PODPOWIEDZI:

Uruchamianie Gier na Ubuntu - Poradnik dla Początkujących

Uruchamianie Gier na Ubuntu - Poradnik dla Początkujących

Wielu ludzi sądzi, że system Linux nie nadaje się do gier. Kochani mamy dobre wieści, można grać na "Pingwinie", a my pokażemy Wam jak skonfigurować darmowe narzędzie WINE, na którym odpalimy popularne gry. Zapraszamy do dalszej części poradnika!

Wstęp

Na początku warto pobrać najnowsze sterowniki do karty graficznej i aktualizacje do systemu. Podczas pisania tego artykułu, korzystałem z darmowego systemu operacyjnego Ubuntu w wersji 15.04 64 bit.

Polecane: Wszystko co Powinieneś Wiedzieć o Maszynach Wirtualnych

Czym jest WINE?

WINE jest akronimem od WINE Is Not an Emulator. Oprogramowanie umożliwia uruchomienie aplikacji przeznaczonych na systemy Windows. Jest to implementacja WinAPI dla środowiska X11, a nie emulacja. Więcej informacji wyczytamy na oficjalnej stronie programu. Skoro już wiemy czym jest WINE, możemy teraz przejść do następnego kroku.

Instalacja

Program możemy pobrać i zainstalować na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na oficjalną stronę projektu. Następnie przechodzimy do sekcji pobieranie i wybieramy system Ubuntu. Teraz będziemy musieli dodać repozytorium do naszego systemu. Dzięki temu będziemy mieli najnowszą wersję programu WINE. Podstawowe repozytoria Ubuntu mogą zawierać starsze wersje programu, które mogą nie oferować odpowiedniej wydajności i funkcjonalności.

Konfiguracja

W konsoli wpisujemy komendę:

winecfg

Po chwili powinno pojawić się okienko konfiguracyjne. To właśnie tutaj zarządzamy ustawieniami programu WINE. Domyślne ustawienia gwarantują nam odpalenie większości programów, jednak w razie konieczności zawsze możemy dokonać zmian. Polecam przejść do zakładki Grafika i włączyć opcje uruchamia programów/gier w oknie. Wszystkie dokonane zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK.

Uruchamianie gier

Dokonać tego możemy na dwa sposoby. Pierwszy dość intuicyjny wystarczy, że naciśniemy kursorem myszki na ikonkę programu. W podobny sposób odpalamy programy w Windowsie. Drugi sposób wymaga użycie konsoli. Do poruszania się pomiędzy katalogami korzystamy z polecenia

cd ścieżka dostępu

Zawartość aktualnego folderu sprawdzić możemy poleceniem:

ls

Osoby bardziej zaawansowane, na pewno nie będą miały problemów, w dostaniu się do odpowiednich lokalizacji. Następnie wpisując:

wine program.exe

uruchamiamy interesujący nas program. Odpalanie gier z terminalu daje nam taką przewagę, że widzimy błędy, przez które program nieoczekiwanie się zamknął.

Granie

Do testów wykorzystałem kultową grę Diablo 2. Pobrałem ją z Battle.netu w polskiej wersji językowej. Nie było żadnych problemów z instalacją gry. Szybko przeszedłem do samej rozgrywki. Tutaj ponownie wszystko chodziło prawidłowo. W podobny sposób możemy uruchomić inne gry jak np. World of Tanks, League of Legends czy Diablo 3.

Problemy

Nie zawsze musi być tak różowo. Spora część gier może nam się nie uruchomić z wielu przyczyn. Najczęściej są to zabezpieczenia antypirackie, z którymi WINE nie potrafi sobie poradzić. Na szczęście tego typu problemy możemy obejść, ściągając cracka do legalnej kopii gry. Trudniej będzie uruchomić nowe i bardziej zaawansowane tytuły. Często chodzą dość wolno pomimo, że spełniamy wymagania gry. Niestety w tych przypadkach nie ma ratunku, podobnie jak nie pojawiające się tekstury, bądź niektóre elementy interfejsu. Na stronie AppDB, możemy sprawdzić obsługiwaną listę gier. Tworzą ją użytkownicy, którzy testują gry na różnych dystrybucjach. Oni także oceniają uruchomione tytuły, wystawiając odpowiedni znaczek jakości. Najwyższy stopień mają gry, które są oznaczone jako Platinium. One działają perfekcyjnie na WINE. Kolejne Gold czy Silver także mogą gwarantować nam bezproblemową zabawę, ale nie muszą. Równie dobrze może gra się u nas nie uruchomić, pomimo faktu, że większość graczy nie miała większych problemów. Z takimi sytuacjami musimy się już niestety pogodzić. Dużą zaletą AppDB jest, że często użytkownicy dzielą się informacjami, jak daną grę uruchomić. Jaką wykorzystać do tego celu konfigurację czy podają linki do pobrania dodatkowego oprogramowania. Społeczność jest całkiem duża i niezwykle pomocna!

Polecane: Wakacyjne Aplikacje, Które Koniecznie Musisz Mieć Wakacyjne Aplikacje, Które Koniecznie Musisz Mieć

Inne rozwiązania

Alternatywą mogą być inne komercyjne programy np. CrossOver 14. Dzięki temu oprogramowaniu mamy pewność, że wspierane gry i programy działają. Dysponujemy także dodatkowym wsparciem technicznym, w razie problemów z aplikacją. Jest to jednak rozwiązanie płatne i licencja programu CrossOver Linux kosztuje około 40$.

Steam

Dlaczego piszę o Steamie dopiero teraz? Powód jest bardzo prosty. Spora część gier Steam działa na systemie Linux. Developerzy często tworzą dodatkowe binarki, z myślą o użytkownikach „Pingiwna”. Jest to natywny sposób uruchamiania gier pod tym system. Tytułu powinny śmigać tak samo, jak na Windowsie, o ile spełniamy minimalne wymagania sprzętowe. W tym artykule chciałem się skupić głównie na grach, których nie ma w Steamie, bądź posiadamy stare płyty CD/DVD z grami.

Zakończenie

Granie na Linuxie jest możliwe! Wystarczy się zaopatrzyć w dodatkowe oprogramowanie WINE, bądź w płatne CrossOver. Dzięki temu możemy uruchomić starsze i nowsze gry. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie. Spora część tytułów może powodować problemy, bądź nie uruchomić się w ogóle. W takich przypadkach jesteśmy już bezradni. Z kolei Steam oferuje nam olbrzymią listę gier, z pełnym wsparciem na platformę Linux. Nowe tytuły cały czas się pojawiają i oferują nam masę dobrej zabawy!

blog comments powered by Disqus
Uruchamianie Gier na Ubuntu - Poradnik dla Początkujących