PODPOWIEDZI:

Jak kupować maszynę do szycia?

Jak kupować maszynę do szycia?

Kiedyś maszyna do szycia była bardzo cennym nabytkiem – przed epoką maszyn elektrycznych, te mechaniczne zazwyczaj służyły kilku pokoleniom. Obecnie w wielu domach są maszyny, które częściej służą do drobnych poprawek krawieckich niż szycia ubrań.

Rodzaje maszyn

Maszyny mechaniczne Jeszcze w wielu domach funkcjonują sprawne maszyny mechaniczne, jednak większość z nich nie ma już napędu nożnego, lecz wmontowany silniczek elektryczny. Takie maszyny posiadają zazwyczaj pedał, którym reguluje się (nogą) prędkość pracy maszyny. Ściegi wybiera się ręcznie, poprzez przestawienie pokręteł. Starsze i nowocześniejsze typy maszyn do szycia różnią się głównie tym od starszych, że mają płynną regulację gęstości i szerokości szycia – w starszych jest to robione skokowo lub są ich zupełnie pozbawione.

Maszyny elektroniczne

Tego typu maszyny wyglądają podobnie jak maszyny mechaniczne, ale mają zamiast pokręteł czy suwaków przyciski, które elektronicznie pozwalają na ustawienie funkcji jak ma być szyty materiał. Maszyny elektroniczne są tak skonstruowane, że nie ruszą, gdy coś jest źle zaprogramowane. Ponadto urządzenia te posiadają wyświetlacz LCD oraz ogromny wybór ściegów.

Maszyny komputerowe
Można stwierdzić, że maszyna komputerowa to nieco bardziej zaawansowana technologicznie maszyna elektroniczna. Maszyna komputerowa umożliwia na przykład haftowanie skomplikowanych wzorów (literki).

Obecnie większość maszyn elektronicznych oraz komputerowych nie posiada nożnego rozrusznika i kontrolera prędkości.

Wiele maszyn posiada funkcję overlock – jest to szalenie przydatna funkcja, dzięki której można zszywać tkaniny elastyczne, bowiem overlock zapobiega pruciu się tkaniny.

Jak kupować maszynę do szycia?

Jak zbudowana jest maszyna?

Wolne ramię- element maszyny, który umożliwia obszywanie mankietów czy nogawek itp.
Chwytacz – to ten fragment na wolnym ramieniu, na którym znajduje się metalowa płytka z perforacją – pod tę płytkę wkłada się bębenek z nitką. Najwygodniejszy jest chwytacz rotacyjny.
Naprężacz nici – znajduje się w górnej części obudowy, może być mechaniczny lub automatyczny.
Oświetlenie – konieczne żeby śledzić tok szycia. W starych maszynach jest to żaróweczka, w nowoczesnych maszynach oświetlenie stanowią diody LED lub oświetlenie halogenowe.
Transporter – to znajdujący się na płytce ściegowej zestaw ząbków, które podczas pracy maszyny powodują przesuwanie się materiału w odpowiednim tempie.
Pojemnik na akcesoria – często jest sprytnie ukryty w przedłużce zasięgu. Warto wybrać maszynę z takim pojemnikiem, bo dodatkowe akcesoria są zawsze pod ręką.
Stopki– część maszyny umożliwiająca szycie. W standardzie znajdują się stopki uniwersalne, aczkolwiek są jeszcze takie, które umożliwiają wszywanie suwaków, czy przyszywanie guzików.
Igła – zawsze potrzeba jest ich kilka, bo pękają i łamią się. Mamy do wyboru igły różnej grubości.
Prowadnik – umożliwiający szycie ściegiem krytym.
Podnośnik kolanowy – dźwignia, która umożliwia podnoszenie i opuszczanie stopki za pomocą kolana.
Narzędzia do prucia i do krojenia materiału – szczególnie przydatne, gdy coś zszyjemy nie tak. Krojenie potrzebne jest wówczas, kiedy skracamy lub zwężamy materiał oraz przy krojeniu z materiału całego stroju.
Szczotki do czyszczenia – niewielkie szczotki, które wyczyszczą każdy zakamarek maszyny – wbrew pozorom, bardzo przydatne.
Śrubokręty i wkrętaki – dzięki nim łatwo przykręci się poluzowane części czy wymieni żarówkę.
Walizka – najczęściej maszyny standardowo wyposażane są w walizki, które chronią je przed kurzem. Stąd też nazwa maszyna walizkowa.

Ściegi

Im nowocześniejsza maszyna tym posiada więcej ściegów. Kiedyś były to zaledwie 3-4 ściegi, teraz maszyny mają od 10 do 250 ściegów do wykorzystania. Jednak na co dzień najczęściej używane są: ścieg prosty do zszywania materiału oraz ścieg zygzakowaty do obrzucania, obrębiania czy wszywania gumek.

Przykłady ściegów:
Ścieg kryty – dzięki prowadnicy można szyć tak, by szwu na zewnątrz nie było widać.
Ścieg overlockowy (owerlokowy) – zszywa się nimi tkaniny elastyczne, obrzuca dzianiny.
Potrójny ścieg prosty – wzmacnianie szwów, obrębia się nimi elastyczne tkaniny.
Ścieg cerujący – jak sama nazwa wskazuje umożliwia cerowanie dziur.
Ściegi elastyczne – to ściegi typu siatkowe, łukowe, zygzakowate.
Ściegi satynowe – to gęste ściegi dekoracyjne.

Jak kupować maszynę do szycia?

Funkcje ściegów

Obecnie duża ilość ściegów sprawia, że nie wszystkie są wykorzystywane. Czasami powoduje to komplikacje w używaniu maszyny przez laików.

Funkcja szycia wstecznego (ścieg wsteczny, szycie wsteczne) – funkcja przydatna do zakończenia ściegu.
Szycie bez regulatora – funkcja umożliwiająca wygodne szycie długich odcinków na przykład ściegami ozdobnymi, po zakończeniu maszyna sama się zatrzymuje.
Odbicie lustrzane – umożliwia szycie lustrzanym odbiciem ściegu również w pionie i w poziomie.
Automatyczne nawijanie i nawlekanie nici – nawlekacze do igieł to standard, aczkolwiek nawijanie nici posiada tylko kilka modeli.
Automatyczne obcinanie nici.
Regulacja prędkości szycia – bardzo istotna funkcja, szczególnie, gdy ktoś zaczyna swoją przygodę z szyciem. Maszynie amatorskiej wystarczy 900 obrotów na minutę.
Manualne regulowanie docisku stopki – ważne, gdy szyje się różnego rodzaju materiały o różnej grubości.
Zmiana położenia igły – Maszyny mechaniczne posiadają możliwość przesuwania igły od środka stopki w lewo, zaś elektroniczne i komputerowe płynnie przesuwają się z prawej na lewo.
Transport górny - pomaga w płynnym podawaniu tkaniny.
Przyszywanie guzików.
Obrzucanie dziurki – bardzo ważna funkcja, gdy szyje się ubrania zapinane na guziki.
Cerowanie.
Pikowanie - automatyczne pikowanie materiału posiadają niektóre maszyny.
Haftowanie – dobre maszyny do szycia mają mnóstwo wzorów do haftowania, tę funkcję posiada tylko kilka typów maszyn.
Naszywanie aplikacji – funkcja przydatna, szczególnie, gdy ma się dzieci. Umożliwia ona również wyszywanie.
Automatyczne ryglowanie – funkcja umożliwiająca szybkie zakończenie ściegu.
Komunikat błędów – maszyny elektroniczne i komputerowe informują o wszelkich błędach, które pojawiają się na etapie programowania i szycia.
Port USB– maszyny komputerowe posiadają port, który umożliwia przeniesienie z innych nośników wzorów haftu. Taka funkcja jest w maszyno-hafciarkach.

Uczę się szyć

Nauczenie się szycia to niełatwa sztuka. Najlepiej zacząć naukę na prostej maszynie. Powinna ona mieć:

  • niewielką ilość ściegów
  • płynną regulacje szerokości i gęstości ściegu
  • możliwość zmiany położenia igły
  • wolne ramię
  • obrzucanie dziurek (ewentualnie ich robienie)
  • stopki do pikowania
blog comments powered by Disqus
Jak kupować maszynę do szycia?