PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Ładne i nowoczesne laptopy biurowe w 2019

3 Sposoby na: Wydłużenie czasu pracy na baterii

3 Sposoby na: Wydłużenie czasu pracy na baterii

W tym razem zgodnie z Waszymi prośbami pod poprzednim odcinek z cyklu "3 Sposoby na", przyjrzeliśmy się tematowi wydłużania czasu pracy na baterii urządzeń mobilnych. Mimo, że takich patentów dużo nie ma, upakowaliśmy je dla was w zgrabną i przejrzystą całość. Piszcie swoje pomysły na kolejne odcinki w komentarzach poniżej! Zapraszamy do materiału "3 Sposoby na:" Wydłużenie czasu pracy na baterii

Zanim przejdziemy do konkretnych patentów chciałbym obalić pewien mit. Wyciąganie baterii od laptopa w czasie gdy ten jest podłączony do zasilania sieciowego nie wpływa pozytywnie na jego żywotność, a zważając na charakterystykę najpopularniejszych ogniw litowo-jonowych wręcz skraca ich czas pracy.

bateria

1 Sposób: Zmniejsz jasność ekranu

Najwięcej energii w każdym urządzeniu mobilnym pobiera ekran. Aby więc zaoszczędzić nieco prądu musimy pilnować stopnia jasności wyświetlacza.

Ekran 1

W smartfonach sytuacja wygląda o tyle prosto, że mamy możliwość ustawienia automatycznego dostosowywania jasności, choć w przypadku potrzeby maksymalnego zaoszczędzenia energii zalecamy, aby ręcznie wybrać jak najmniejszą wartość.

Jasnosc smartfon

Warto także zadbać o to, aby wyświetlacz wygaszał się szybko i nie nadwyrężał naszego akumulatora. Ponadto ustawienie ciemnej tapety powinno pomóc zaoszczędzić troszkę prądu.

WYgaszanie Android

W przypadku laptopów z systemem Windows musimy przejść do panelu sterowania, następnie wyszukać opcje zasilania i edytować aktualnie używany przez nas plan zasilania. W tym miejscu ustawiamy jak najniższą wartość jasności dla pracy na baterii. Zadbajmy także o to, aby ekran automatycznie szybko się wygaszał. A teraz najważniejsze. Notebooki domyślnie ustawione są w taki sposób, aby po zamknięciu klapy przechodziły w tryb wstrzymania. Jest to jednak pułapka, gdyż wtedy laptop zużywa energię.

power_options_brightness

O wiele lepszym sposobem jest ustawienie planu tak, aby laptop po jakimś określonym czasie lub po zamknięciu klapy przechodził w tryb hibernacji – w tym momencie prąd nie będzie pobierany, a dane z pamięci ulotnej zapiszą się na dysk twardy. Choć oczywiście trzeba brać po uwagę to, że urządzenie będzie się nieco dłużej uruchamiać.

2 Sposób: Wyłącz nieużywane moduły, urządzenia i aplikacje

Drugi sposób to wyłączenie nieużywanych i niepotrzebnych elementów zarówno jeśli chodzi o hardware, jak i o software. Aby przedłużyć czas pracy notebooka można dokupić dodatkowy moduł pamięci RAM. Dzięki temu system nie będzie odwoływać się do danych na dysku, które zapisywane są tam ze względu na brak pamięci operacyjnej. Ważne jest, aby odpiąć wszelkie niepotrzebne urządzenia podłączone do komputera takie jak czytnik kart pamięci, USB HUB czy karta dźwiękowa.

Wtyczki USB Plug

Dodatkowo można nawet wyłączyć dane elementy laptopa w Menadżerze urządzeń. Jeśli np. korzystacie tylko z jednego portu USB, pozostałe można dezaktywować. Zapomnijcie także o używaniu napędu optycznego, on zużywa masę prądu – zdecydowanie lepiej zastąpić go pendrivem.

napęd optyczny

Upewnijmy się także, że nieużywane moduły są nieaktywne – jeśli np. nie korzystacie z Bluetootha po prostu go wyłączcie.

WiFI

To szczególnie tyczy się smartfonów, postarajcie się, aby aktywne były tylko najpotrzebniejsze funkcje.

Mobile Data

Jeśli nie korzystacie z transmisji danych, usługi lokalizacji GPS czy nie potrzebujecie ciągłej automatycznej synchronizacji danych w tle to zwyczajnie dezaktywujcie te funkcje. Jeśli zaś na gwałt musicie zaoszczędzić nieco energii przełączcie sieć komórkową na tryb pracy 2G, a w najgorszym wypadku aktywujcie tryb samolotowy. Pamiętajcie także, że korzystanie z słuchawek zamiast z wbudowanych głośników, zarówno w przypadku laptopów, jak i telefonów, zmniejszy nieco pobór prądu.

GPS

3 Sposób: Ogranicz wielozadaniowość

Po trzecie musicie ograniczyć wielozadaniowość. Nie otwierajcie zbyt dużej ilości aplikacji czy kart w przeglądarce, a jeśli już to zrobiliście w miarę możliwości zamykajcie je. W przypadku systemu Windows najmniejsze drobiazgi mają wpływ na zużycie procesora – minimalizowanie okien lub zwijanie aplikacji do systemowego traya może przynieść pożądany efekt.

multitasking

Warto także zrobić to o czym mówiliśmy w drugim epizodzie z cyklu 3 Sposoby na – przejrzeć autostart i odznaczyć aplikacje, które nie muszą uruchamiać się wraz ze startem systemu. W tym celu wchodzimy w narzędzie msconfig poprzez Start->Uruchom, a następnie w zakładkę Uruchamianie i odznaczamy niepotrzebne pozycje.

ms1

W tym samym miejscu na karcie Usługi mamy możliwość wyłączenia niechcianych procesów działających w tle, które również mają wpływ na zużycie baterii.

ms2

W przypadku smartfona również należy pilnować, aby regularnie czyścić aplikacje działające w tle poprzez menadżer zadań. Może nam w tym pomóc aplikacja Battery Doctor, dostępna w Google Play.

Battery Doctor

Pobieramy ją i uruchamiamy, a następnie przeprowadzamy automatyczną diagnozę.

Battery Doctor 3

Program wyświetli nam jakie kroki podejmie w celu wydłużenia czasu pracy urządzenia, a także pokaże nam przybliżony zyskany czas, oczywiście zakładając, że nadal będziemy korzystać ze smartfona w takim samym natężeniu. W moim przypadku Doctor postanowił zabić aplikację działające w tle, a także skrócić czas wygaszania ekranu.

 Battery Doctor 2

Dodatkowo jeśli nasz telefon nie posiada trybu oszczędzania energii, to ten program do dyspozycji oddaje nam właśnie taką opcję. Na dodatek możemy sami utworzyć taki profil, który będzie spersonalizowany do naszych potrzeb i uruchamiać go jeśli smartfon osiągnie wyznaczony poziom naładowania akumulatora. Na koniec tip związany z ładowaniem Waszego telefonu – jeśli chcecie aby trwało to możliwie jak najszybciej, włączcie tryb samolotowy.

Profile

Battery Doctor ►

blog comments powered by Disqus
3 Sposoby na: Wydłużenie czasu pracy na baterii