacyjne rozwiązanie. Program oprócz swojej funkcjonalności również wygląda efektownie. Ciekawy design udało się połączyć z intuicyjnym interfejsem. Co ważne, aplikacja działa z większością gier sieciowych. Tak więc z pełną komunikacją w najbardziej znanych produkcjach nie będzie żadnych problemów.

Mumble to program którego zaletą jest prostota i bardzo małe zapotrzebowanie na zasoby systemowe. O Mumble bardzo dobrze wypowiadają się gracze, chwalący program za niskie opóźnienia w przesyłaniu dźwięku. Pomimo że Team Speak nadal jest od niego znacznie popularniejszy, to właśnie Mumble zbiera same pozytywne opinie. Jednak w przypadku Team Speaka nie do przecenienia jest fakt, że jak dotąd pojawiał się w wielu usprawnionych wersjach, z czego każda stawała się coraz bliższa ideału. Świadczy o tym stabilność działania programu.

Czas na testy i zakupy

Podstawą przy wyborze sprzętu do grania jest określenie wymagań. Jeżeli nie posiadamy na tym polu doświadczenia, trudno będzie kupić idealne do naszych potrzeb urządzenie. Z oprogramowaniem jest o tyle prościej, że wybraną aplikację możemy po prostu ściągnąć i przetestować. Odrzucimy w ten sposób program przeładowany zbędnymi opcjami lub wyposażony w zbyt mało przydatnych nam funkcji.

blog comments powered by Disqus
Narzędzia profesjonalnego gracza