Radzimy Krok Po Kroku - Jak Wybierać Fotele i Krzesła Biurowe?

Radzimy Krok Po Kroku - Jak Wybierać Fotele i Krzesła Biurowe?

Fotel i krzesło biurowe – w dzisiejszych czasach niemalże niezbędny element naszej pracy. Około 70% z nas pracuje w pozycji siedzącej, rzadko wstając od biurka. Nasze miejsce pracy powinno być zatem jak najbardziej ergonomiczne, dostosowane do zasad BHP. Aby nie cierpieć z powodu bólów kręgosłupa lub chorób układu krążenia, warto zainwestować w krzesło lub fotel o jak najwyższej jakości.

Czym różni się krzesło obrotowe od fotela obrotowego?

Fotel obrotowy (często zwany fotelem menedżerskim lub gabinetowym) został zaprojektowany w sposób zapewniający użytkownikowi maksymalną wygodę. Skórzane obicia oraz miękkie wypełnienia sprawiają, że siedzenie w nim jest nie tylko komfortowe, ale też bardzo przyjemne. Jednak w przypadku niektórych modeli siedzisko jest na stałe połączone z oparciem. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się podczas wielogodzinnej pracy za biurkiem. Szczególną ostrożność przy wyborze powinny zachować osoby cierpiące na zwyrodnienie kręgosłupa oraz kobiety w stanie błogosławionym. Jeżeli kupujesz krzesło, na którym będziesz siedzieć tylko okazjonalnie, masz większą swobodę wyboru. Modeli jest naprawdę dużo: poprzez proste, nieregulowane krzesła wykonane z materiału syntetycznego lub drewna, po posiadające podstawową regulację, luksusowe fotele obrotowe. Jeżeli jednak pracujesz przez wiele godzin przed komputerem, musisz dokonać zakupu jak najbardziej wygodnego i maksymalnie regulowanego krzesła.

Zobacz nasz ranking najlepszych foteli biurowych 

Do obowiązkowych elementów krzesła biurowego należy:

 • wysokie, sięgające ponad łopatki oparcie
 • podłokietniki
 • uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa

Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę jest:

 • zagłówek – umożliwiający chwilowe odprężenie, tak ważne w trakcie pracy za biurkiem
 • podkolannik – regulowane wsparcie kolan umożliwia zachowanie kąta prostego pomiędzy udem a podudziem
 • stolik – odpowiednio dopasowany pozwala na przyjęcie najlepszej pozycji, która zapewni wsparcie kręgosłupa

Kształt i budowa

Nieprawdą jest, iż podczas siedzenia nasze mięśnie nie pracują. Ergonomiczne krzesło obrotowe posiada pięcioramienną podstawę z kółkami, zapewniającą stabilność i podparcie. Kółka powinny być wyposażone w mechanizm samohamowania. Przed zakupem krzesła, należy się upewnić czy jest ono przeznaczone do powierzchni, na której będzie się znajdować. Na rynku dostępne są krzesła z uniwersalnymi, antypoślizgowymi kółkami, jednak istnieją również modele, które sprawdzą sie tylko i wyłącznie na dywanie, wykładzinie lub posadzce.

Regulacja

Przed zakupem odpowiedniego krzesła biurowego, powinniśmy sprawdzić, czy dźwignia do regulacji nie wymaga od nas wstania i czy możliwe jest posługiwanie się nią w pozycji siedzącej. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna i praktyczna.

Szukasz fotelu biurowego?

Do elementów, podlegających regulacji w krześle biurowym należy:

 • wysokość oparcia – dzięki niej dopasujesz mebel do własnego wzrostu, a co za tym idzie także budowy kręgosłupa
 • odchylenie oparcia – nie jest zalecane ciągłe siedzenie w tej samej pozycji, dlatego warto dopasować oparcie do własnych potrzeb
 • profil oparcia – przy specjalnym uwypukleniu na wysokości lędźwiowej kręgosłupa można zwiększyć lub zmniejszyć jego głębokość
 • wysokość siedziska – szczególnie istotna dla osób bardzo niskich lub bardzo wysokich - podczas siedzenia na krześle stopy powinny swobodnie leżeć na podłodze
 • głębokość siedziska – umożliwia dostosowanie krzesła do każdej sylwetki
 • szerokość siedziska – szczególnie ważna u osób z nadwagą, większość modeli jest dostosowana do osób szczupłych
 • podłokietniki – można je dopasować do własnego wzrostu

fotel

Bardziej nowoczesne krzesła obrotowe dostosowują profil do pleców użytkownika. Ich oparcie odpowiednio się odchyla i profiluje, w zależności od siły nacisku pleców. Niektóre modele są również wyposażone w mechanizm „synchro” umożliwiający automatyczną regulację oparcia i siedziska.

Materiał

Kupując krzesło lub fotel biurowy upewnij się z czego wykonano:

 • Stelaż – najlepsze modele wyposażono w metalowe, stalowe i aluminiowe elementy. Mniej luksusowe krzesła posiadają plastikową konstrukcję, która jest lżejsza, ale za to mniej odporna i wytrzymała.
 • Obicie – dostępna jest tutaj cała gama materiałów, do których należą m.in. syntetyczne tkaniny typu micro, naturalna bawełna (niezbyt trwała, trudno się ją czyści, ale umożliwia swobodne oddychanie skóry), wełna (występująca w droższych modelach, bardziej wytrzymała i miła w dotyku), skaj (jest łatwy do czyszczenia, ale za to słabo przepuszcza powietrze) oraz w bardziej ekskluzywnych modelach skóra. Są również dostępne plastikowe lub drewniane krzesła bez obicia. Możemy na nich siedzieć okazjonalnie, ponieważ stosowanie ich podczas pracy w biurze może zakończyć się problemami zdrowotnymi
 • Wypełnienie – tańsze krzesła wypełnione są gąbką, jednak po pewnym czasie skutkuje ono bólami pleców. Droższe modele wypełniono pianką o dużej sprężystości.

fotel


Jaki PC Dla Ucznia do Nauki i Rozrywki?

Podsumowanie

Różnorodność dostępnych na rynku modeli krzeseł i foteli biurowych jest ogromna. Producenci starają się coraz bardziej zadowolić użytkowników, wymyślając kolejne udogodnienia dostosowane nie tylko do wzrostu i sylwetki użytkownika, ale również do jego gustu. Pamiętajmy jednak, że podczas wielogodzinnej pracy za biurkiem piękny wygląd krzesła nie wystarczy. Jeżeli chcemy, by nasz kręgosłup był zdrowy, a nasze nogi pozbawione żylaków,  nie możemy oszczędzać na własnym zdrowiu. Dobre, sprawdzone modele to koszt od 200 do nawet 2500 złotych, w zależności oczywiście od funkcjonalności mebla. Jedno jest jednak pewne: kupując odpowiedni dla siebie model, możemy sprawić, że siedzenie w pracy nie będzie już żmudnym obowiązkiem, ale niezastąpioną przyjemnością.

Jakie fotele i krzesła biurowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu foteli i krzeseł biurowych z 6/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Signal Q-041 Signal Q-041 Tu kupisz najtaniej!
2Signal Q-075 Signal Q-075 Tu kupisz najtaniej!
3Signal Q-066 Signal Q-066 Tu kupisz najtaniej!
4Halmar HAMILTON Halmar HAMILTON Tu kupisz najtaniej!
5Halmar FERNANDO Halmar FERNANDO Tu kupisz najtaniej!
6Signal Fotel Q-046 Signal Fotel Q-046 Tu kupisz najtaniej!
7Pro-Wellness PARIS Pro-Wellness PARIS Tu kupisz najtaniej!
8Halmar LINCOLN Halmar LINCOLN Tu kupisz najtaniej!
9Signal Q-087 Signal Q-087 Tu kupisz najtaniej!
10Unique Expander Unique Expander Tu kupisz najtaniej!
11Halmar Racer 2 Halmar Racer 2 Tu kupisz najtaniej!
12Halmar Lotus Halmar Lotus Tu kupisz najtaniej!
13Nowy Styl Hit Nowy Styl Hit Tu kupisz najtaniej!
14Bejot ELEVEN EL 103 Bejot ELEVEN EL 103 Tu kupisz najtaniej!
154World D006 4World D006 Tu kupisz najtaniej!
16Nowy Styl YUPI ROCK Nowy Styl YUPI ROCK Tu kupisz najtaniej!
17Nowy Styl JUPI SPORT Nowy Styl JUPI SPORT Tu kupisz najtaniej!
18Halmar TRAVIS Halmar TRAVIS Tu kupisz najtaniej!
19Grospol Futura 4 Grospol Futura 4 Tu kupisz najtaniej!
20Signal Q-107 Signal Q-107 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Najpopularniejsze Fotele Biurowe - Poznaj Nasze TOP 20

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more