PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Gry Komputerowe jako Zagrożenie czy Bodziec Rozwojowy?

Gry Komputerowe jako Zagrożenie czy Bodziec Rozwojowy?

Gry komputerowe przez dziesiątki lat rozwijały się w szybkim tempie, wpływając na swoich odbiorców w dwojaki sposób. U jednych wzbudzają nieposkromioną agresję, zaś u drugich pozytywnie wpływają na sprawność umysłową. Wszyscy jednak dobrze wiemy, jakie opinie na temat tychże gier, krążą wśród ogółu. Kto ma rację w tej kwestii? Na to m.in. starali się odpowiedzieć ostatniego konkursu sponsorowanego przez znanego producenta kart graficznych, Nvidia!

O tym, że zdania na temat wpływy gier są mocno podzielone, wiemy doskonale. Nawet naukowcy, którzy kierować powinni się zakrojonymi badaniami, potrafią jedynie ganić gry za zły wpływ w szczególności na młode osoby. Uzależniające, ogłupiające, zaburzające rzeczywisty pogląd na świat, to jedynie kilka z całej gamy przymiotów przypisywanych przez osoby całkowicie negatywnie nastawione do gier komputerowych. Jednakże, każdy rzecz posiada dwie strony medalu, zatem spójrzmy na pozytywne walory tego rodzaju rozrywki!

Zajrzyj do redakcyjnego testu dwóch mocnych kart graficznych ze stajni NVIDIA!


 

Gracze z całego kraju rozpisywali się na tema pozytywnego wpływu gier komputerowych na swoje życie. Czego ich gry zdołały nauczyć? Za przykład możemy śmiało wziąć gry strategiczne pokroju serii Total War. Tytuł ten uczy nas logicznego i strategicznego myślenia. Musimy zważać na każdą podejmowaną przez decyzję, która będzie miała swój skutek w przyszłości. Owa gra uczy nas również podstaw dyplomacji, w której dowiadujemy się, że nie zawsze należy za wszelką cenę uciekać się do metod siłowych. Wspomnieć można także o grach fabularnych, które są w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój naszej wyobraźni. Przecież fabuła to podstawa niektórych gier RPG, jaką jest bez małą Wiedźmin 3: Dziki Gon! Dzięki tytułom takiego pokroju możemy poznać zalążki mitologii czy nawet faktów historycznych!

Sprawdź najniższą na rynku cenę najbardziej zaawansowanych gogli VR od Sony!
 

W tekstach nadsyłanych do firmy Nvidia nie zabrakło również tekstów traktujących temat gier akcji. To właśnie tego typu gry są na cenzurowanym wielu opiniotwórców ws. negatywnego wpływu na psychikę człowieka. Mają one jednak swoje pozytywne strony, ponieważ gry akcji potrafią wzmacniać umiejętność podejmowania szybkich decyzji czy też poprawić w znaczącym stopniu reakcję “ręka - oko”. Niektóre badania dowodzą, że gracze posiadają większe umiejętności w nawiązywaniu współpracy w grupie! Zapewne jest to spowodowane uczestniczeniem w grach sieciowych, gdzie jest głównie położony nacisk na współpracę! Przykładów nie trzeba długo szukać, gdyż mieliśmy niedawno turnieje League of Legends oraz Counter Strike: Global Offensive! Przekonanie, że ludzie ograniczeni umysłowy graja jest tutaj raczej nie na miejscu…Telewizory TANIEJ w Media Expert

Warto także wspomnieć, że gry wielu z nas dogłębnie są w stanie wytłumaczyć elementy praw fizyki! Niszczące się w odpowiedni sposób auta podczas zderzenia, walące się w odpowiedni sposób budynki czy ciała ulegające kulom wystrzeliwanym przez broń palną to dzisiaj nieodłączne elementy gier, które są wspierane przez różnej maści rozwiązania technologiczne. Za przykład może posłużyć technologia opatentowana przez NVIDIĘ - PhysX. Cóż, są nawet gry bazujące na fizyce, a jest nią Goat Simulator! Jest to dość osobliwy tytuł, który nie wnosi raczej nic konstruktywnego. Dobrze jednak wiemy,  że w świecie (nie tylko gier) możemy znaleźć równie dziwaczne rzeczy! Dla każdego coś dobrego… raczej odpowiedniego… ;)

Koniecznie sprawdź cenę jednej z najwydajniejszych kart graficznych od NVIDIA!
 

Wszystko z umiarem i dla ludzi. Tak w skrócie można by scharakteryzować gry komputerowe, które są w stanie rozwijać w nas logiczne myślenie, strategicznego planowania, umiejętności pracy w grupie, znajomość historii, kreatywnego i twórczego myślenia, czy też umiejętności opanowania języka obcego! Obecnie gry w większości przypadków są lokalizowane w naszym kraju, ale pamiętamy doskonale czasy, kiedy to nad danym tytułem wręcz ślęczeliśmy ze słownikiem w łapie! Nie oznacza to, że dzisiejsze dzieciaki nie nauczą się podstaw języka obcego podczas grania! Pomóc w rozwoju tej umiejętności mogą gry o wieloosobowej rozgrywce. W sieci nie grają jedynie Polacy, zatem wypadałoby móc komunikować się z obywatelami innych narodowości.


 

Reasumując. Wilk nie taki straszny jak go malują! Musimy jednak mieć na względzie, że wszystko ma swoje złeidobre strony. Nie wszystko jest dla każdego, ale typ gry to rzecz gustu. Mimo wszystko warto również pamiętać, że kilkulatek raczej nie powinien zagrywać się przy tytule takim jak GTA. Po prostu, jego rozum nie jest na tyle odpowiednio rozwinięty, aby w racjonalny sposób zrozumieć zawartość tego typu gry! Myślę, że jesteście w stanie się ze mną zgodzić? Oczywiście, należy sobie zdać sprawę z tego, iż każdy człowiek rozwija się w innym tempie. Równie dobrze, dziesięciolatek może być w stadium rozwoju umysłowego na poziomie szesnastolatka. Pytanie brzmi, czy stosować się zatem do zaleceń wiekowych? Można brać pod uwagę, ale ja osobiście wziąłbym w większym stopniu pod uwagę rozwój umysłowy osoby, która daną grę miałaby otrzymać. Myślę, że rodzicie najlepiej znają swoje pociechy. ;)

Także, pozostaje zapytać was drogich czytelników, jak wyglądają Wasze doświadczenia? Jak gry wpłynęły na wasze życie? Zapraszam do komentowania! ;)

blog comments powered by Disqus
Gry Komputerowe jako Zagrożenie czy Bodziec Rozwojowy?