PODPOWIEDZI:

Projektor Może Zastąpić Telewizor? Sprawdźmy to!

Projektor Może Zastąpić Telewizor? Sprawdźmy to!

Projektory są coraz popularniejsze. I o ile jeszcze kilka lat temu można je było spotkać w szkołach i biurach, tak teraz coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Stąd zrodziło się pewne pytanie – czy projektor może zastąpić telewizor?

Duży ekran ma znaczenie

Projektory słyną z tego, że dają nam możliwość generowania obrazu na dużej powierzchni. A wszyscy przecież wiemy, że czym większy ekran, tym lepiej. Tutaj obecne telewizory mają pewne ograniczenia. Nie często spotyka się je z ekranem przekraczającym 65 cali, a nawet te ostatnie bywają astronomicznie drogie.

Łatwo można oszacować, że w cenie tradycyjnego telewizora o rozmiarze 50 cali możemy nabyć projektor, który pozwoli na generowanie obrazu o przekątnej 150 cali. Cena ceną, ale czy idzie za nią jakość? O tym powiemy sobie już za moment.

Projektor

Mobilność

Kolejnym plusem projektora jest mobilność. Rozmiar wyświetlanego obrazu podlega regulacji, dlatego projektor jest o wiele bardziej uniwersalny niż telewizor – bez problemu można zaadaptować go do warunków panujących w nowym mieszkaniu lub pokoju. Bez trudu można go przenosić, nawet zabrać ze sobą w podróż. Tym bardziej, że na rynku pojawiają się urządzenia tego typu o coraz mniejszych gabarytach. Dodatkowo wiele modeli zostaje wyposażonych w akumulator i łączność bezprzewodową.

Komfort oglądania

Tutaj można się zastanawiać. Czy projektor jest w stanie wygenerować tak dobry obraz jak telewizor? Oczywiście wszystko zależy od modelu. Ale czy komfort oglądania jest taki sam w obydwu przypadkach? Tutaj sprawa jest prosta.

Projektor wymaga odpowiedniego ustawienia oraz pomieszczenia o należytej wielkości oraz zaciemnieniu. W typowo domowych warunkach o to trudno. Chyba, że ktoś większość dnia spędza przy zasłoniętych roletach. Z telewizorami jest znacznie prościej – generują obraz podobnej jakości niezależnie od oświetlenia w pomieszczeniu. Mogą być też stosowane w ciasnych pomieszczeniach, przez co są o wiele bardziej użyteczne i praktyczne. Ten problem można rozwiązać kupując oczywiście projektor ultra-krótkiego rzutu. Tego typu urządzenia posiadają specjalny układ soczewek i luster, które pozwalają na ustawienie go w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ściany. Dzięki temu dają rozdzielczość Full HD o maksymalnej przekątnej przekraczającej 100 cali.

Telewizor

Funkcje multimedialne

Tutaj może się wydawać, że telewizory mają więcej funkcji. Tym bardziej dziś, kiedy większość modeli ma system Smart TV. Dzięki temu nie tylko na ekranie telewizora możemy oglądać ulubione programy, ale także grać, przeglądać internet, robić zakupy, a nawet płacić rachunki. Możliwości jest bardzo wiele. Nowe projektory niczym przy tym nie ustępują telewizorów. W nowszych modelach coraz częściej wykorzystuje się znany z urządzeń mobilnych system Android. Dzięki temu może stać się on urządzeniem multimedialny.

Projektor

Żywotność

Dochodzimy do najważniejszej wady projektorów –  żywotność. Teoretycznie wyświetlacz stosowany w telewizorach przewyższa lampy stosowane w projektorach. Jednak coraz częściej wykorzystuje się lampy LED, których żywotność sięga nawet 30000 godzin. Daje nam to zatem 1250 dni ciągłej pracy projektora opartego na technologii LED, a więc 10 razy więcej niż w klasycznych konstrukcji lampowych. W ekranie LCD LED średnia żywotność diod wynosi około 100 000 godzin. Czyli mniej niż w przypadku projektorów nowej generacji.

Wnioski – co wybrać? Telewizor czy projektor?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy użytkować urządzenie. Jeżeli jedynie oglądamy filmy, od czasu do czasu, lepszym rozwiązaniem będzie projektor, który zapewni doznania niczym w sali kinowej. Jeżeli jednak z urządzenia chcemy korzystać częściej, na przykład do oglądania programów telewizyjnych, lepszym rozwiązaniem będzie telewizor.

Telewizor

Warto mieć na uwadze, że używanie projektora przy świetle dziennym jest mniej wygodne, a czasami wręcz niemożliwe. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które zaoferuje rozdzielczość 4K. Tym bardziej, że modele oferujące 4K wcale nie są drogie, patrząc np. na rankingi polecanych telewizorów 4K. Dodatkowo w telewizorach łatwiej też osiągnąć odpowiedni kontrast, jasność i barwy obrazu.

Projektor jest z kolei dla osób, które chcą cieszyć się dużym ekranem, ale tylko w zaciemnionym pomieszczeniu. Kupując projektor dostaniemy 100-calowy obraz za równowartość 50-calowego telewizora jednak z pewnymi ograniczeniami. Odpowiadając więc na pytanie zawarte w temacie – projektor nie może w 100 procentach zastąpić telewizora, ale obydwa urządzenia świetnie się uzupełniają.

blog comments powered by Disqus
Projektor Może Zastąpić Telewizor? Sprawdźmy to!