PODPOWIEDZI:

Nowe laptopy MSI zainspirowane Azją - Katana i Miecz już w sklepach!

Nowe laptopy MSI zainspirowane Azją - Katana i Miecz już w sklepach!

MSI wypuściło laptopy inspirowane Azją! Modele Katana GF76/66 i Sword 17/15 to stylizowane oraz mocne notebooki stworzone dla graczy. Oprócz wydajnych podzespołów firma zadbała także o zaplecze artystyczne swoich nowych produktów. Podjęła współpracę ze znanym japońskim ilustratorem o charakterystycznym stylu, który zajmował się wcześniej projektowaniem okładek do gier historycznych.

Laptopy od MSI inspirowane Azją - a właściwie to kataną, czyli charakterystycznym dla tego kręgu kulturowego mieczem - to produkt designerski. Występują w dwóch kolorach. Ying i yang, czyli białym i czarnym. Tsuyoshi Nagano, znany z okładek dla gier, takich jak Romance of the Three Kingdoms i Nobunaga’s Ambition, specjalnie dla MSI zaprojektował dwóch odpowiadających nowym notebookom wojowników. Wybór artysty nieprzypadkowy - jego specjalizacją są portrety olejne figur historycznych.

MSI Katana GF76

MSI Sword 15

MSI Katana GF76 oferta w RTV Euro AGD

MSI Sword 15  oferta w RTV Euro AGD

Design, różnice i ekran - Katana a miecz

Nie tylko oprawa artystyczna serii nawiązuje do historycznych wojowników posługujących się kataną lub mieczem. Również sam design notebooków tajwańskiej firmy został nieco zmieniony. Szczególnie wyróżniają się boki i dół laptopów. Firma twierdzi, że zaprojektowała je na wzór tsuby - gardy japońskich mieczy - ale niecodzienny kształt przypominający plaster miodu spełnia również działanie funkcjonalne.

MSI Sword 15 tył

Ma poprawiać przepływ powietrza, współdziałając z systemem Cooler Boost 5. Ten odprowadza ciepło z procesora i karty graficznej przy pomocy miedzianych ciepłowodów. Te zresztą zostały przeprojektowane. Zwiększono ich średnicę dzięki zmniejszeniu o 33% ścianek ciepłowodu - wszystko ku poprawie wydajności. Zdaniem firmy może to obniżyć temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza.

Ciepłowody w MSI Sword 15

Właściwie to poza kolorami (MSI Katana jest czarna a MSI Sword jest biały) oraz podświetleniem klawiatury - kolejno czerwonym i niebieskim - oba modele praktycznie się nie różnią. Występują za to, w zależności od numeracji, w różnych wersjach rozmiarowych. Katana GF76 i Sword 17 to modele o rozmiarze 17,3 cala, a GF66 i Sword 15 to 15,6 cala.

Boki i tył MSI Sword 15

Ważne jest to, że niezależnie od tego na jak duży model się zdecydujesz, matryca będzie wyświetlała obraz w Full HD przy 144 Hercach. To drugie oznacza znacznie wyższą płynność w rozgrywce (o ile gra będzie działać w odpowiedniej ilości klatek na sekundę). Nic dziwnego, w końcu firma wprost celuje w graczy. Laptopów z ekranami o wysokiej częstotliwości nigdy dość!

Wydajne jednostki dla graczy?

Azjatycki design i wyświetlacz stworzony dla gracza to jedno - same podzespoły to kwestia być może nawet ważniejsza. W najmocniejszej konfiguracji laptopy, zarówno Katana, jak i Sword przy dowolnym rozmiarze ekranu, wyposażone są w kartę graficzną RTX 3060 (o mocy 80+5 W) oraz 8-rdzeniowy procesor Intel i7-11800H. W Full HD i przy wyłączonym Ray Tracingu większość nowszych gier powinno utrzymywać stabilne 60 FPS-ów na wysokich ustawieniach graficznych.

MSI Katana GF66 z boku

W innych wariantach sercem jednostki może być Intel i5-11400H, a procesorem graficznym 60-watowy RTX 3050/3050TI lub GTX 1650. Warto dodać, że laptopy mają RAM o taktowaniu 3200 mHz, w dwóch slotach, obsługując maksymalnie nawet do 64 GB (chociaż pierwsze propozycje na rynku mają wewnątrz 16 GB). Jeżeli chodzi o dysk - tu nawet do dwóch SSD NVMe pod PCI-E 3.0.

Porty MSI Sword 15

Pomimo trendów celujących w upraszczanie kwestii portów - tutaj jest właściwie prawie wszystko to, co potrzeba. Mamy 3 USB 3.2 - w tym jedno typu C - 1 USB 2.0 oraz typowe RJ45, HDMI (obsługujące wyjście 4K@60Hz) i combo słuchawkowe typu jack. Brakuje wejścia na karty SD, ale w sumie adaptery są coraz tańsze, a ten typ nośników przemieszcza się w stronę zastosowań półprofesjonalnych.

Pisanie na MSI Sword 15

Pod względem łączności bezprzewodowej jest tu pełna obsługa standardu Wi-Fi 6 (modulacja 1024QAM, OFDMA, prędkość do 2,4 Gb/s) i Bluetooth 5.1 wprowadzający dodatkowe możliwości rozpoznawania kierunku oraz odległości od obsługiwanych urządzeń i wyższą oszczędność energii.

Aplikacja MSI Center

W laptopy z nowej serii MSI wbudowane jest autorskie oprogramowanie. Co ważne pomaga nie tylko w grach, ale również w codziennym używaniu komputera. MSI Center to aplikacja o sporej liczbie funkcji, z których najciekawsze to:

  • MSI Companion - okienko pozwalające wyświetlać dane dotyczące pracy laptopa (na przykład temperatury lub taktowanie) i zmieniać w trakcie gry wybrane ustawienia urządzenia. Dla przykładu przełączając pomiędzy scenariuszami pracy - od wysokiej wydajności po tryb cichy. Dajmy na to dlatego, że twoja druga połówka właśnie poszła spać.

MSI Center grafika producenta

  • Gaming Mode - w praktyce automatyczna optymalizacja ustawień do poszczególnych gier. Zmienia na przykład scenariusz pracy do najwyższego wydajnościowo, wyłącza touchpad lub precyzuje pod daną aplikację działanie systemu Mystic Light.
  • Inteligentna wyszukiwarka obrazów - dosyć nietypowy dodatek dla gamingowego laptopa. To nowa funkcja, która działa na prostej zasadzie - znanej już na przykład z Androida. Sztuczna inteligencja automatycznie przypisuje tagi poszczególnym zdjęciom po to, aby dało się je łatwo przy ich pomocy wyszukać. Szukasz fotek z wakacji z Grecji? Wpisz “morze”, “skały”, “ruiny” i trafisz wprost na zdjęcia z Aten. Albo Mielna.

Cena i dostępność - MSI Katana oraz MSI Sword

Opisywane miecze są już na wyciągnięcie ręki. Da się je kupić w sieci - w wersji z RTX-em 3060, 15-calowym ekranem oraz i7-11800H dla MSI Sword 15 oraz RTX-em 3050TI, w 17 calach z procesorem i5-11400H dla MSI Katana GF76. Obie propozycje wyceniono w zasadzie tak, jak na produkt premium przystało. Kosztują kolejno 6399 i 5499 złotych. Na razie jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie wejdą na rynek pozostałe konfiguracje MSI Katana i MSI Sword.

Zestaw gadżetów od MSI

Jeżeli jesteście zainteresowani gadżetami od MSI, zerknijcie na grupę Testerzy Videotestów! W skład nagród konkursowych wchodzi torba, parę czapek, pendrive i kilka innych rzeczy związanych z czerwonym smokiem tajwańskiej firmy.

Zainteresowała was nowa propozycja od MSI?

blog comments powered by Disqus
Nowe laptopy MSI zainspirowane Azją - Katana i Miecz już w sklepach!