PODPOWIEDZI:

Radzimy Krok po Kroku - Jak Wybierać Fotele i Krzesła Biurowe?

Radzimy Krok po Kroku - Jak Wybierać Fotele i Krzesła Biurowe?

Fotel i krzesło biurowe – w dzisiejszych czasach niemalże niezbędny element naszej pracy. Około 70% z nas pracuje w pozycji siedzącej, rzadko wstając od biurka. Nasze miejsce pracy powinno być zatem jak najbardziej ergonomiczne, dostosowane do zasad BHP. Aby nie cierpieć z powodu bólów kręgosłupa lub chorób układu krążenia, warto zainwestować w krzesło lub fotel o jak najwyższej jakości.

Czym różni się krzesło obrotowe od fotela obrotowego?

Fotel obrotowy (często zwany fotelem menedżerskim lub gabinetowym) został zaprojektowany w sposób zapewniający użytkownikowi maksymalną wygodę. Skórzane obicia oraz miękkie wypełnienia sprawiają, że siedzenie w nim jest nie tylko komfortowe, ale też bardzo przyjemne. Jednak w przypadku niektórych modeli siedzisko jest na stałe połączone z oparciem. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się podczas wielogodzinnej pracy za biurkiem. Szczególną ostrożność przy wyborze powinny zachować osoby cierpiące na zwyrodnienie kręgosłupa oraz kobiety w stanie błogosławionym. Jeżeli kupujesz krzesło, na którym będziesz siedzieć tylko okazjonalnie, masz większą swobodę wyboru. Modeli jest naprawdę dużo: poprzez proste, nieregulowane krzesła wykonane z materiału syntetycznego lub drewna, po posiadające podstawową regulację, luksusowe fotele obrotowe. Jeżeli jednak pracujesz przez wiele godzin przed komputerem, musisz dokonać zakupu jak najbardziej wygodnego i maksymalnie regulowanego krzesła.

Do obowiązkowych elementów krzesła biurowego należy:

 • wysokie, sięgające ponad łopatki oparcie
 • podłokietniki
 • uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa

Dodatkowymi elementami, na które warto zwrócić uwagę jest:

 • zagłówek – umożliwiający chwilowe odprężenie, tak ważne w trakcie pracy za biurkiem
 • podkolannik – regulowane wsparcie kolan umożliwia zachowanie kąta prostego pomiędzy udem a podudziem
 • stolik – odpowiednio dopasowany pozwala na przyjęcie najlepszej pozycji, która zapewni wsparcie kręgosłupa

Kształt i budowa

Nieprawdą jest, iż podczas siedzenia nasze mięśnie nie pracują. Ergonomiczne krzesło obrotowe posiada pięcioramienną podstawę z kółkami, zapewniającą stabilność i podparcie. Kółka powinny być wyposażone w mechanizm samohamowania. Przed zakupem krzesła, należy się upewnić czy jest ono przeznaczone do powierzchni, na której będzie się znajdować. Na rynku dostępne są krzesła z uniwersalnymi, antypoślizgowymi kółkami, jednak istnieją również modele, które sprawdzą się tylko i wyłącznie na dywanie, wykładzinie lub posadzce.

Regulacja

Przed zakupem odpowiedniego krzesła biurowego, powinniśmy sprawdzić, czy dźwignia do regulacji nie wymaga od nas wstania i czy możliwe jest posługiwanie się nią w pozycji siedzącej. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna i praktyczna.

Do elementów, podlegających regulacji w krześle biurowym należy:

 • wysokość oparcia – dzięki niej dopasujesz mebel do własnego wzrostu, a co za tym idzie także budowy kręgosłupa
 • odchylenie oparcia – nie jest zalecane ciągłe siedzenie w tej samej pozycji, dlatego warto dopasować oparcie do własnych potrzeb
 • profil oparcia – przy specjalnym uwypukleniu na wysokości lędźwiowej kręgosłupa można zwiększyć lub zmniejszyć jego głębokość
 • wysokość siedziska – szczególnie istotna dla osób bardzo niskich lub bardzo wysokich - podczas siedzenia na krześle stopy powinny swobodnie leżeć na podłodze
 • głębokość siedziska – umożliwia dostosowanie krzesła do każdej sylwetki
 • szerokość siedziska – szczególnie ważna u osób z nadwagą, większość modeli jest dostosowana do osób szczupłych
 • podłokietniki – można je dopasować do własnego wzrostu

fotel

Bardziej nowoczesne krzesła obrotowe dostosowują profil do pleców użytkownika. Ich oparcie odpowiednio się odchyla i profiluje, w zależności od siły nacisku pleców. Niektóre modele są również wyposażone w mechanizm „synchro” umożliwiający automatyczną regulację oparcia i siedziska.

Materiał

Kupując krzesło lub fotel biurowy upewnij się z czego wykonano:

 • Stelaż – najlepsze modele wyposażono w metalowe, stalowe i aluminiowe elementy. Mniej luksusowe krzesła posiadają plastikową konstrukcję, która jest lżejsza, ale za to mniej odporna i wytrzymała.
 • Obicie – dostępna jest tutaj cała gama materiałów, do których należą m.in. syntetyczne tkaniny typu micro, naturalna bawełna (niezbyt trwała, trudno się ją czyści, ale umożliwia swobodne oddychanie skóry), wełna (występująca w droższych modelach, bardziej wytrzymała i miła w dotyku), skaj (jest łatwy do czyszczenia, ale za to słabo przepuszcza powietrze) oraz w bardziej ekskluzywnych modelach skóra. Są również dostępne plastikowe lub drewniane krzesła bez obicia. Możemy na nich siedzieć okazjonalnie, ponieważ stosowanie ich podczas pracy w biurze może zakończyć się problemami zdrowotnymi
 • Wypełnienie – tańsze krzesła wypełnione są gąbką, jednak po pewnym czasie skutkuje ono bólami pleców. Droższe modele wypełniono pianką o dużej sprężystości.

fotel

Ranking foteli biurowych

Podsumowanie

Różnorodność dostępnych na rynku modeli krzeseł i foteli biurowych jest ogromna. Producenci starają się coraz bardziej zadowolić użytkowników, wymyślając kolejne udogodnienia dostosowane nie tylko do wzrostu i sylwetki użytkownika, ale również do jego gustu. Pamiętajmy jednak, że podczas wielogodzinnej pracy za biurkiem piękny wygląd krzesła nie wystarczy. Jeżeli chcemy, by nasz kręgosłup był zdrowy, a nasze nogi pozbawione żylaków,  nie możemy oszczędzać na własnym zdrowiu. Dobre i sprawdzone modele to koszt od 200 do nawet 2500 złotych, w zależności oczywiście od funkcjonalności mebla. Jedno jest jednak pewne: kupując odpowiedni dla siebie model, możemy sprawić, że siedzenie w pracy nie będzie już żmudnym obowiązkiem, ale niezastąpioną przyjemnością.

blog comments powered by Disqus
Radzimy Krok po Kroku - Jak Wybierać Fotele i Krzesła Biurowe?