PODPOWIEDZI:

Procesory do streamowania |TOP 3|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1AMD Ryzen 7 1700AMD Ryzen 7 1700639.99 zł
2Intel Core i9-9900KIntel Core i9-9900K2379 zł
3AMD Ryzen 7 2700XAMD Ryzen 7 2700X1474.52 zł
Procesory do streamowania |TOP 3|

W tym materiale zebraliśmy dla Was procesory do streamowania, które pozwolą Wam uzyskać nową jakość transmisji. Wasi widzowie na pewno ją docenią!

Procesory do streamowania muszą przede wszystkim posiadać wiele rdzeni i wątków, aby obsłużyć zarówno obciążenie generowane przez grę, jak i samo enkodowanie streama. Im wyższa jest rozdzielczość Waszej transmisji, tym procesor ma więcej do enkodowania, co w efekcie zwiększa jego obciążenie.

Aby uzyskać płynność rozgrywki procesor do streamowania powinien mieć co najmniej 8 rdzeni i najlepiej 16 wątków. W naszych rankingach procesorów nie ma miejsca na półśrodki, więc tym razem ograniczamy się tylko do trzech pozycji.

Jaki musi być procesor do streamowania?

Procesor do streamowania musi być przede wszystkim wydajny, więc celować będziemy w aktualne generacje. Oprócz tego ważny jest jego potencjał do podkręcania, bo podbite taktowania pozwalają uzyskać parę dodatkowych FPS, które mogą pomóc Wam przebić magiczną barierę 60 klatek na sekundę w miejscach procesorowych.

W zależności od tego, jakie gry planujecie streamować, musicie wziąć pod uwagę inny procesor do streamowania. Idąc w kierunku tytułów e-sportowych, które wymagają wysokiej ilości klatek, aby upłynnić celowanie czy lepiej wyłapywać początki animacji umiejętności potrzebne Wam będą wyższe taktowania pojedynczych rdzeni.

E-Sport Intel Extreme Masters

Zdać się więc musicie na Intela, przynajmniej przez najbliższy czas, bo nie wiemy, co przyniesie ze sobą trzecia generacja procesorów od AMD. Przy bardziej graficznie wymagających tytułach, w których ograniczeniem procesora i tak staje się karta graficzna, możecie śmiało iść w stronę AMD i zaoszczędzić sporą sumkę, jako że Intel Core i9-9900K to diabelnie drogi procesor.

Dodatkowo, grając w gry, które niekoniecznie wymagają 144 FPS i więcej do skutecznego współzawodnictwa, możecie zablokować sobie klatki na 60-ciu, ograniczając obciążenie procesora, a przy tym pozwalając sobie na wyższą rozdzielczość.

Dlaczego uważam taki ruch za przyzwoity? Odpowiedzią jest kompresja, przynajmniej w przypadku YouTube. Im wyższą dacie rozdzielczość, tym Wasz stream będzie wyglądał lepiej, bo będziecie mogli skutecznie przekazać obraz o wyższym bitrate.

Wiele do powiedzenia ma też Wasze łącze, bowiem ogranicza Was w którymś momencie potencjał jego prędkości wysyłania. Polecam ją zawsze sprawdzać przed transmisją, aby dopasować do niej bitrate. Inaczej nawiedzą Was lagi i utracone klatki, co potrafi skutecznie odstraszyć nowych widzów.

Avermedia grabber GC573

Procesor do streamowania znaleźć się też może w drugim komputerze, do którego przekazujecie tylko sygnały audio i wideo z głównej jednostki za pomocą grabbera od Avermedia czy Elgato. Dzięki temu rozwiązaniu kompletnie ściągacie obciążenie z procesora w komputerze, na którym gracie, co może okazać się rozwiązaniem znacznie stabilniejszym i mniej podatnym na wszelkie usterki.

Profesjonalni streamerzy przeważnie idą właśnie w stronę takiego rozwiązania, bo jakby nie patrzeć jest to ich chleb powszedni, więc muszą dbać o najwyższą możliwą jakość transmisji. W przypadku hobbystycznego podejścia do sprawy raczej nie powziąłbym się na tak daleko idące inwestycje, ale jak to mawiają: „Kto bogatemu zabroni?”.

Jaki procesor do streamowania?

Mamy za sobą część teoretyczną, której celem było wstępne zapoznanie Was z mechanizmem działania samego streamowania procesorem. Teraz czas na trzy propozycje, które Wam na nie pozwolą!

AMD Ryzen 7 1700

AMD Ryzen 7 1700 jest 8-rdzeniowym, 16-wątkowym procesorem wykonanym w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym, który jest kompatybilny ze wszystkimi płytami głównymi opartymi o podstawkę AM4, choć polecałbym pójść w stronę chipsetów X370 i X470.

W zestawie znajdziecie bazowe chłodzenie, które pozwoli utrzymać taktowania ze specyfikacji, jednak podkręcanie nie będzie możliwe. Fani OC będą więc musieli dorzucić parę groszy na dodatkową wieżę, bądź chłodzenie wodne, aby wycisnąć z Ryzena pełen potencjał.

Ryzen 7 1700 - tani procesor do streamowania

Okolice 4,0 GHz powinny być osiągalne dla każdej sztuki tego procesora, chyba że na loterii krzemowej fortuna opuści Was ostatecznie. TDP Ryzena 7 1700 to 65 W i nie posiada on zintegrowanej karty graficznej, więc jeżeli będziecie chcieli na nim zbudować komputer do samego kodowania streama, wyposażyłbym się w jakiś tani akcelerator z rynku wtórnego, a za priorytet postawiłbym w nim jedynie obecność HDMI.

Ważnym jest też sparowanie tego 8-rdzeniowca z RAMem taktowanym na co najmniej 3000 MHz, najlepiej w dwóch kanałach. Z doświadczenia unikałbym kości od Cruciala, z jakiegoś powodu są z nimi zawsze kłopoty przy AMD, których rozwiązanie przerasta obie strony tego konfliktu sprzętowego.

Pewnie zapytacie mnie: "Dlaczego na pierwszym miejscu znalazł się stosunkowo stary procesor?". Odpowiedzią na to pytanie jest jego cena, bowiem na Sferis.pl można go dziś dostać za niecałe 640 zł, a więc taniej niż 6-rdzeniowce z aktualnej generacji.

AMD Ryzen 7 1700 plusy i minusy

  • Wydajność
  • Droga ulepszenia
  • Cena
  • Nie dla E-Sportowych pretendentów

Ryzen 7 1700 - najlepsza cena na Sferis.pl

Intel Core i9-9900K

Czas na króla wzgórza, zarówno pod względem wydajności, jak i ceny, bowiem za rzeczonego Intel Core i9-9900K przyjdzie Wam zapłacić około 2400 zł. Jest to jednak najmocniejszy procesor na podstawkę LGA 1151 na rynku, który swoimi 8 rdzeniami i 16 wątkami deklasuje całą konkurencję pod względem wydajności.

Po podkręceniu tego procesora do 5 GHz, co na przyzwoitym chłodzeniu nie będzie problemem, bez problemu postreamujecie nawet bardzo wymagające gry. Oczywiście, nie będziecie mieli tyle samo klatek, co bez streama, ale jednak odczuwalnie więcej niż przy Ryzenie.

Intel Core i9-9900K - najwydajniejszy procesor do streamowania

Nie obejdzie się jednak bez zainwestowania w porządną płytę główną opartą o chipset Z390, której sekcja zasilania utrzyma taktowania tej bestii. Prędki RAM jest także wskazany, choć tutaj też nie dawałbym się ponieść fantazji i pozostałbym przy 3466 MHz.

Szybsze kości są już znacznie droższe, a nie dają wymiernych korzyści wobec wzrostu ceny. Intel Core i9-9900K jest przede wszystkim procesorem dla osób, które wymagają możliwie największej ilości FPS w grze i są w stanie za to odpowiednio więcej zapłacić.

Można śmiało powiedzieć, że tym procesorem Intel utrzymał status najlepszego na rynku, jednak nie pod względem stosunku jakości do ceny, a brutalnej wydajności. Jest to więc jednostka skrojona w tym przypadku pod e-sportowców, których nieodłącznym elementem pracy jest pokazywanie swoich umiejętności szerszej widowni na popularnych platformach streamingowych.

Jeżeli więc jesteście posiadaczami monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania i przy okazji gracie już pół profesjonalnie w gry e-sportowe, jest to jedyny słuszny wybór, szczególnie w obliczu możliwości streamowania w wysokiej jakości.

Intel Core i9-9900K plusy i minusy

  • Najwyższa wydajność w segmencie konsumenckim
  • Gotów do profesjonalnych rozgrywek E-Sportowych
  • Cena

Intel Core i9-9900K cena w EURO RTV AGD

AMD Ryzen 7 2700X

AMD Ryzen 7 2700X jest najnowszą iteracją procesora z pierwszej pozycji tego materiału, w której ulepszono nieco kontroler pamięci, a przez dorastanie procesu produkcyjnego podbito także zegary bazowe.

Dzięki temu taktowania rzędu 4,1 GHz na każdym z rdzeni są dość popularne, a lepsze sztuki potrafią stabilnie działać nawet na 4,2 GHz. Sam się z taką nie spotkałem, ale widziałem niejedną walidację na takich zegarach, więc jestem w stanie dać temu wiarę, w końcu to loteria krzemowa.

AMD Ryzen 7 2700X - mocny procesor z 8 rdzeniami do streamu

Jeżeli chodzi o ten procesor do streamowania, to wyróżnia go przede wszystkim fakt, że jego taktowanie podbija się automatycznie, biorąc pod uwagę możliwości chłodzenia, jakie na nim osadzono. Nie musicie więc w teorii szukać własnoręcznie punktu równowagi między najwyższym stabilnym taktowaniem, a najniższym stabilnym napięciem, bo regulacja odbywa się kompletnie automatycznie.

Co prawda nie jest ona przez to tak dokładna jak manualne OC, ale utrata paru procent wydajności jest do zaakceptowania, szczególnie z perspektywy początkujących użytkowników.

Dodatkowo, w zestawie otrzymacie bardzo przyzwoite chłodzenie z podświetleniem, które pozwala na osiągnięcie przyzwoitego taktowania, więc ten zakup na wstępie Wam odpada.

AMD Ryzen 7 2700X - chłodzenie

Mamy więc do czynienia z 8-rdzeniową, 16-wątkową jednostką, która jest jeszcze prostsza w obsłudze, a do tego obsłuży wyższe prędkości pamięci operacyjnej, jako że kontroler pozwala na taktowania rzędu 3466 MHz. Przy technologii Infinity Fabric, która odpowiada za komunikację między rdzeniami procesorów od AMD, takie podbicie daje odczuwalną poprawę działania procesora.

AMD Ryzen 7 2700X plusy i minusy

  • Automatyczne OC
  • Poprawiony kontroler
  • Wyższa cena

Sprawdź ile kosztuje Ryzen 7 2700X

Procesor do streamowania – czy to dobry pomysł?

Procesor do streamowania jest używany od lat, głównie ze względu na jakość obrazu, jaką dostarcza widzom na YouTube czy Twitch. Jeszcze do niedawna nie było właściwie innej drogi, dopóki na rynku nie pojawiły się rozwiązania sprzętowe.

Pierwszą szeroką implementację takich możliwości wprowadziła NVIDIA wraz z serią kart graficznych Kepler, w których zaimplementowany został specjalny enkoder. Pozwala on na przechwytywanie obrazu z gry do programu streamującego w rozdzielczości 720p przy 60 klatkach, bądź przy 1080p w 30 klatkach.

Niestety, nie była to jakość pierwszej klasy, a do tego taki sposób, z resztą po dziś dzień, obciąża kartę graficzną, więc trzeba mieć zapas mocy, aby stream się nie zacinał. Ograniczenia związane z NVENC utrzymały się aż po generację Maxwell i dopiero Pascal otrzymał możliwość streamowania w Full HD przy 60 klatkach na sekundę.

AMD także walczyło w tym terytorium swoim enkoderem AVC, który pojawił się wraz z architekturą GCN 1.0. Sam miałem okazję testować streamowanie leciwym już Radeonem HD7750 1GB GDDR5 i w 720p byłem w stanie przyzwoicie pograć na streamie w CS:GO, naturalnie na najniższych ustawieniach.

Nie obyło się jednak bez wsparcia zewnętrznie stworzonym enkoderem, bowiem ten w sterowniku od AMD średnio radził sobie z taką kartą. Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglądała na Polarisie, bo RX 460 także trafił na mój warsztat, choć musiałem mocno pilnować zapasu mocy katy dla samego enkodowania, aby nie zasypać obrazu artefaktami.

Najosobliwiej jednak było streamować Vegą 8 wbudowaną w Ryzena 3 2200G, bo taki eksperyment także przeprowadziłem i przyznam że przy Fortnite nie wyglądało to zawsze idealnie, ale sam fakt takiej możliwości pozytywnie mnie zaskoczył.

Co prawda Intel już od jakiegoś czasu pozwala na streamowanie przez QuickSync, jednak oparcie się o zintegrowaną kartę graficzną od niebieskich pozwoli Wam co najwyżej postreamować Mahjonga. Nie jest to więc przekonujące rozwiązanie dwa w jednym.

Jak widzicie, karta graficzna też może służyć do streamowania, więc jeżeli nie planujecie kariery streamera na pełen etat może się okazać, że wszystkie potrzebne komponenty macie w komputerze i pozostało jedynie założyć kanał na YouTube i zainstalować OBS.

Czy więc procesor do streamowania to dobry pomysł? Jasne, że tak, bo daje najlepszą jakość, ale nie zmienia to faktu, że karty graficzne są dla niego alternatywą. Nie oferują może tego samego poziomu przekazu, ale pozwolą Wam na pewno zacząć swoją historię z transmisjami.

Procesor do streamowania – podsumowanie

Okazuje się, że procesor do streamowania może być także graficzny, co dla wielu z Was mogło być nie lada zaskoczeniem. Jeżeli chodzi o klasyczne podejście, czyli enkodowanie programowe, to 8 rdzeni jest na dzisiaj przyzwoitym minimum, które utrzyma zarówno wysoką jakość streama dla widzów jak i tempo rozgrywki dla Was, bo w końcu Wy też musicie mieć płynność po swojej stronie.

Pozostaje mi więc życzyć Wam sukcesu na YouTube i Twitch, setek widzów i góry donejtów. Ja się z Wami tym czasem żegnam, do poczytania w następnych zestawieniach.

Sprawdź też:

blog comments powered by Disqus
Procesory do streamowania |TOP 3|
Autor: Paweł Rudy