PODPOWIEDZI:

Ciekawostki na temat mistrzostw świata w piłce nożnej

Ciekawostki na temat mistrzostw świata w piłce nożnej

Jako, że do 11 lipca odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA postanowiłem na początek przybliżyć użytkownikom kilka ciekawostek odnośnie właśnie samych mistrzostw. Jak wielu z Was wie kto strzelił pierwszą bramkę, lub pierwszego hat-trika, albo kiedy po raz pierwszy widzowie mogli obejrzeć mecze siedząc sobie w domu przed telewizorem? Powiem szczerze, że sam miałem problem na odpowiedź na wiele z tych pytań (o ile nie na wszystkie :P), ale postanowiłem się dowiedzieć co nie co i przybliżyć Wam moi drodzy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania i kilka innych.

FIFA Logo

  1. Pierwszy strzelec bramki

Otóż zdobywcą pierwszej bramki w historii mistrzostw świata był niejaki Francuz Lucien Laurent. W latach 1921-1930 był zawodnikiem półamatorskiego Cercle Athlétique de Paris. Historycznego gola zdobył 13 lipca 1930 w 19 minucie meczu z Meksykiem, wygranego przez Francuzów 4:1. Łącznie w reprezentacji w latach 1930-1935 rozegrał 10 spotkań i strzelił 2 bramki - niewiele, ale i tak zapisał się w historii futbolu.

2. Pierwszy hat-trick

Będzie się działo... 17 lipca 1930 roku reprezentacja USA rozgrywała debiutancki mecz na mistrzostwach świata przeciwko drużynie Paragwaju. W 10 minucie meczu Bertram "Bert" Albert Patenaude zdobył pierwszą bramkę. Gol z 15 minuty był zapisywany na różne sposoby. Jako gol samobójczy Aurelio Gonzáleza (według RSSSF), gol Toma Florie (zgodnie z oficjalnym werdyktem FIFA) i wreszcie jako gol Patenaude (zgodnie z Amerykańskim Związkiem Piłkarskim). W 50 minucie meczu wynik na 3:0 ustalił Patenaude wywołując spore zamieszanie, bo 2 dni później w meczu Argentyna - Meksyk hat-tricka strzelił Guillermo Stábile. Jednakże, 10 listopada 2006 roku FIFA zatwierdziła ostatecznie zdobyte przez Patenaude bramki jako pierwszy hat-trick w historii mundiali. Niestety Patenaude zmarł 4 listopada 1974 w Fall River.

3. Pierwszy gol strzelony głową

I tu mała ciekawostka. Otóż pierwszy gol strzelony głową został zdobyty przez... nikogo innego jak zawodnika opisywanego powyżej - Bertram "Bert" Albert Patenaude w meczu, w którym strzelił pierwszego hat-tricka w historii, trafił do bramki przeciwnika również z główki w 89 minucie podwyższając wynik 3:0 dla USA.

4. Pierwszy raz w TV

Pewnie nie każdy wie, ale telewizory nie istniały od zawsze, dlatego też pierwszy mecz w domu, widzowie mogli obejrzeć dopiero podczas mistrzostw świata 1954 roku w Szwajcarii. Podczas mistrzostw w Szwajcarii nadano tylko 9 spotkań z turnieju, natomiast pierwsza transmisja satelitarna została przeprowadzona w 1966 roku, z Anglii na kontynent amerykański.

5. Pierwszy gol samobójczy

Zapewne Manuel Rosas wolałby gdybyśmy o nim w ogóle nie wspominali, ale że w meczu 16.07.1930 Meksyk - Chile roku strzelił pierwszą w historii mistrzostw świata bramkę samobójczą to trudno było o nim nie wspomnieć. Manuel pokonał własnego bramkarza Isidoro Sotę w 52 minucie meczu.

6. Pierwszy gol z rzutu karnego

I po raz kolejny jeden zawodnik staje na podium dwa razy. Manuel Rosas, bo o nim mowa w meczu z Argentyną, podczas mistrzostw świata w 1930 roku strzelił pierwszą w historii mistrzostw bramkę z rzutu karnego. W tym samym spotkaniu zdobył jeszcze jedną bramkę, jednak i to nie pomogło Meksykowi gdyż przegrali oni z Argentyną 6:3.

Puchar świata FIFA
A tak wygląda puchar świata FIFA.

PS: Gdybyście znali jakieś inne ciekawostki odnośnie mistrzostw świata w futbolu to zapraszam do komentowania (na pewno je dopiszemy).

blog comments powered by Disqus
Ciekawostki na temat mistrzostw świata w piłce nożnej