PODPOWIEDZI:

Netbook z systemem Windows 7 Starter

Szybki spis treści:
Netbook z systemem Windows 7 Starter

Microsoft Windows 7 Starter jest najpowszechniej spotykanym systemem operacyjnym w netbookach. Jak każde oprogramowanie, posiada pewne ograniczenia, na które powinniśmy zwrócić naszą uwagę, kupując mini-laptopa. Dlaczego system ten instalowany jest właśnie w tych urządzeniach? I czy to prawda, że nie można zmienić w nim tapety pulpitu? Zapraszamy

Starter jest najuboższą i najtańszą edycją systemu operacyjnego Windows 7, firmy Microsoft. Jest to oprogramowanie preinstalowane – dostępne wyłącznie z nowymi komputerami i ograniczone sprzętowo. Z racji swojej niskiej ceny i podstawowej funkcjonalności, system ten znaleźć można w prawie każdym nowszym netbook'u. Urządzenia te, nie posiadają napędów optycznych, system musi zatem mieścić się na dysku twardym. Takie oprogramowanie nie wymaga od użytkownika klucza licencji, gdyż jest on przypisany do urządzenia. Nie wymaga również instalowania specjalnych sterowników, wszystko mieści się w zgrabnej „paczce” na dysku twardym, oczekując pierwszego uruchomienia.

7 starter

System preinstalowany ma jednak sporo wad, których lepiej być świadomym. Potencjalnemu nabywcy netbooka, bo o nich tu właśnie mowa, odbierane jest prawo wyboru oprogramowania, które chciałby używać. Z powodu umów producentów z dealerami, konsument musi zakupić komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym, a jeśli sobie tego nie życzy, będzie zmuszony zapłacić zarówno za oprogramowanie preinstalowane, jak i dodatkowe – zainstalowane samodzielnie.
Do standardowego oprogramowania musi być dołączony nośnik, z reguły płyta CD/DVD, umożliwiający przeinstalowanie z niego oprogramowania w razie potrzeby. W przypadku systemu przeinstalowanego jest inaczej, producenci dołączają pełną kopie systemu na ukrytej przestrzeni dysku twardego netbooka.

Inwestycja w netbooka z preistalowanym systemem Windows 7 Starter, niesie za sobą pewne konsekwencje. Zapewne spora część nabywców mini-laptopów nie zwróci na jego ograniczone możliwości uwagi, znajdą się jednak tacy, którzy mogą żałować tej decyzji.

Ograniczenia systemu

Początkowo Starter posiadał śmieszny limit liczby uruchomionych programów - do trzech, na szczęście wycofano się z tego pomysłu. Nie zmienia to jednak faktu, że system nadal nie obsługuje zaawansowanego interfejsu graficznego i modułu Media Center, nie pozwoli również na zmianę tapety systemowej oraz na uruchomienie programów w trybie XP Mode.

7 starter

Obsługuje on do 2 GB RAM’u, więc jeżeli nasz netbook ma już te 2 GB pamięci podręcznej, poszerzanie jej, traci sens. Obsługuje tylko 1 procesor, zapomnijmy więc o netbooku z CoreDuo. Dodatkowo, Starter nie posiada funkcji podglądu programów na pasku zadań, szybkiego przełączania użytkowników bez konieczności wylogowywania, wsparcia wielu monitorów i obsługi domeny Windows.
Innymi słowy, klikając na pulpit prawym klawiszem myszki, nie wyświetli się nam opcja „Właściwości".

Pocieszające jest, że maksymalną dopuszczalną wielkością ekranu Windows 7 Starter jest 10.1 cala. System ten nie grozi więc netbookom o większych matrycach.

7 starter

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu Wasz wybór netbooka z systemem 7 Starter, będzie dużo bardziej świadomy. Dodam, że tapetę można oczywiście zmienić, korzystając ze specjalnych programów, jak chociażby Starter Wallpaper Changer.

blog comments powered by Disqus
Netbook z systemem Windows 7 Starter