PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Monitor Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać?

Monitor Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać?

Czy warto kupić tzw. "monitor dla gracza"? Czym cechują się tego typu monitory? Czy naprawdę są takie wyjątkowe? Czy jest sens dopłacać? W tym artykule pokażemy Wam wszelkie za i przeciw, jak jest ocenicie sami, zapraszamy.

Wszystkie typy monitorów

W sklepach dostępnych jest kilka typów monitorów. Najzwyklejsze po prostu wyświetlają obraz, możemy ja nazwać biurowymi. Nieco wyżej są monitory multimedialne, dodatkowo zaopatrzone w głośniki, lub dodatkowe porty. Obok nich spotkamy drogie monitory specjalistyczne, np. dla grafików, często wyposażono w zaawansowane matryce IPS. Ostatnia kategoria to monitory dla graczy. Są one połączeniem monitora multimedialnego z zaawansowanymi funkcjami, ułatwiającymi i uprzyjemniającymi zabawę przy grach komputerowych. Jednak za odpowiednią cenę. Czy warto dopłacać?

Zobacz najnowszy ranking monitorów

Monitor biurowy

Dobry monitor biurowy, lub multimedialny kupimy w kwocie od 400 do 700 złotych, jeśli mówimy o zakresie przekątnych do 24 cali, gdyż jest to obecnie najczęściej wybierana wielkość monitora.

Jednak w monitorach tego typu, poza niższą ceną zalet jest niewiele:

- Odświeżanie monitora wynosi na ogół jedynie 60 Hz.

- Monitory posiadają matryce TN niższej klasy.

- Podświetlenie matrycy nie zawsze jest równomierne.

- Monitory te często posiadają słaby zakres pochyłu .

- Odwzorowanie barw i kontrast pozostawiają często wiele do życzenia.

- Czas reakcji wynosi średnio 5 ms, czasami więcej.

Monitor dla gracza

W takim razie jak wygląda sprawa w przypadku monitora dla graczy? Za modele o przekątnej ok. 24 cali musimy zapłacić od 1000 do 1500 złotych. W moim osobistym rankingu liderami w tej dziedzinie są takie firmy jak: Asus, iiyama, BenQ. Miałem okazję testować sprzęt tych firm i byłem pozytywnie zaskoczony.

A teraz lista zalet  większości monitorów dla graczy:

- Wyświetlanie rozdzielczości Full HD, lub wyższej.

- Częstotliwość odświeżania często wynosi 120 Hz, 144 Hz i więcej.

- Monitory posiadają technologię Flicker-Free.

- Wysoka jakość matryc TN i IPS.

- Bardzo dobre kąty widzenia i odwzorowanie barw.

- Wysoki kontrast dynamiczny.

- Wiele możliwości połączeń, D-sub, DVI, HDMI, Display Port.

- Dodatkowe porty, USB, słuchawkowe.

- Możliwość regulacji w wielu płaszczyznach, pivot.

- Równe podświetlenie matrycy.

- Technologie poprawiające wyświetlanie obrazu przy szybkim ruchu (gry).

- Domyślnie zdefiniowane ustawienia do gier.

- Czas reakcji matrycy wynosi jedynie 1ms.

BENQ XL2420T 

ASUS Pg278Q Rog Led Tn - Monitor dla gracza

Wraz z tym artykułem publikujemy także obszerny materiał filmowy, w którym są także pokazane różnice pomiędzy monitorami. Jak mogliście przeczytać wyżej, monitory gamingowe mają naprawdę wiele zalet i wydatek kilkuset złotych więcej jest uzasadniony. Sam miałem okazję przetestować kilka takich monitorów i granie na standardowym monitorze przy 60 Hz, a na gamingowym przy 120, lub 144 Hz różni się diametralnie. Im wyższa częstotliwość, tym monitor wyświetla więcej klatek na sekundę, przez co obraz jest dużo bardziej szczegółowy i bogaty. Jednocześnie jest ostry i nie zacina się.

Wszystko dzięki tak zwanemu czasowi reakcji matrycy. W monitorach biurowych, multimedialnych wynosi ona średni 5 ms, czyli musi minąć 5 milisekund, zanim obraz z komputera wyświetli się na monitorze. W przypadku monitorów dla graczy czas ten skraca się do możliwie najkrótszego, do 1 ms. Jeśli patrzymy na zdjęcie, czy stronę www, nie zauważymy różnicy pomiędzy 5, a 1 ms, jednak w przypadku dynamicznie wyświetlanych obrazów, filmów i gier różnica jest ogromna.

Iiyama Prolite (GB2488HSU-B1)

Technologię Flicker Free spotykamy także np. w monitorach biurowych, czy dla grafików. Oczywiście także swoje kosztują. Na czym ona polega? Poprzez odpowiednią regulację prądu dostarczanego do monitora, wyeliminowano mruganie matrycy. Mówiąc prosto, mniej męczą się nasze oczy. Dla graczy rzecz bardzo ważna, wpatrywanie się godzinami w grę nie wpływa niestety na poprawę wzroku, wręcz przeciwnie.

Pojawiają się już także specjalne monitory dla graczy, o ogromnych, zakrzywionych matrycach. Jednak są na razie drogie i mało popularne. Lepszym rozwiązaniem jest poszerzenie swojego zakresu widzenia, poprzez połączenie dwóch, lub trzech monitorów. Wrażenia z gry niezapomniane.

Podsumowanie

Dowiedzieliście się dzisiaj sporo szczegółów na temat monitorów dla graczy. Nie jest to tylko chwyt marketingowy, dopłacając za dopisek "dla gracza" nie otrzymujemy pustych obietnic, lecz urządzenie napakowane najnowszą technologią i udogodnieniami. Według mnie naprawdę warto wydać większą kwotę na taki monitor, ponieważ będzie to inwestycja na długie lata.

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Monitor Dla Gracza - Czy Warto Dopłacać?