PODPOWIEDZI:

Sony – niewielkie, proekologiczne projektory w bardzo przystępnych cenach

Sony – niewielkie, proekologiczne projektory  w bardzo przystępnych cenach

Dwie nowe serie projektorów Sony VPL-D100 oraz VPL-E200 łączy kilka proekologicznych rozwiązań, które nie tylko pomagają zmniejszyć zużycie energii, ale także wydłużają okres eksploatacji. Podstawowe różnice między urządzeniami wynikają z przeznaczenia. Sony VPL-D100 jest serią przeznaczoną dla małych firm i dużych przedsiębiorstw, zaś VPL-E200 jest dedykowana do zastosowań w szkolnictwie.

Modele VPL-DX120 i VPL-DX140 są pierwszymi reprezentantami nowej serii Sony D100. Efektowny wygląd połączono tutaj z pełnym zestawem funkcji potrzebnych w sprzęcie dla tego segmentu, a ich wyposażenie obejmuje wejścia RGB, HDMI i wideo. Wyposażenie modeli z serii E200 obejmuje dodatkowo głośnik o dużej mocy (16 W), 2 wejścia RGB, wejście HDMI, S-Video, RS-232C, RJ-45 i mikrofonowe. Seria ta jest przystosowana do współpracy z siecią bezprzewodową (wymagany jest zakup dodatkowego modułu).

W najnowszych seriach projektorów Sony zastosowano 12-bitowy, cyfrowy system korekty gamma 3D, który zmniejsza poziom szumów i poprawia płynność przejść tonalnych. Wszystkie modele są wyposażone w panele nieorganiczne nowej generacji (Sony BrightEra), które w połączeniu z systemem projekcji 3LCD zapewniają nie tylko wyższą jakość obrazu, o wiele większą jasność, lepszą sprawność energetyczną, większy kontrast, a także stabilność wyświetlanych kolorów oraz większą trwałość.

Do wspólnych cech obu serii należy funkcja automatycznego zmniejszania jasności lampy. Pozwala ona na inteligentne wykrywanie statycznego obrazu i zmniejszanie jasności lampy o 70% po wybranym przez użytkownika czasie. W momencie zmiany wyświetlanego obrazu natychmiast następuje przywrócenie pełnej jasności.

Sony VPL-DX120 2

Dla uniknięcia zbędnego zużycia energii nowe projektory mają także funkcję automatycznej regulacji jasności, dostosowującą jasność lampy do jasności wyświetlanego obrazu. Przykładowo, przy wyświetlaniu ciemniejszych obrazów, które nie wymagają dużej jasności, natężenie światła z lampy automatycznie się zmniejsza.

Obie serie łączy również tryb Eco. Umożliwia on sterowanie poborem mocy przez wybór trzech trybów jasności (dużej, standardowej i małej), a w rezultacie przyczynia się do zwiększenia trwałości lampy i samego projektora. Nowy, zoptymalizowany system chłodzenia osłabia ponadto matowienie lampy i wydłuża jej czas pracy – przy odpowiednio dobranych ustawieniach nawet do 7000 godzin.

Do obniżenia kosztów eksploatacji i wydłużenia czasu pracy lampy przyczynia się również nowa funkcja wygaszania obrazu, której włączenie zmniejsza zużycie energii do 30% standardowej wartości. Dzięki niej nie trzeba na przemian włączać i wyłączać zasilania, z czym wiąże się dodatkowe zużycie energii, a często również dość długie oczekiwanie.

Projektory są dostępne w sugerowanych cenach detalicznych (z VAT):

• VPL-DX140 (XGA/3200 lm)…… 2.200 zł

• VPL-DX120 (XGA/2600 lm)……. 1.800 zł

• VPL-EW225 (WXGA/2600 lm)… 2.300 zł

• VPL-EX275 (XGA/3700 lm)…….. 2.950 zł

• VPL-EX245 (XGA/3200 lm…….. 2.450 zł

• VPL-EX225 (XGA/2700 lm)……. 1.950 zł

blog comments powered by Disqus
Sony – niewielkie, proekologiczne projektory w bardzo przystępnych cenach