PODPOWIEDZI:

Samochód z silnikiem hybrydowym od Jaguara

Samochód z silnikiem hybrydowym od Jaguara

Podczas Goodwood Festival of Speed Jaguar zaprezentował limuzynę XJ z zaawansowanym napędem hybrydowym. Innowacyjny projekt XJ_e został stworzony przez firmę Jaguar Land Rover w ramach strategii wprowadzania najlepszych w klasie niskoemisyjnych produktów premium.

Model XJ e demonstruje technologiczne możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o ponad 70% bez pogorszenia osiągów samochodu. Przyspieszający od 0 do 100 km/h w 6,5 sekundy, z ograniczeniem maksymalnej prędkości do 250 km/h Jaguar XJ_e osiąga poziom emisji CO2 poniżej 75 g/km oraz zerowy na odcinkach do 40 km, dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej.

„Specjaliści Jaguara w ramach prac nad modelem XJ_e sprawdzają możliwość stworzenia 2-litrowego silnika z napędem hybrydowym, który emitowałby mniej niż 75 g/km, przy osiągach i kulturze pracy tradycyjnej jednostki V8 o pojemności 5,0 l. Eksperymentalny projekt wskazuje klientom kierunek, w jakim podąża marka Jaguar – rozwoju niskoemisyjnych pojazdów klasy premium” – powiedział Bob Joyce, Dyrektor Inżynierii Jaguara.

Jaguar XJ_e

Jaguar XJ e to najlżejszy w klasie pojazd wykonany z aluminium, wyposażony w zaawansowaną technologię hybrydową. Model napędzany jest silnikiem hybrydowym, wyposażonym w 2-litrową, turbodoładowaną jednostkę benzynową z bezpośrednim wtryskiem, montowaną w Range Roverze Evoque, i 8-biegową automatyczną skrzynię biegów. System hybrydowy wykorzystuje generator o mocy 69kW oraz 12,8kWh litowo-jonowy akumulator, który może być w pełni naładowany po podłączeniu do tradycyjnego gniazdka elektrycznego w około 4 godziny. Równoległy hybrydowy napęd oznacza, że XJ e może korzystać z silnika benzynowego, wyłącznie z energii elektrycznej, bądź kombinacji tych dwóch źródeł, zoptymalizowanych inteligentnym systemem zarządzania energią. Jaguar XJ_e dysponuje mocą 334 KM, a jego średnie zużycie paliwa wynosi 3,2 l/100 km, co pozwala pokonać dystans 1092 km na pełnym baku.

Badania przy tworzeniu modelu XJ_e są współfinansowane przez brytyjski rząd w ramach projektu REEVolution, prowadzonego przez rządową komisję Technology Strategy Board. REEVolution jest programem wspierania brytyjskich przedsiębiorców, pracujących nad tworzeniem ekologicznych pojazdów elektrycznych. Firma Jaguar Land Rover jest największym producentem branży motoryzacyjnej w Wielkiej Brytanii inwestującym w zielone technologie.

blog comments powered by Disqus
Samochód z silnikiem hybrydowym od Jaguara