PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Najmocniejsze karty graficzne do gier |TOP 5|

Karta graficzna dla komputerów HTPC

Karta graficzna dla komputerów HTPC

Karty graficzne wykonane w standardzie Low Profile, to coraz popularniejsza grupa produktów, która wykorzystywana jest przede wszystkim w komputerach klasy HTPC. Do tej kategorii rozwiązań zalicza się wprowadzony niedawno do sprzedaży model Gigabyte GV-N430OC-1GL.

Komputery typu Home Theater Personal Computer (w skrócie HTPC) to coraz popularniejsza grupa produktów. Zwykle wykorzystywane są jako uniwersalne odtwarzacze multimedialne podłączane do telewizora lub projektora. Dodatkowo mogą służyć na co dzień jako zwykły PC, a w przypadku zainstalowania odpowiednio wydajnej karty graficznej, także jako konsola do gier. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa liczba firm przygotowuje produkty dedykowane właśnie dla tego typu rozwiązań. Dobrym tego przykładem jest karta graficzna Gigabyte GV-N430OC-1GL, bazująca na układzie Nvidia GeForce GT 430. Wspomniany GPU, dzięki wytworzeniu w wymiarze technologicznym 40 nm, charakteryzuje się niskim poborem energii, a co za tym idzie i niższą emisją ciepła podczas pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku komputerów HTPC, które ze względu na małe gabaryty zapewniają jedynie ograniczone możliwości rozpraszania ciepła.

GV-N430OC-1GL_BOX

Kolejnym elementem przemawiającym za wykorzystaniem GV-N430OC-1GL w komputerach HTPC, jest wykonanie płytki PCB karty graficznej zgodnie ze standardem Low Profile (niski profil). Wymiana standardowego śledzia na wersję „krótką” (Low Profile), umożliwi bezproblemowe zainstalowanie produktu Gigabyte w obudowie HTPC. Kolejne plusy to technologia Nvidia PureVideo HD (umożliwia dekodowanie przez GPU filmów HD, np. zapisanych na płytach Blu-Ray) oraz złącze HDMI, które zapewnia wysoką jakość przesłanego obrazu i dźwięku oraz możliwość podłączenia do dowolnego, nowoczesnego telewizora czy projektora. Pod względem wydajności Gigabyte GV-N430OC-1GL raczej nie zachwyci graczy, choć warto zauważyć, że oferuje dużo więcej niż typowe, zintegrowane z płytą główną lub CPU, procesory graficzne. Jedynym, dość istotnym mankamentem GV-N430OC-1GL, jest zastosowanie aktywnego systemu chłodzenia, który dodatkowo składa się aż z dwóch wiatraczków. W przypadku komputerów HTPC, zwłaszcza podczas oglądania „cichych” scen w filmach, hałas generowany przez kartę graficzną może być dość irytujący.

GV-N430OC-1GL

blog comments powered by Disqus
Karta graficzna dla komputerów HTPC