PODPOWIEDZI:

Duet Idealny: HDD i SSD

Duet Idealny: HDD i SSD

W dzisiejszych czasach, najbardziej znaną metodą na przyspieszenie starszego modelu peceta, jest dokupienie napędu SSD. Można pokusić się o rozważenie połączenia SSD razem z HDD. Jednak czy połączenie tych dwóch rodzajów dysków ma sens?

Napędy SSD są coraz popularniejsze, przede wszystkim za sprawą spadających cen, ale także przez wzgląd na ich szybkość. Wciąż jednak ciężko je porównywać z talerzowymi dyskami HDD. SSD sprawdzi się najlepiej, jako systemowy dysk, na którym można zainstalować najczęściej używane programy czy gry. Natomiast HDD, dzięki swojej przestrzeni dyskowej, stanie się rewelacyjnym magazynem danych o dużej objętości, jak np filmów, muzyki, zdjęć.

 

Zobacz Rewelacyjne Laptopy LENOVO >>

 

Posiadacze stacjonarnych komputerów mają praktycznie nieograniczone możliwości jeśli chodzi o dodatkową powierzchnię dyskową. Jedynym ograniczeniem dla nich jest model posiadanej płyty głównej. Dyski twarde obsługują standard Serial ATA w wersji SATA III i są dostępne w formatach 2,5-cali i 3,5-cali. Napędy SSD można podłączyć do interfejsów Serial ATA (SATA), mSATA, PCI Express (PCIe).

 

Innowacyjnym rozwiązaniem jest złącze M.2 (NGFF) i interfejs SATA Express. M.2 pojawia się w najnowszych generacjach płyt głównych. Standard SATA Express jest debiutantem, dlatego póki co jeszcze trudno mówić o dostępności napędów które używają tego złącza.

 

W przypadku M.2 i mSATA oszczędzamy miejsce w obudowie, ponieważ montuje się je na płycie głównej. Korzystają z gniazda PCI Express. Coraz więcej jest natomiast dostępnych modeli mniejszych i dużo bardziej kompaktowych - osadzonych na kartach HHHL. Warto zaznaczyć, że komputerowe obudowy dają możliwość zainstalowania dysków 2,5-calowych także za tacką płyty głównej.

 

Komputery stacjonarne pozwalają w dowolny sposób łączyć dyski SSD i HDD, jednak niektóre sposoby mają dużą przewagę nad innymi. Dla przykładu, gdy zależy nam na jak największej wydajności, wtedy do dysku HDD wystarczy dokupić napęd SSD PCIe - który jest ultra-szybki - w ten sposób omijamy ograniczenia, które nakłada na nas interfejs SATA III.

 

W przypadku laptopów, niestety nie ma już aż tylu kombinacji. Nadal jednak istnieje pewne pole do manewru, jednak największą przeszkodą jest tutaj brak miejsca na drugi dysk twardy 2,5-calowy. Jest za to możliwość zainstalowania dodatkowego napędu mSATA HDD, a alternatywą dla zamontowania dysku SSD 2,5-calowego ze złączem SATA, jest umieszczenie go w specjalnym adapterze (jego koszt to około 50-100zł) w miejscu optycznego napędu DVD.

 

Komputery przenośne nie dają możliwości instalacji dysków PCIe, można jednak pomyśleć nad napędem SSD ze złączem M.2 - trzeba tylko upewnić się, czy komputer posiada odpowiednie złącze.

 

Kiedy połączenie SSD i HDD jest bez sensu?

 

Z reguły SSD i HDD uzupełniają się doskonale, natomiast warto rozważyć całkowite pozbawienie się HDD poza komputer. Przykładowo, w laptopie dysk SSD SATA III o pojemności 256 lub 512 GB, nie ma potrzeby dokładania dodatkowego dysku twardego, dlatego sprzedając używany napęd HDD będzie można odłożyć pewną sumę na zainwestowanie w SSD. Dysk HDD można również umieścić w wewnętrznej kieszeni ze złączem USB - koszt takiej obudowy to 20-100zł.

 

Podobnie można się pozbyć HDD z peceta - przekładając go do zewnętrznego dysku sieciowego. Potrzebne do tego typu urządzenia kupimy za około 350zł. Poradzą sobie rewelacyjnie jako magazyny danych, lub domowe serwery multimedialne. Do danych przechowywanych w ten sposób, będzie można dostać się nie tylko z komputera stacjonarnego, ale też z urządzeń mobilnych - smartfonów czy tabletów.

blog comments powered by Disqus
Duet Idealny: HDD i SSD