PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook?

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook?

Przedstawię wam dzisiaj, jak z amatorsko wyglądającego kadru, zrobić kadr wyglądający profesjonalnie, nie posiadając profesjonalnego sprzętu.

Kadrowanie

Przede wszystkim, jeżeli twoje wideo ma wyglądać dobrze – nie nagrywaj z ręki – włóż kamerę na statyw (choćby najtańszy), a kompletnie zmieni to odbiór tego samego kadru u widza.

Kiedy twój aparat lub kamera znajdują się wreszcie na statywie, powinieneś zatroszczyć się o kadrowanie. Standardowo kamera powinna znajdować się na wysokości oczu. Często kamera znajduje się tej wysokości, ale jest delikatnie odchylona do tyłu, przez co nad głową aktora znajduje się dużo pustej przestrzeni (tzw. headspace lub headroom). Jest to powszechnie uznawane za błąd, dlatego powinniśmy sytuacji takiej unikać, poprzez przechylenie głowicy statywu do dołu, aż headroomu się pozbędziemy.

foto na statywie

Często widuje się osoby ustawione w kompozycji centralnej (w centrum kadru). Kadrowanie takie jest w większości przypadków nieestetyczne, chociaż zależy to od danego kadru – np. kompozycja centralna wygląda dobrze, kiedy prezenter znajduje się na jednolitym tle (kompozycja centralna powinna wyglądać dobrze, w sytuacji, kiedy w kadr jest zrównoważony). Najbezpieczniej jest się jednak kierować zasadą trójpodziału (złotego podziału) kadru i umieszczać aktora lub prezentera w 1/3 lub 2/3 szerokości kadru.

Przydatne rankingi sprzętu do nagrywania:

> Topowe Kamery

> Najlepsze Aparaty

> Ranking Lustrzanek

> Top10 Obiektywów

> Topowe Statywy

Oświetlenie

Kiedy zadbamy o kadrowanie, powinniśmy przejść niezwłocznie do oświetlenia naszego kadru. Prezentera wystarczy oświetlić chociażby najtańszym softboxem (są one dostępne już od 120 zł), ale absolutnie  nie powinniśmy na tym przystawać, i ustawić drugiego softboxa z drugiej strony, aby nie powstawały brzydkie cienie (rozważamy tutaj oświetlenie neutralne). Optymalny kąt softboxów od osi Prezenter-Kamera dla takiego ustawienia wynosi ok. 45 stopni.

softbox - oświetlenie

Po doświetleniu kadru obraz jest o wiele jaśniejszy, ale może się zdarzyć, że w kamerze światło to będzie niebieskie. Naprawiamy to poprzez dostosowanie balansu bieli w kamerze lub aparacie. Balans bieli może być zakłócony przez oświetlenie domowe włączone naraz ze studyjnym, gdyż mają one różne temperatury barwowe – dlatego też zawsze należy mieć wyłączone światło, kiedy kręcimy z oświetleniem studyjnym.

Softboxy w dobrych Cenach >>>

Pamiętajcie, że - im więcej światła – tym lepiej. Kamery i aparaty lubią światło. Im więcej światła, tym obraz jest ostrzejszy, ładniejszy i na obrazie jest mniej szumów.

softbox oświetlenie kadru

Głębia

Rzeczą charakterystyczną dla większości profesjonalnych produkcji jest mała głębia ostrości – czyli rozmyte tło. Efekt taki zyskujemy dzięki zwiększeniu ogniskowej i zmniejszeniu wartości przysłony. Dzięki zmniejszeniu wartości przysłony więcej światła wpada przez obiektyw, przez co możemy obniżyć czułość ISO i mieć o wiele mniej szumów na obrazie.

▼ Poradnik Nagraliśmy na:

Czułość ISO radzę trzymać najniżej jak to się da, gdyż w wielu tanich aparatach szumy wyglądają bardzo źle – nawet na stosunkowo niskich wartościach ISO. Jeżeli chodzi o czas naświetlania, to zalecam 1/50 sekundy (przynajmniej kiedy używamy sztucznego światła o częstotliwości 50 Hz), jeżeli nie chcemy mieć do czynienia z flickeringiem.


Zestaw 108 Kluczy!!! Idealny Prezent dla Mężczyzny

Grading

Kolejną czynnością dzięki której obraz wygląda lepiej jest grading, czyli korekcja kolorystyczna. Jednak żeby mieć w gradingu najwięcej pola do manewru należy nagrywać na płaskim profilu kolorystycznym (flatprofile). Profil taki zmniejsza nam nasycenie i kontrast, które możemy podbić z powrotem w post produkcji, mając przy tym większe pole do manewru niż w przypadku braku płaskiego profilu. Nasycenie i kontrast można zmniejszyć ręcznie w ustawieniach aparatu, ale są również specjalne profile, które możemy na kamerę wgrać np. Cinestyle (Canon) czy S-log (np. Sony).

grading

Przy gradingu uważać trzeba, aby z nim nie przesadzić, gdyż uzyskany efekt może wyglądać po prostu tandetnie.

Format obrazu i klatkaż

Kolejną rzeczą, która sprawia, że film wygląda filmowo, jest format kinowy obrazu, czyli technicznie rzecz biorąc: 2.39:1. Nie ma on bezpośredniego wpływu na obraz, ale utożsamiamy sobie taki właśnie format wideo z filmem, ponieważ większość filmów jest w takim właśnie formacie wyświetlana.

Ostatnią i chyba najbardziej marginalną rzeczą jest ilość klatek na sekundę (FPS). Utarło się, że filmy są kręcone w 24 klatkach, aczkolwiek 30 klatek do zastosowań innych, niż stricte film jest jak najbardziej w porządku. W przypadku filmików na YouTube standardem jest 30 klatek. Przy 60 klatkach obraz jest nienaturalnie płynny.

Sprawdź znakomity sprzęt foto >>>

Podsumowanie

Teraz, kiedy znasz już podstawowe zasady robienia ładnych, profesjonalnych ujęć  - musisz mieć na względzie jedną rzecz: To wszystko są tylko zasady, a zasady można łamać, ale trzeba to robić świadomie, i łamanie to powinno służyć opowiadanej przez nas historii (o ile jakąś opowiadamy). Jeżeli chcesz nagrywać filmiki na YouTube, na których stoisz i gadasz do kamery, to łamanie tych zasad mija się z celem.

Przede wszystkim kierujcie się swoim okiem, bo to ono powie wam, czy dany kadr wygląda ładnie, czy nie.

Jakie kamery są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu kamer z 5/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które kamery warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Sony NEX-FS700 Sony NEX-FS700Best of the best!
2Sony HDR-CX6 Sony HDR-CX6 Sprawdź sam
3Sony HDR-CX450 Sony HDR-CX450 Ten ma niezłą cenę!
4Sony FDR-AXP33 Sony FDR-AXP33 Polecany model
5Panasonic HC-V160 Panasonic HC-V160 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 30 Najbardziej Popularnych Kamer Zeszłego Miesiąca!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
VTtips – Jak Uzyskać Filmlook?