PODPOWIEDZI:

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

​Zgodnie z wynikami badania „Zwyczaje Polaków związane z używaniem smartfonów i tabletów”, przeprowadzonego przez Millward Brown, większość Polaków korzysta ze smartfonu w celu wysyłania SMS-ów (78%), słuchania muzyki (57%) oraz robienia zdjęć (59%), nie zdając sobie sprawy z tego, jak duże są możliwości tego małego urządzenia.

Żyjemy w czasach intensywnie rozwijającej się technologii i często nie jesteśmy w stanie zgłębić wszystkich możliwości oferowanych przez nowe urządzenia i oprogramowanie. Według badań TNS 31% Polaków ma smartfona, ale zaledwie 18% deklaruje jego posiadanie, można zatem przypuszczać, że aż 13% nie jest w ogóle świadomych, że telefon, z którego korzystają, to smartfon. Warto poświęcić nieco czasu i zainteresować się aplikacjami, dzięki którym wykorzystanie urządzenia mobilnego będzie efektywniejsze. Tym bardziej, że jest z czego wybierać – jak podaje serwis zafinansowani.pl, każdego dnia pojawia się około 2500 nowych programów. Przyjrzyjmy się, jakie ciekawe propozycje można znaleźć w największych sklepach z aplikacjami, takich jak Sklep Windows Phone, App Store czy Google Play.

Obsługa kont bankowych

Aplikacje bankowe to bardzo rozbudowana gałąź programów na urządzenia mobilne. Banki walczą o klienta jak mogą, wprowadzając do swojej oferty nowe aplikacje lub ulepszając istniejące. Serwis mobirank.pl opublikował w tym roku listę 23 aplikacji banków (powiększoną w stosunku do ubiegłego roku o 7 pozycji) dostępnych na platformy Android oraz iOS. Na pierwszy miejscu znalazł się Meritum Bank, zaraz za nim Getin Bank, a podium zamykają ex aequo BZ WBK oraz T- Mobile Usługi Bankowe.

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

Komunikacja ze znajomymi

Komunikacja to jedna z tych kategorii, z których aplikacje pobierane są najczęściej. Nic w tym dziwnego – korzystając z odpowiedniej aplikacji, takiej jak np. WhatsApp, i dostępu do internetu, można komunikować się ze znajomymi bez płacenia wysokich rachunków za rozmowy. Ale wybór programów jest tutaj znacznie większy i każdy będzie w stanie odnaleźć narzędzie do porozumiewania się z bliskimi w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada. Wypada w tym miejscu wspomnieć np. o aplikacji Voxer – rozwiązaniu dla osób, które nie lubią pisać, a nie mają czasu na długie rozmowy telefoniczne. Dzięki temu oprogramowaniu wiadomość jest nagrywana i przekazywana do adresata, który może ją sobie odsłuchać w dogodnym dla siebie czasie. Naturalnie program obsługuje również wiadomości w klasycznej formie (tekstowej lub obrazkowej). Warta uwagi jest także aplikacja Avocado, która służy do kontaktowania się tylko z jedną osobą, ale jej możliwości funkcjonalne są olbrzymie: można dzielić listy zadań, daty czy galerie zdjęć. To idealne rozwiązanie dla par.

Serwisy społecznościowe

Przy okazji komunikowania się ze znajomymi nie można nie wspomnieć o portalach społecznościowych, z których większość posiada swoją aplikację mobilną (najczęściej razem z widgetem). Oprogramowanie dla urządzeń przenośnych mają m.in. Twitter czy Facebook. Według portalu Re/Code z facebookowego Messengera na urządzeniach mobilnych korzysta 200 milionów osób na całym świecie. Dla użytkowników, którzy prowadzą bogate życie na portalach społecznościowych, ciekawym narzędziem będzie Kinoma Play. Jest to płatna (kosztująca niecałe 30 $) aplikacja, umożliwiająca obsługę różnych „społecznościówek” od FB i Twittera, przez YouTube, aż po Last.fm. Program dostępny jest na platformy Windows Mobile i Symbian.

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

Nawigacja

Czyli „komunikacja” w nieco innym ujęciu. Aplikacje tego typu wykorzystywane są niemal codziennie, zastępując nieporęczne mapy i plany. Przykład stanowić tu może mobilna wersja popularnych Map Google. Ciekawym narzędziem jest też aplikacja Jakdojade.pl. Ten darmowy program umożliwia sprawdzenie aktualnych rozkładów jazdy, stanowiąc jednocześnie dokładną wyszukiwarkę połączeń środkami komunikacji miejskiej.

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

Zakupy

Ostatnią grupę najczęściej wykorzystywanych aplikacji tworzą programy związane z m-commerce, czyli z zakupami przy pomocy urządzeń mobilnych. Warto zainteresować się tu ogólnymi serwisami, które oferują przykładowo kupony rabatowe do różnych sklepów dostępne na urządzenia przenośne (co jakiś czas takie rozwiązanie udostępnia np. McDonald's). Także same sklepy proponują swoim klientom interesujące i często innowacyjne rozwiązania zakupowe, np. aplikacja Zalando, poza standardową funkcjonalnością (zakupy, przeglądanie asortymentu), umożliwia wyszukiwanie ubrań na podstawie wgranego zdjęcia – znajduje podobny fason, kolor itp. Sprzedaż przez urządzenia mobilne zyskuje coraz większe znacznie, np. w I kwartale bieżącego roku prawie 40% odsłon na Zalando wykonano z urządzeń mobilnych.

5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać

Oczywiście przedstawione powyżej rodzaje aplikacji to tylko wierzchołek góry lodowej. Do równie często pobieranych programów dla urządzeń przenośnych (według badania Consumer Connection System (CCS) przeprowadzonego przez Isobar Mobile Polska i Aegis Media Polska) należą: komunikatory, serwisy społecznościowe, aplikacje użytkowe, gry oraz narzędzia sprawdzające pogodę. Dużym powodzeniem cieszą się również aplikacje umożliwiające szybką obróbkę zdjęć poprzez poprawę kontrastu, nasycenia kolorów lub dodanie elementów graficznych. Możliwości jest jednak znacznie więcej i każdy jest w stanie znaleźć dla siebie interesujące pozycje z najbardziej nawet nietypowych kategorii.

blog comments powered by Disqus
5 rodzajów aplikacji mobilnych, z których warto korzystać