PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Radzimy Krok po Kroku na co Zwracać Uwagę Kupując Maszynę do Szycia

Radzimy Krok po Kroku na co Zwracać Uwagę Kupując Maszynę do Szycia

W sklepach odzieżowych możemy kupić wszystko, jeśli jednak chcemy postawić na bardziej oryginalny styl, to musimy się liczyć z niemałymi wydatkami. Za każdy ciuch odbiegający od normy lub aktualnie panującej mody trzeba doliczyć kilkadziesiąt złotych. Maszyna do szycia jest więc idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie goni ślepo za trendami. Dodatkowo wszyscy, którzy mają dość niestandardowe rozmiary mogą dzięki niej dopasować ubranie tak, by perfekcyjnie na nim leżało. Wbrew pozorom obsługa maszyny do szycia nie jest trudna i wystarczy trochę praktyki, by nawet laik sobie z nią poradził. Jaki rodzaj maszyny wybrać i na co zwracać uwagę?

Rodzaje maszyn do szycia

Na rynku dostępnych jest wiele modeli maszyn do szycia, jednak za podstawowe rodzaje uznaje się te mechaniczne, elektroniczne i komputerowe.

W maszynach mechanicznych regulujemy pracę za pomocą nożnego rozrusznika, a wybieranie odpowiedniego ściegu, naprężenia nici czy innych parametrów jest manualne. Robimy to za pomocą pokręteł. Ich ilość zależna jest do ceny – tańszych modelach znajdziemy ich np. dwa, jest to więc dobre rozwiązanie na początek przygody z szyciem, jednak doświadczonej kwarcowej będzie przeszkadzał brak samodzielnego dopasowania innych elementów.

Maszyny elektroniczne również posiadają stopkę, jednak tempo szycia można również ustawić na panelu i cała praca odbywa się automatycznie. Zamiast pokręteł mamy tu właśnie panel z przyciskami i wyświetlaczem, na którym wbijamy odpowiednie programy. Elektroniczne maszyny mają ich więcej niż w przypadku tych tradycyjnych. Są także bardziej rozbudowane pod względem ilości funkcji i akcesoriów. Pracuje się na nich szybciej i wygodniej.

Ranking maszyn do szycia

Maszyna do szycia

Maszyny komputerowe są bardzo podobne to poprzedniczek, jednak mają kilka dodatkowych opcji. Jako jedyne umożliwiają stworzenie własnych ustawień i zapisanie ich, dzięki czemu nie trzeba przy każdym szyciu na nowo wprowadzać odpowiednich programów. Wbudowany system nie pozwala również na użycie wykluczających się opcji np. do danego ściegu nigdy nie przypisze się zbyt naciągnięta nić. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu i jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szyją dużo. Są to jednak najdroższe modele bardziej skierowane do profesjonalistów.

Pierwsza maszyna do szycia

Wiele zależy tu od naszego budżetu. Jeśli nas stać to możemy wydać na pierwszą maszynę nawet kilka tysięcy złotych, jednak jeśli jest to początek naszej przygody z krawiectwem i nie wiemy, czy to hobby jest dla nas, to lepiej wstrzymać się z taką inwestycją. Oczywiście jak stwierdzimy, że szycie nas nudzi, to można taki sprzęt sprzedać, jednak na pewno pozostaniemy stratni finansowo.

Pierwsza maszyna do szycia nie powinna zatem kosztować więcej niż 500 zł. Za tę cenę można już znaleźć urządzenie, które będzie posiadało wszystkie niezbędne funkcje, a do tego będzie proste w obsłudze. Są to zazwyczaj małe modele, więc nie będą zagracać pomieszczenia, można je też bez problemu przechowywać w szafie. Im maszyna do szycia droższa, tym ma więcej funkcji i akcesoriów oraz praca z nią jest łatwiejsza. Jednak nawet do tych tańszych można z czasem dokupić np. odpowiednie stopki czy nici, więc niczym nie ustępują swoim droższym odpowiednikom, a pozwolą się zorientować, czy szycie to naprawdę coś, czym będziemy się zajmować w wolnych chwilach.

Maszyna do szycia

Jakie funkcje są najistotniejsze?

Producenci oferują nam prawdziwy wachlarz funkcji, jednak najważniejsze z nich to: szycie do przodu i do tyłu, ścieg prosty i zygzak, regulowaną długość i szerokość ściegu, wolne ramię, regulowany docisk stopki, regulowane naprężenie nici, przynajmniej półautomatyczne obszywanie dziurek, system matic - czyli sposób mocowania stopek do szycia bez konieczności rozkręcania elementów.

Taki zestaw funkcji pozwoli nam już stworzyć wymarzone ubranie, jednak by pracowało się sprawniej i przyjemniej warto zwrócić również uwagę na inne opcję. Jedną z nich jest ryglowanie, czyli automatyczne zakończenie ściegów. Takiego rozwiązania nie znajdziemy w maszynach mechanicznych. Pozycjonowanie igły to również domena maszyn elektronicznych. Dzięki tej opcji po zakończeniu szycia możemy ustalić, czy igła ma być wbita w materiał, co umożliwia szycie w inną stronę bez odrywania ściegu. Automatyczne obcinanie nici pozwala estetycznej wykończyć pracę oraz znacznie skraca czas szycia. Zwróćmy również uwagę na to, czy w precyzyjny sposób można regulować docisk stopki. Jest to konieczne rozwiązanie jeśli mamy zamiar szyć delikatne materiały, przy których szycie musi być bardzo dopracowane, by tkanina się nie marszczyła.

Kilka słów o ściegach

W najdroższych modelach możemy znaleźć nawet kilkadziesiąt propozycji ściegów, jednak większość domowych krawcowych nie skorzysta z połowy z nich. Wśród całej gammy ściegów muszą się znaleźć zatem elastyczne, które umożliwiają szycie dzianin i są niezbędne, by ubranie mogło być funkcjonalne – np. obszycie rękawa zwykłym ściegiem spowoduje, że trudno będzie przez niego przecisnąć rękę. Klasyczne ściegi to prosty lub zygzak, dzięki którym można bez problemu uszyć większość ciuchów. Przydatne są również ściegi ozdobne, ale warto zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma funkcję dokańczania wzorków. Dekoracyjne ściegi potrafią odmienić najbardziej pospolite ubranie i dać im estetyczne wykończenie. W wielu komputerowych modelach możemy również wyszywać literki, co umożliwia dodanie zabawnego napisu i na pewno przypadnie do gustu dzieciom. Przy zakupie takich maszyn sprawdźmy tylko, czy w dostępnym alfabecie są polskie znaki.

Maszyna do szycia

Istotne znaczenie ma również możliwość regulacji szerokości i długości ściegu. Przy najtańszych modelach możemy spodziewać się ściegów 5 mm i przeważnie dotyczy do maszyn mechanicznych, te komputerowe pozwalają natomiast na rozszerzenie ściegu nawet do 9 mm. Ma to wpływ na wygląd ozdobnych ściegów i jest ważne, jeśli zależy nam na bardzo wytrzymałym łączeniu. Oddziałuje także na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie.

blog comments powered by Disqus
Radzimy Krok po Kroku na co Zwracać Uwagę Kupując Maszynę do Szycia