PODPOWIEDZI:

Sprawdzamy zestaw Retro od Vestfrost! (Rozmowy o(d) kuchni #1)

Sprawdzamy zestaw Retro od Vestfrost! (Rozmowy o(d) kuchni #1)

Nie tak dawno miałem przyjemność, do spółki z Aleksandrem, zobaczyć na żywo jak sprawdza się kuchenny zestaw retro od Vestfrost. Duńska firma stawia nie tylko na styl, ale i na funkcjonalność swoich najnowszych sprzętów, co sprawdziliśmy w obecności niecodziennego gościa.

W dzisiejszych "Rozmowach o(d) kuchni" stawiamy na dialog. W końcu co dwie, a nawet trzy głowy, to nie jedna. Zestaw kuchnia + okap retro sprawdziliśmy w akcji podczas między innymi gotowania (swoją drogą przepysznego) dania z Woka. Czy w parze z wyglądem idzie odpowiednia funkcjonalność?

Stylistyka retro nie tylko cieszy oko

Michał Mielnik: Czego by nie mówić, tak na rynku brakuje rozwiązań retro, które wkomponowują się do większych kuchni. Brakuje też takich, które porzucają czerń i biel (okazjonalnie kremowość) na rzecz odważniejszych barw. Dlatego też komplet od Vestfrosta jest miłą odskocznią. Dostępne w kolorze bordowym (choć ja bym był bliżej stwierdzenia, że to burgundowy) lub beżowym urządzenia będą wyróżniały się w kuchni. Bynajmniej to nie kłopot, a świadome projektowanie pod wizję klientów.

Retro, ale z nowoczesnym wnętrzem - tak prezentuje się propozycja Vestfrost

Aleksander Gałąska: Czy mogę szanownemu Panu przerwać? Nie sposób zapomnieć o tym, że okap jest o tyle dopasowany do kuchenki, że nie tylko wygląda podobnie, ale i ma taką samą szerokość - 90 centymetrów. Tym samym obejmuje całą przestrzeń “gotowania” i jest pewność, że wciągnie wszystko co trzeba. Przy okazji dzięki temu podświetlenie LED obejmuje więcej przestrzeni. A nic nie jest tak ważne w kuchni, jak pełny wgląd we wszystko, co się w niej dzieje.

Okap Vestfrost w stylu retro ma tę samą szerokość co kuchnia

Michał: Dokładne wymiary obydwu konstrukcji to: dla kuchni 90 cm szerokości x 85 cm wysokości x 60 cm głębokości, a dla okapu - 90 x 50 x 76-104 cm. To, na co ja zwrócę uwagę, to chromowane pokrętła oraz rączka okapu. To zabieg nie tylko stylistyczny, ale i zwiększający trwałość elementów, które w końcu będą wielokrotnie przecierane. Nie bez powodu stosuje się go przy na felgach samochodowych.

Chromowanie pomaga zachować dobry stan kuchni na dłużej

Aleksander: Kwestia trwałości na pewno jest bardzo ważna, w końcu jak już kupujemy kuchenkę i okap - to raczej na lata. 

Gotowanie z kuchnią retro od Vestfrost

Aleksander: Rozmiar ma znaczenie nie tylko przy wyglądzie, ale i przy wydajności. Okap kuchenny Vestfrost VE–90RSABR pochłonie aż 745 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Pracuje na bazie bardzo cichego i energooszczędnego silnika bezszczotkowego. Jego minimalna głośność to 46 dB. Istotne jest też to, że ma cztery poziomy mocy, w tym turbo.

Regulacja mocy odbywa się za pośrednictwem przycisków

Wszystkie są w zasięgu ręki - włącza się je po prostu klikając na odpowiedni guzik. Na poziomie najwyższym sprzęt pracuje bardzo wydajnie - wyobrażam sobie że spokojnie poradziłoby sobie z zapachami podczas smażenia na głębokim oleju.

Michał: Taka duża moc nie może się marnować i tutaj do akcji wkracza kuchnia Vestfrost VC-993wnPBR z pięcioma palnikami. Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek gotowanie musimy się upewnić, że jest bezpiecznie. Żeliwne nakładki oraz ruszt? Są. Zapalarki iskry w pokrętłach? Są. Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu? Także jest. 

5 palników pozwala na sporą elastyczność w gotowaniu

Aleksander: No to rozpoczynamy gotowanie na jednym z pięciu palników. W oczy rzucają mi się jednak dwa adaptery, nieco zmieniające kształt rusztów. 

Michał: Pierwszy z nich to adapter do kawiarki. Tradycyjna, parzona kawa z rana na pewno jest ciekawą alternatywą dla ekspresów, a przy tym zestaw do jej zrobienia zajmuje nieporównywalnie mniej miejsca. O wiele większy jest drugi adapter, który posłuży do gotowania przy wykorzystaniu woka. Pozwala on na lepsze objęcie ogniem całego naczynia, co ma kluczowe znaczenie przy obróbce cieplnej. 

Adapter do kawiarki pozwoli przyrządzać kawę w tradycyjnym stylu

Aleksander: No właśnie - jak gotowanie na woku i nie tylko, to chyba koniecznie na kuchence gazowej?

Michał: Tak się składa, że o to spytałem zaprawianego w kuchennych bojach Thomasa Eklera. Jest on częścią Instytutu Sztuki Kulinarnej. Od ponad 20 lat działa w branży gastronomicznej, a na swoich szkoleniach uczy nie tylko obróbki mięs, ale i pracy nad żywnością organiczną oraz doboru win do okazji. Nie mogłem więc zmarnować tej okazji i zapytałem go, z czym wiąże się wykorzystanie takiego adaptera dla woka. Oto odpowiedź:

Adapter ma za zadanie zintensyfikować płomień w jednym miejscu, w związku z czym, mimo że płomień nie wydaje się być aż tak duży, to jest on na tyle energetycznie wydajny, że bardzo szybko podgrzewa on woka i spełnia kryteria, które dla takiego gotowania są najważniejsze. ~Tom Ekler, Instytut Sztuki Kulinarnej

Wydajne ogrzewanie woka to klucz do sukcesu dań stir fry i nie tylko. Szybka obróbka cieplna sprawia, że jedzenie zachowuje więcej wartości odżywczych, nabierając przy tym głębokiego smaku. Adapter pozwala na wykorzystanie woków o azjatyckim kształcie, z okrągłym dnem. Te zazwyczaj nie są kompatybilne z europejskimi palnikami, ale dzięki adapterowi w kuchni Vestfrost ten problem zostaje rozwiązany.

Obróbka cieplna w wysokiej temperaturze to gwarancja smacznego dania

Aleksander: No ale przecież istnieją też adaptery do woka dla kuchni indukcyjnych. Dlaczego ktoś miałby obecnie interesować się palnikami?

Michał: Widzę, że wchodzisz trochę w rolę adwokata diabła, ale i tutaj udało mi się zdobyć odpowiedź od eksperta. 

Ogień pracuje z daniem - tłuszczem i oparami. Jeżeli mamy otwarty ogień, te opary ulegają zapłonowi, co wpływa na charakter dania. Cząsteczki, które uległy spaleniu, wracają na woka i dodają daniom kolorytu oraz smaku. [...] Gotując na ogniu dużo bardziej czujemy ten proces. Jest to gotowanie, w dużym cudzysłowie, "bardziej prawdziwe".

Efekt końcowy korzystania z woka to nie tylko smaczne, ale i pełne wartości odżywczych jedzenie

To, co ważne przy gotowaniu to kontrola. Zmniejszamy ogień czy zdejmujemy naczynie - reakcja jest natychmiastowa. I w indukcji, i w kuchenkach elektrycznych, to trochę trwa. 

Najważniejszy jednak jest otwarty płomień. Trudno sobie wyobrazić podpalanie czy flambirowanie tłuszczu - ani na kuchence indukcyjnej, ani na kuchence elektrycznej. Jesteśmy w stanie rozróżnić zdanie, które gotujemy na woku niepodpalanym od tego, który był na otwartym ogniu. Smak z ognia będzie na pewno głębszy, bardziej wielowymiarowy

Aleksander: Przekonaliście mnie. Po tak intensywnym gotowaniu nie pozostaje nic innego jak włączyć okap.

Michał: Ja zaproponuję jednak rozmowę o piekarniku.

Sprawdź aktualną cenę zestawu retro AGD marki Vestfrost

Cena Kuchenki i Okapu retro Vestfrost

Ogromny piekarnik to ogromne możliwości

Aleksander: Na pierwszy rzut oka widać, że to całkiem spora konstrukcja. Jak duża?

Michał: 105 litrów pojemności netto wewnątrz piekarnika bez problemu wystarczy na przygotowanie solidnego obiadu albo dwóch pizz jednocześnie. Jako, że ten pierwszy mieliśmy zapewniony po ekscytującym gotowaniu z Tomem Eklerem, zdecydowaliśmy się na dwie pizze. 

W piekarniku bezproblemowo zmieszczą się dwie pizze

Aleksander: Sam piekarnik posiada zresztą tryb dedykowany pieczeniu pizzy, który ustawimy za pomocą pokręteł. 

Michał: Warto podkreślić, że trybów pieczenia wewnątrz urządzenia znajdziemy aż 9, co czyni z niego urządzenie multifunkcyjne. To wszystko przy szybkim nagrzewaniu. Oprócz górnego i dolnego elementu grzejnego o mocy 1200W każdy, otrzymujemy też grill o mocy 1800W i termoobieg o mocy 3200W. Rzecz jasna, działa w oparciu o prąd. 

Pokrętłami wybierzemy tryb pieczenia oraz temperaturę

Aleksander: Wygoda nie kończy się na osobnych pokrętłach z trybem pieczenia i wysokością temperatury. To, co znacznie ułatwia wyjmowanie jedzenia to rzecz jasna prowadnice teleskopowe. Blachę umieścimy też między metalowymi drabinkami, jeśli to nam odpowiada. 

Michał: Piekarnik robi to, co ma robić i nikt tutaj nie próbował wynaleźć koła na nowo. Mnie cieszą za to wszystkie rozwiązania wspomagające jego sprzątanie. Przede wszystkim w kuchni Vestfrost postawiono na czyszczenie katalityczne. Wkłady znajdujące się na ściankach zbierają tłuszcz i drobinki jedzenia, a te są następnie podgrzewane do bardzo wysokich temperatur. W efekcie dochodzi do dopalenia katalitycznego, po którym wystarczy przetrzeć go bez większych problemów. 

Prowadnice teleskopowe pomagają wyjmować jedzenie po upieczeniu

Na tym nie kończy się łatwość czyszczenia konstrukcji. Producent postawił na szybę wewnętrzną łatwą w demontażu. To zdecydowanie upraszcza proces czyszczenia i zmniejsza szansę na powstanie zacieków z mycia czy śladów po tłuszczu. Do tego zdecydowano się na emalię łatwoczyszczącą, więc sprzątanie nie powinno nikomu spędzać snu z powiek.

Aleksander: Zwłaszcza, jeśli będzie to sen o kuchni w stylu retro od Vestfrosta.

blog comments powered by Disqus
Sprawdzamy zestaw Retro od Vestfrost! (Rozmowy o(d) kuchni #1)