PODPOWIEDZI:

Kierownice – Jak Wybrać Najlepszą Kierownicę do Gier?

Kierownice – Jak Wybrać Najlepszą Kierownicę do Gier?

Bez względu na to czy grasz w symulator rajdu, ciężarówki czy traktora, odpowiedni realizm to podstawa sukcesu. Oczekujemy przecież jak najwierniejszej symulacji rzeczywistości, więc czym więcej cech wspólnych z prawdziwym życiem, tym lepiej. W przypadku gier samochodowych podstawą jest niewątpliwie kierownica. Granie za pomocą klawiatury lub nawet najlepszego pada, ani trochę nie odda frajdy, jaką czujemy siedząc za prawdziwym kółkiem. Dziś zastanowimy się nad tym, co powinna mieć idealna kierownica do gier.

Kąt obrotu

Duży kąt obrotu kierownicy to cecha bardzo pożądana. Dzięki niej jesteśmy w stanie odwzorować precyzyjnie zachowanie prawdziwej kierownicy. Najtańsze kierownice posiadają zakres 270 bądź nawet 180 stopni. Oznacza to tyle, że nie będziemy w stanie wykonać nawet jednego maksymalnego obrotu (360 stopni). O ile w prostych grach wyścigowych, gdzie konieczne są szybkie ruchy, nie sprawi to większego problemu, to przy symulatorach będzie dużym mankamentem. W nich obrót kierownicy powinien być taki sam, co tej wyświetlanej na ekranie. Dobrej jakości kierownice posiadają zakres 900 stopni. To aż 2,5 obrotu!

Ranking kierownic do gier

Materiał wykonania

Nie będzie zaskoczeniem to, że najtańsze kierownice wykonane są z taniego plastiku. Cóż, niska cena musi być niestety okupiona trzaskami, skrzypieniem i nieprzyjemnym wrażeniem w dotyku. Lepszej jakości kierownice są pokryte przyjemną gumą, a czasem nawet skórą. Najlepsze kierownice posiadają dodatkowo konstrukcję i dodatki z aluminium. Oprócz niewątpliwego uroku, dodają coś jeszcze – wagę. Dzięki temu ruchy kierownicy są bardziej płynne i realistyczne.

kierownice do gier

Mocowanie

Czas kiepskich kierownic mocowanych na przyssawki już minął. Rozgrywka potrafi być niezwykle emocjonująca i dynamiczna, więc konieczne jest dobre mocowanie do blatu, aby móc skupić się na grze, a nie poprawianiu kierownicy. Najczęściej spotkamy się z przykręcaniem do blatu za pomocą ścisków. Najlepiej, by były to dwa porządne ściski, wtedy kierownica jest bardziej stabilna. Podobnie jest z gałką zmiany biegów. Może być ona sprzężona z kierownicą, bądź przykręcana osobno. Zostały nam jeszcze pedały. Można je oczywiście położyć luzem na podłodze, ale mogą się przesuwać. Pół biedy, jeśli mają dobre antypoślizgowe podstawki. Gorzej, gdy jedynym wyjściem jest przykręcenie ich do specjalnego stelaża. Ten, niestety, jest dość drogi.

System sprzężenia zwrotnego

Choć mogłoby się wydawać, że to my sterujemy kierownicą, to w dużym stopniu ona steruje też nami. Chodzi oczywiście o wszelkie informacje, które dostajemy za jej pośrednictwem – o nawierzchni, o tym co dzieje się z samochodem, o przeciążeniach. W prawdziwym życiu dzieje się tak za sprawą wszelkich mechanicznych połączeń. Komputer zaś, wraz z grą, muszą nam te bodźce jak najlepiej odwzorować. W przypadku tanich kierownic sprawa wygląda dość blado. Mamy jedynie wbudowane wibracje, które aktywują się np. po wjechaniu na trawę. Najlepsze systemy sprzężenia zwrotnego potrafią nie tylko zawibrować, lecz również… wyrwać kierownicę z ręki. Regulują też opór kierownicy, co świetnie podkreśla warunki jazdy.

kierownice do gier

Skrzynia biegów

Można skorzystać ze skrzyni automatycznej, ale umówmy się – to droga na skróty. Prawdziwi gracze sami mierzą się z biegami. Te możemy obsługiwać na dwa sposoby: za pomocą łopatek i przy użyciu dźwigni zmiany biegów. Nie spodziewajmy się cudów w przypadku tanich kierownic. Te posiadają jedynie zwykłą sekwencyjną zmianę biegów, czyli + i -. Najważniejsze, by było to z zachowaniem logiki, czyli redukcja do góry, a wrzucenie wyższego bieguw dół (czyli zgodnie z tym, jak przebiegają w tym czasie przeciążenia). Są jednak na rynku takie kierownice, w których znajdziemy w pełni manualną skrzynię biegów typu H (z sześcioma pozycjami lewarka + biegiem wstecznym). To idealne rozwiązanie dla miłośników symulatorów.

Pedały

Choć mało osób przywiązuje do tego większą wagę, panel pedałów także w dużym stopniu wpływa na realizm. Przede wszystkim, pedały powinny posiadać spory opór, w szczególności hamulec. Dzięki temu będziemy mogli poczuć się jak w rajdówce i precyzyjnie sterować autem. Nie zawsze przecież hamujemy lub przyspieszamy z pełną siłą. Czasem trzeba jedynie musnąć gaz. Te niuanse windują grę na najwyższy poziom. Warto wspomnieć także o pedale sprzęgła. Jeśli chcesz pełnej symulacji skrzyni manualnej, wybierz zestaw z trzema, a nie dwoma pedałami.

kierownice do gier

Przyciski

Choć nie są one najważniejsze, wszak raczej nie będziemy korzystać z kierownicy w przypadku innych gier niż samochodowe, to nieraz potrafią się przydać. Możesz dzięki nim zaprogramować pewne funkcje, np. włączenie wycieraczek, zmianę trybu zawieszenia czy cokolwiek, co znajduje się na kokpicie prawdziwego samochodu. Jest też inna opcja – zakup repliki kierownicy np. formuły 1. W tym przypadku odwzorowany będzie każdy przycisk i system.

Kierownice do gier to marzenie każdego nastolatka, lecz tę radość można czerpać w każdym wieku. Na rynku znajdziesz multum gier samochodowych, od rajdów, przez wyścigi formuły 1, aż po symulatory autobusu. Zakup dobrej kierownicy całkowicie zmieni jakość tych gier i pozwoli Ci czerpać z nich pełnię emocji. Najciekawsze kierownice prezentujemy w naszych rankingach TOP10, więc sprawdź je koniecznie. Szerokości!

blog comments powered by Disqus
Kierownice – Jak Wybrać Najlepszą Kierownicę do Gier?