PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Profesjonalne kamery sportowe wysokiej jakości

DJI Spark - Najmniejszy Dron do Selfie Sterowany Gestami?!

DJI Spark - Najmniejszy Dron do Selfie Sterowany Gestami?!

Nowy dron ma kosztować 2500 zł i wykorzystywać specjalnie przygotowane oprogramowanie do rozpoznawania naszych gestów i twarzy. Czy jest wart swojej ceny?

DJI Spark, czyli wszystko co warto wiedzieć

W nowym modelu zastosowano dwuosiowy gimball z kamerką, która nagrywa w jakości w Full HD z płynnością 30 klatek na sekundę. Przysłona to: f/2.3, a matryca posiada 12 Mpix. Nie są to parametry, które pozwolą na nagrywanie wysokiej jakości nagrań, szczególnie w nocy.

Nie zaskoczy to jakością, ale dla początkującego operatora drona mogłoby to być dobre narzędzie do ćwiczeń, ponieważ  jego zasięg na WiFi to 2 km. Producenci zrezygnowali z udoskonalania hardware'u w celu minimalizacji sprzętu (jego wymiary to: 143×143×55 mm) oraz rozwoju oprogramowania, a to jest pełne nowości, których nie zaświadczymy ani u konkurencji, ani w poprzednich modelach tego producenta.

DJI Spark - Najmniejszy Dron do Selfie Sterowany Gestami


Nowe funkcje DJI Spark

Naszą maszyną możemy sterować za pomocą smartfonu, ale również przy pomocy gestów. Rękoma możemy wskazać kierunek jego lotu, a także zadecydować o tym, czy ma się unieść, czy rozpocząć lądowanie. Gdy wyciągniemy przed siebie rękę, dron wyląduje na niej. Rozpoznaje on również naszą twarz, co oznacza, że będzie mógł śledzić nasze ruchy, lub wyostrzyć obraz specjalnie na nas. Jest to ryzykowne zastosowanie, ale DJI ze względu na doświadczenie swoich producentów jest w stanie sobie na to pozwolić. 

DJI Spark w locie


Niestety, jeszcze nie wiemy, czy rozpoznawanie twarzy funkcjonuje poprawnie. Czy nie pomyli naszej osoby z kimś innym? Na to pytanie będziemy w stanie odpowiedzieć dopiero po testach. Wiemy jednak, że tak samo jak DJI Mavicjest w stanie rozpoznać przedmioty większe od 20x20 cm i przykładowo automatycznie je ominąć, śledzić lub robić kółka wokół nich. Idealnie komponuje się to z funkcją TapFly, która polega na wybraniu na ekranie miejsca docelowego, do którego ma dolecieć nasza maszyna. Dzięki połączeniu obydwu funkcji wiemy, że doleci tam bez wpadania w przeszkody.


Największe zaskoczenie i rozczarowanie

Według testerów ten sprzęt pomimo swojej wagi (300 g) jest w stanie wytrzymać większe podmuchy wiatru i doleci bezproblemowo do celu ze średnią prędkością, która wynosi około 30 km/h, natomiast w trybie sportowym osiągnie nawet 50 km/h! Niestety, baterii starczy nam na maksymalnie 16 minut, a w trybie sportowym na jeszcze mniej...

blog comments powered by Disqus
DJI Spark - Najmniejszy Dron do Selfie Sterowany Gestami?!