PODPOWIEDZI:

Bezpieczna strona technologii

Bezpieczna strona technologii

Liczba zagrożeń w internecie stale rośnie. Według danych Panda Security, dotyczących rynku światowego, w trzecim kwartale 2011 r. stworzono ponad 5 mln nowych odmian kodów złośliwych, a liczba stworzonych koni trojańskich osiągnęła rekordowy wynik, dowodząc, że jest to ulubiona forma działania cyberprzestępców, za pomocą której wyłudzają wrażliwe dane.

Sytuacja w Polsce pokazuje, że nie jesteśmy społeczeństwem odpowiednio przygotowanym na tak szybko rosnącą liczbę zagrożeń w sieci. Wyniki przeprowadzonego ostatnio badania firmy Microsoft, które zbiegły się z obchodami międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, wskazują na to, że Polscy użytkownicy Internetu powinni lepiej poznać zasady ochrony przed coraz bardziej zaawansowanymi e-przestępcami, a także zwiększyć aktywność w tej dziedzinie.

Polacy są w tyle za resztą Europejczyków, jeśli chodzi o świadomość w sieci i zachowania zwiększające ich bezpieczeństwo. Ponad 3/4 ankietowanych z Polski nie posiada żadnej wiedzy na temat zapobiegania kradzieży tożsamości. Jeszcze gorzej prezentują się wyniki pytania dotyczącego edukacji Polaków związanej z bezpieczeństwem w sieci. Aż 66% z ankietowanych w Polsce w ogóle nie poszerza swej wiedzy na temat ochrony reputacji w internecie, ani zapobiegania kradzieży tożsamości.

Bezkompromisowe bezpieczeństwo rozwiązań

„Żyjemy w czasach, w których duża część życia społecznego przenosi się do sieci. Większość zagrożeń związanych z użytkowaniem internetu to te same, z którymi mamy do czynienia w świecie realnym. Dlatego uważam, że na takich firmach jak Microsoft, które są pionierami technologicznymi w skali światowej, spoczywa odpowiedzialność dbania o zapewnienie jak najlepszych warunków bezpiecznego korzystania z technologii. Robimy to systematycznie, poprzez dostarczanie sprawdzonych rozwiązań, gwarantujących najwyższe współczynniki bezpieczeństwa, ale też przez działania edukacyjne, uświadamiające jak bezpiecznie korzystać z internetu i komputerów. Jesteśmy dumni z tego, że udaje nam się co roku przeprowadzać szereg skutecznych akcji, które przybliżają społeczeństwu zagrożenia, jakie mogą ich spotkać w internecie i mówią, jak powinni na nie reagować.” – powiedział Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego biura Microsoft. Aby zapewnić użytkownikom bezpieczne korzystanie z technologii, od lat priorytetem strategii Microsoft jest proponowanie bezpiecznych rozwiązań, które chronią klientów, partnerów i konsumentów.

Krok 1: system operacyjny.

Wszystkie systemy operacyjne Microsoft cechuje najwyższa jakość zabezpieczeń przed utratą danych oraz atakami z zewnątrz. Legalność oprogramowania gwarantuje uniknięcie zagrożeń, takich jak uszkodzenie sprzętu, czy przejęcie nad nim kontroli poprzez zainfekowanie złośliwym lub szpiegowskim oprogramowaniem. Na straży bezpieczeństwa oprogramowania Microsoft stoją ciągłe aktualizacje, które są reakcją producenta na stale rosnącą liczbę zagrożeń w sieci. Dowodem na ich skuteczność jest m.in. spadek zainteresowania e-przestępców komputerowych tworzeniem wirusów na systemy Microsoft – lata 2012 i 2011 to pokazują wyraźny spadek zainteresowania cyberprzestępców tym systemem operacyjnym.

Krok 2: mobilny system operacyjny.

Także system operacyjny Microsoft na smartfony okazuje się być jednym z najbezpieczniejszych. W ubiegłym roku zdarzały się przypadki, gdy aplikacje tworzone na inne popularne w Polsce oprogramowania mobilne wymagały od użytkowników udostępniania wrażliwych danych, co nierzadko miało związek ze złymi intencjami ich twórców. Aby wyeliminować takie przypadki, Microsoft przyjął specjalny proces certyfikowania aplikacji, które trafiają do sklepu Windows Phone Marketplace. Korzystanie z zasobów Windows Phone jest bezpieczne, ponieważ znajdują się w nim tylko te aplikacje, które wcześniej zostały autoryzowane przez Microsoft i przeszły procedury, które weryfikują ją m.in. pod względem nieszkodliwej zawartości.

Krok 3: przeglądarka internetowa.

Wybór przeglądarki wpływa w najistotniejszy sposób na bezpieczeństwo w sieci. Dlatego przeglądarka internetowa Microsoft stoi na jego straży i z roku na rok zajmuje czołowe miejsca w testach bezpieczeństwa. Z przeprowadzonych w 2011 roku badań laboratorium NSS Labs dotyczących użytkowników z Europy wynika, że Internet Explorer 8 i 9 zapewniają znacznie wyższy współczynnik blokowania złośliwego oprogramowania, niż konkurencyjne przeglądarki, gwarantując lepszą ochronę milionom klientów. Dane z początku ubiegłego półrocza pokazują, że już wówczas Internet Explorer zablokował 1,6 mld ataków związanych ze złośliwym oprogramowaniem oraz wyłudzaniem informacji i każdego dnia blokuje od 3 do 5 mln nowych ataków.

Krok 4: poczta elektroniczna.

Bezpieczne skrzynki e-mail to kolejny produkt, poprzez który Microsoft walczy z cyberprzestępcami. Ilość spamu trafiającego do skrzynki odbiorczej poczty Hotmail została ograniczona aż o 90% w porównaniu z poziomem szczytowym, w poczcie wychodzącej o 75%, a w całym internecie udało się ograniczyć spam o 15%. Co więcej, ściganie spamerów przynosi korzyści nie tylko użytkownikom poczty elektronicznej od Microsoft, ale wszystkim użytkownikom poczty elektronicznej. Microsoft założył dział przestępstw cyfrowych, którego jedynym zadaniem jest zwalczanie cyberprzestępczości. Mimo iż spamerzy wciąż wymyślają nowe taktyki i narzędzia, dział ten podejmuje działania, aby chronić klientów i uczynić z internetu bezpieczniejsze miejsce dla każdego.

Edukacja dostosowana do potrzeb

Podstawową i konieczną metodą przeciwdziałania cyberprzestępczości jest edukacja. Zwłaszcza, że według badań IPSOS, w Polsce aż 48% użytkowników wprost przyznaje się do użytkowania nielicencjonowanego oprogramowania, nie widząc w tym nic złego i nie mając świadomości, że oprogramowanie pozyskane z innego niż oryginalne źródło grozi zainfekowaniem systemu, kradzieżą wrażliwych danych, czy przejęciem kontroli przez nieznanych sprawców. Z tego powodu, jeden z najwyższych priorytetów Microsoft, jakim jest bezpieczeństwo użytkowników i poprawa jakości życia dzięki technologii, wpisane są również działania z zakresu odpowiedzialności społecznej i edukacji. Firma proponuje użytkownikom prywatnym, biznesowym i sektorowi publicznemu - w tym oświacie kompletną i regularnie dopasowywaną do zmieniających się potrzeb ofertę szkoleń dotyczących bezpieczeństwa w internecie.

„Microsoft regularnie organizuje akcje i kampanie uświadamiające korzyści, jakie niesie za sobą użytkowanie legalnego, bezpiecznego oprogramowania, a zarazem uświadamiające zagrożenia płynące z korzystania z nielicencjonowanych produktów. Wachlarz działań stosowanych przez Microsoft i partnerów w celach prewencyjnych jest bardzo szeroki: od szkoleń i warsztatów dla urzędników administracji publicznej, poprzez szkolenia dla policji i nauczycieli. Organizujemy również audyty dla przedsiębiorstw czy szkolenia dla dyrektorów IT i dyrektorów finansowych w polskich firmach." – komentuje Krzysztof Janiszewski, specjalista firmy Microsoft do spraw ochrony własności intelektualnej.

Szczególnie ważną grupą docelową tego typu działań są dzieci, stąd obecność firmy w szkołach i rozmowy z dziećmi oraz młodzieżą na temat zagrożeń w internecie. W ubiegłych latach udało się skutecznie przeprowadzić programy: „321 Internet” - przeznaczony dla szkół podstawowych i „W sieci”, - stworzony z myślą o licealistach, które miały założenie nauczyć dzieci i młodzież pożądanych zachowań w internecie oraz uzmysłowić im zagrożenia płynące z ich nieodpowiedniego korzystania z komputera. Firma wraz z partnerami angażuje w swoje działania policję, nauczycieli, a także celebrytów – w materiałach edukacyjnych występują idole zarówno dzieci i młodzieży, jak i całego społeczeństwa - Krzysztof Hołowczyc, Ewa Farna czy Patrycja Kazadi.

„Stawiamy na edukację i jesteśmy przekonani, że to najlepsza droga dojścia do celu, jakim jest dla nas zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Jednak młodzi ludzie mają niezwykle wysokie wymagania, jeżeli chodzi o edukację związaną z nowymi mediami. Wraz z Microsoft uznaliśmy, że atrakcyjna forma przekazu i ciekawe scenariusze z udziałem ich ulubieńców to najlepsza droga do sukcesu. Dzięki tego rodzaju działaniom łatwiej jest przyciągnąć uwagę młodych internautów i zainteresować kwestiami związanymi z bezpieczeństwem online. Dlatego wspólnie wypracowaliśmy przystępne materiały dla uczniów szkół podstawowych i liceów, dzięki którym udało nam się dotrzeć do dzieci do młodych ludzi ze szkół w całej Polsce.” – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Zachęcamy do śledzenia stron na których znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa komputera oraz projektów edukacyjnych Microsoft skierowanych m.in. do szkół, uczelni:

  • https://www.microsoft.com/pl-pl/security/pc-security/default.aspx#Skanuj-komputer
  • https://www.microsoft.com/poland/edukacja/
  • www.wsieci.tv, www.321internet.pl
  • www.dzieckowsieci.fdn.pl
blog comments powered by Disqus
Bezpieczna strona technologii