PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaki smartfon do 1000 zł?

Spóźniony kurier i uszkodzona przesyłka - sprawdź jak bronić swoich praw

Spóźniony kurier i uszkodzona przesyłka - sprawdź jak bronić swoich praw

Zakupy przez internet to już właściwie norma. Sporo osób więcej kupuje w ten sposób, niż w tradycyjny. Gdy zależy nam na czasie, wybieramy zazwyczaj przesyłkę kurierską. Niestety, czasem bywa, że kurier się spóźnia lub przesyłka dochodzi do nas uszkodzona. Poniżej zawarliśmy dla Was sporo przydatnych informacji, co wtedy należy zrobić.

Na przesyłki kurierskie nie powinniśmy zwykle długo czekać. Czasem jednak bywa, że kurier wyraźnie się spóźnia. Jak walczyć o swoje prawa i pieniądze, gdy spóźniony kurier dostarczy uszkodzoną przesyłkę i pojedzie w siną dal bez spisanego protokołu? Przygotowaliśmy dla Was garść przydatnych rad i informacji.

Na wstępie należy wspomnieć, że kurierzy są zobowiązani poinformować o gwarantowanym terminie dostarczenia przesyłki oraz się z niego wywiązać. Jeżeli bardzo zależało nam na czasie, a kurier się spóźnił, to możemy żądać od niego odszkodowania. Wysokość tego odszkodowania ustalana jest w regulaminie operatora przewozowego i nie może przekraczać dwukrotności opłaty za usługę transportu. Niestety, przewoźnicy w swoich regulaminach unikają takich zapisków, by nie ponosić ewentualnych kosztów za niedotrzymywanie terminów. Warto wiedzieć, że takie zapiski muszą być, a gdy ich nie ma, to dany przewoźnik łamie prawo pocztowe i przewozowe.

kurier

Odszkodowanie nie należy się jednak, gdy kurier dostarczył przesyłkę w obiecanym dniu, ale poza ustalonymi godzinami, chyba że nadawca wykupił odpowiednią usługę, która to gwarantowała.

Teraz poruszymy kwestię uszkodzenia przesyłki. Pewnie dla większości osób czytających ten materiał, nie będzie zaskoczeniem, że zdecydowanie radzimy sprawdzanie przesyłki przy kurierze, szczególnie jeśli wygląda ona na uszkodzoną czy naruszoną.

Skóra rekina z drukarki 3D

Czasem jednak bywa, że przesyłka wygląda idealnie i schludnie, ale w środku czeka nas niemiła niespodzianka lub naszą przesyłkę odbiera np. sąsiad. Co wtedy możemy zrobić? Czy bez spisanego protokołu można coś wskórać? Oczywiście, że tak. Odszkodowania z tytułu zniszczenia przesyłki można się domagać jeszcze przez 7 dni od dnia jej dostarczenia, nawet jeśli nie został sporządzony protokół. Zadanie jest jednak nie łatwe, gdyż musimy udowodnić, że uszkodzenie nastąpiło w trakcie przewozu. Jak nam się to uda, to powinniśmy odzyskać kwotę naszego zamówienia.

uszkodzona przesyłka

Warto też wspomnieć, że sposoby składania reklamacji są inne dla każdego przewoźnika. Musimy więc dokładnie przejrzeć stronę internetową oraz regulamin danej firmy kurierskiej. Możemy także zadzwonić na infolinię danego przewoźnika i uzyskać tam wszelkie informacje dotyczące reklamacji.

W skrajnych przypadkach, w których przewoźnik, mimo swojej winy, chce się za wszelką cenę wywinąć od odpowiedzialności, możemy skontaktować się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej lub Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

blog comments powered by Disqus
Spóźniony kurier i uszkodzona przesyłka - sprawdź jak bronić swoich praw
Autor: Łukasz