PODPOWIEDZI:

iPad kontra reszta świata

iPad kontra reszta świata

Możliwe, że słowo iPad pojawia się ostatnio zbyt często, ale gdy zobaczyłem powyższe porównanie, stwierdziłem, że warto napisać kilka słów na ten temat. Urządzenia pokazane na diagramie klasyfikują się jako czytniki e-książek oraz cyfrowej prasy. Praktycznie wszystkie posiadają przeglądarkę internetową oraz umożliwiają łączenie się z siecią w taki lub inny sposób. Przeanalizujmy więc jak iPad prezentuje się na tle konkurencji i jak właściwie wygląda owa konkurencja.

Po pierwsze, uważam (pomimo wszystko) za nieporozumienie porównywanie iPada oraz urządzeń takich jak Kindle (posiadających ekran wykonany w technologii e-papieru). iPad i JooJoo (dżu-dżu) to urządzenia, które ze względu na posiadany ekran LCD potrafią wyświetlać dynamiczne treści takie jak filmy czy strony www. Stąd też są to produkty stricte multimedialne. Oczywiście, potrafią one wyświetlać cyfrowe książki, ale czytanie na ekranie LCD nie jest tak komfortowe jak w przypadku e-papieru. Nawet niskie podświetlenie nie poprawia jakoś dramatycznie komfortu naszych oczu.

iPad kontra reszta świata

Z kolei e-papier (obecna generacja) nadaje się głównie do wyświetlania tekstu oraz prostych, czarno-białych grafik. Co prawda istnieją również czytniki takie jak testowany ostatnio Onyx BOOX 60, które umożliwiają przeglądanie stron internetowych. Komputer z kolorowym ekranem lub tablet taki jak iPad, póki co pozostaną bezkonkurencyjne w tej kwestii. Nie mniej, pomimo tych braków, e-papier daje komfort czytania, którego typowy ekran LCD zaoferować nie może.

Istnieje co prawda hybryda e-papieru i LCD, stworzona przez Pixel Qi. Popularyzacja tej technologii jednak jeszcze trochę potrwa.

Podsumowując. Tablety z ekranami LCD oraz urządzenia z wyświetlaczami e-papierowymi to dwie różne historie. Historie, które choć mają wspólne elementy to skierowane są do różnych grup ludzi. Porównywanie tych klas urządzeń jest trochę jak porównywanie Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W obu seriach znajdziemy statki kosmiczne i obcych, ale nie oznacza to przecież, że są one takie same lub chociażby podobne, prawda?

Zobacz VideoPrezentację Apple iPad

Wiadomość pochodzi z blogu DailyTECH.pl

blog comments powered by Disqus
iPad kontra reszta świata