PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Rowerowo #10 - Domowy serwis rowerowy, czyli przydatne narzędzia

Rowerowo #10 - Domowy serwis rowerowy, czyli przydatne narzędzia

Wszystkie naprawy Waszych dwóch kółek możecie wykonać sami w garażu lub domowym zaciszu. Oprócz odrobiny chęci i podstawowej wiedzy potrzebne będą też odpowiednie narzędzia, począwszy od śrubokrętów i kluczy imbusowych, a skończywszy na specjalistycznych narzędziach dedykowanych serwisowaniu rowerów.

podstawowe narzędzia

Do najprostszych napraw wystarczą podstawowe narzędzia, które powinny się znaleźć w każdej skrzynce, tj. klucze imbusowe, klucze typu torx, klucze płaskie, oczkowe, wkrętaki (śrubokręty). Dzięki tym przedmiotom dokonasz regulacji i prostych napraw, a także przydadzą się do użycia specjalistycznych narzędzi.

>>Zestaw imbusów w dobrej cenie!

Narzędzia specjalistyczne

Napęd

Najwięcej takich narzędzi będziemy potrzebować przy wymianie/naprawie napędu. Czynności tych nie wykonamy bez niezbędnych kluczy oraz innych przyrządów nieprzeznaczonych do takich prac.

Najważniejszym elementem napędu jest łańcuch. Do jego rozłączenia będzie potrzebny rozkuwacz, dostępny w większości sklepów rowerowych. Przy zakupie zwróćcie uwagę na jego budowę, aby był solidny, ponieważ łatwo go uszkodzić, w przypadku mocno zapieczonych ogniw łańcucha. Oprócz tego, warto wyposażyć się w urządzenie do czyszczenia głównego elementu naszego napędu, bardzo ułatwi ono często wykonywane prace konserwacyjne.

Kolejnym elementem potrzebującym dosyć częstej wymiany są tylne tryby (kaseta/wolnobieg), do których potrzebujemy specjalnego, ząbkowanego klucza. Słyszałem teorie, że klucz do kasety i wolnobiegu są takie same i nie ma sensu kupowania obydwóch. Sam to sprawdziłem i mogę obalić tą teorię. Oba te klucze różnią się naprawdę minimalnie - miałem problem z odkręceniem wolnobiegu kluczem do kaset. 

Dodatkowo w przypadku kasety, potrzebny będzie bacik, którym przytrzymamy kasetę podczas odkręcania. Można taki zrobić samodzielnie z płaskownika i kawałka starego łańcucha lub kupić gotowy w sklepie rowerowym.

Następną częścią wymagającą dedykowanego narzędzia jest korba. Do jej ściągnięcia możemy oczywiście użyć młotka, ale nie jest to "humanitarny" sposób. Ściągacz jest bardzo prosty w użyciu, możemy nim odkręcić śruby trzymająca korbę oraz ją zdjąć wkręcając narzędzie w mechanizm korbowy.

Częścią bezpośrednio związaną z korbą jest suport, który bardzo szybko wykręcimy i wymienimy za pomocą specjalnego klucza nakładanego na tzw. grzechotkę lub za pomocą klucza płaskiego.

Koła

Jeśli chodzi o ten element roweru to nie wymaga on wielu narzędzi, ale jest jedno szczególnie ważne - klucz do nypli. Nie polecam kluczy bardzo uniwersalnych, czyli takich oferujących jeden rozmiar. Lepiej wybrać klucz, który posiada 4(lub więcej) rozmiary nypli, dzięki czemu nie uszkodzimy ich.

Ostatnim i najprostszym narzędziem są łyżki do opon, których użycie pokazałem Wam w odcinku dotyczącym wymiany dętki

Podsumowanie

Posiadając te narzędzia wykonasz praktycznie wszystkie naprawy w swoim rowerze i zaoszczędzisz sporo nie prowadzając swojej maszyny do serwisu! :)

>>Kup cały zestaw narzędzi w dobrej cenie!

blog comments powered by Disqus
Rowerowo #10 - Domowy serwis rowerowy, czyli przydatne narzędzia