PODPOWIEDZI:

Co Jest Najważniejsze Przy Wyborze Kamery Internetowej?

Co Jest Najważniejsze Przy Wyborze Kamery Internetowej?

Czy w dobie smartfonów i laptopów kamera internetowa jest niepotrzebnym gadżetem? Czy komputery stacjonarne odchodzą do lamusa, a kamera internetowa wraz z nimi? Takie stwierdzenia to duże uproszczenie. Tym bardziej, że kamerę internetową można wykorzystać na wiele sposób – nie tylko do rozmowy z przyjacielem na Skype.

Po co nam kamera internetowa?

Cel, do którego używana będzie kamera internetowa, jest niezwykle ważny przy zakupie. Od niego zależy, na co trzeba zwrócić uwagę, które parametry są ważne, a które mniej. Poniżej kilka przykładowych zastosowań kamery internetowej:

  • wideokonferencje grup projektowych rozproszonych w kilku biurach
  • nagrywanie filmów, np. na YouTube lub bloga
  • monitorowanie mieszkania
  • przeprowadzanie szkoleń
  • wirtualne zakupy (nie jest to jeszcze popularne zastosowanie)

Kamery internetowe mają wiele cech i parametrów. Sprawdź, na które trzeba zwrócić uwagę.

Najważniejsza jest rozdzielczość

Rozdzielczość ma największy wpływ na jakość obrazu. Jeśli kamera będzie wykorzystywana do robienia filmów lub szkoleń warto, by miała jak największą rozdzielczość – dzięki temu obraz będzie ostry i czytelny. Kamery przeznaczone do użytku domowego nie muszę mieć wysokiej rozdzielczości – zwłaszcza, gdy będą towarzyszyć rozmowom przez komunikatory. Im wyższa jakość obrazu, tym szybsze łącze jest potrzebne do jego przekazania.

kamerka

Co to jest rozdzielczość? W przypadku kamer internetowych rozdzielczość najczęściej podaje się w megapikselach, np. 0,3 mpx. Wartość tę uzyskuje się przez pomnożenie szerokości i wysokości ekranu w pikselach (640x480). Wybierając kamerę należy dokładnie sprawdzić rozdzielczość matrycy w pikselach – obecnie technika pozwala na uzyskanie wyższej rozdzielczości, dzięki metodzie interpolacji (matryca 0,3 mpx może „zrobić” zdjęcie o 8 mpx). Brzmi atrakcyjnie, jednak obraz traci na jakości w tej metodzie. Najlepsze kamery internetowe nie mogą zawodzić w tym aspekcie.

Co jeszcze decyduje o jakości zdjęć? Typ matrycy

Matryca to najistotniejszy element kamery. W kamerach montowane są dwa rodzaje matrycy – CCD i CMOS. CCD daje o wiele wyższą jakość obrazu i lepsze odwzorowanie koloru. Kupno kamery z matrycą CCD jest trudniejsze – nie jest ona tak popularna jak CMOS. Matryca CCD jest też droższa w produkcji, a co za tym idzie – kamery internetowe z CCD również są droższe. Warto się jednak na nią zdecydować, gdy kamera ma służyć do nagrywania filmów i robienia zdjęć.

kamera internetowa

30 klatek na sekundę – to dużo?

To parametr, na który należy zwrócić uwagę, gdy kamera będzie przekaźnikiem wideokonferencji. Aby obraz był płynny, nie skakał i nie urywał się, urządzenie powinno przetwarzać obraz z prędkością minimum 30 klatek na sekundę. Wybierając kamerę do wideokonferencji należy sprawdzić tę cechę i wybrać kamerę z odpowiednią prędkością przetwarzania – nawet, jeśli miałoby się to odbić na rozdzielczości. 30 klatek na sekundę zapewni naszym rozmówcom odpowiedni komfort rozmowy.

Wbudowany mikrofon

Nie każda kamera internetowa ma wbudowany mikrofon. Przy zakupie warto to sprawdzić! Kamera internetowa często używana jest nie tylko do rejestrowania obrazu, ale i dźwięku, a brak mikrofonu to dodatkowy koszt. Kamera bez mikrofonu może być za to z powodzeniem używana do monitorowania pomieszczeń – nagrywanie dźwięku nie jest wtedy konieczne.

Jak zamocować kamerę? Może postawić na biurku?

Nie każdą kamerę internetową można przymocować do monitora. I nie każdą da się postawić na biurku. Przed kupnem dobrze się zastanowić, w jakich warunkach kamera będzie używana. Najlepiej znaleźć kamerę z uniwersalnym mocowaniem, które umożliwi zarówno postawienie jej na biurku, jak i przypięcie do monitora.

kamerka internetowa

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W zależności od zastosowania dobrze zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą mieć znacznie podczas używania, a które nie wydają się istotne podczas kupna. To często drobiazgi, z których nie zdajemy sobie sprawy, a mogą zniechęcić nas do korzystania z zakupionego sprzętu.

Kąt widzenia kamery

Ta wartość jest szczególnie istotna, gdy kamera internetowa ma służyć do monitorowania pomieszczeń. Dobrze też zwrócić na nią uwagę, jeśli planujemy przeprowadzać wideokonferencje z udziałem kilku osób – szeroki kąt widzenia zapewni, że wszyscy uczestnicy będą widoczni na ekranie. Im szerszy kąt widzenia, tym lepiej. A do monitorowania będzie potrzebna mniejsza liczba kamer, jeśli mają szeroki kąt widzenia.

Przycisk do robienia zdjęć

To drobna sprawa, a może naprawdę ułatwić życie! Funkcja może okazać się przydatna dla youtuberów oraz podczas nagrywania szkoleń. Robienie zdjęć jest o wiele wygodniejsze przy pomocy zewnętrznego przycisku niż klikanie w oprogramowaniu na komputerze.

Tryb nocny

Tryb nocny ułatwia przekazywanie obrazu, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Sytuacja nie wydaje się prawdopodobna – chyba że rozmawiamy w szczególnych warunkach. Zdecydowanie częstszym przypadkiem wykorzystania kamery w ciemności będzie monitorowanie mieszkania. Tryb nocny umożliwi pilnowanie naszego domu również w nocy. Do pełnego wykorzystania tej funkcji przydatne będzie oprogramowanie wykrywające ruch w obiektywie.

kamera internetowa

Regulacja ostrości

Kamera internetowa, podobnie jak aparaty, może regulować ostrość na 3 sposoby:

  • ręcznie – doświadczeni fotografowie i operatorzy kamer zwracają uwagę, by dobrze sprawdzić materiał, z którego wykonany jest pierścień do regulacji – nie powinien się ślizgać w rękach, a praca z nim musi być dla nas wygodna;
  • automatycznie – kamera ustawia ostrość według centralnego punktu w kadrze;
  • focus free – kamery z tą opcją nie pozwalają na jakąkolwiek regulację ostrości, jednak dzięki dużej głębi zapewniają obraz dobrej jakości.

Obracanie obiektywem

Jeśli często zmieniamy miejsce rozmowy lub umiejscowienie kamery, możliwość dowolnego obracania obiektywem może okazać się zbawienna. Dzięki temu udogodnieniu nie będziemy zmuszeni do ciągłego przestawiania komputera/monitora – obrotowy obiektyw za każdym razem będziemy mogli dostosować się do naszego położenia.

Ilość parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę może przytłoczyć. Jednak zakup kamery internetowej nie jest trudny, gdy przed wyborem zastanowimy się, do czego będziemy jej używać. Odpowiednie sprecyzowanie potrzeb zawęzi liczbę modeli, a to z kolei uprości wybór. I będziemy mieć gwarancję, że kamera idealnie sprawdza się w przygotowanych dla niej warunkach.

blog comments powered by Disqus
Co Jest Najważniejsze Przy Wyborze Kamery Internetowej?