PODPOWIEDZI:

Jak Wybrać Odpowiednie Narty i Cieszyć Się Zimowym Szaleństwem?

Jak Wybrać Odpowiednie Narty i Cieszyć Się Zimowym Szaleństwem?

Wybór nart, które w pełni nas usatysfakcjonują i pozwolą z przyjemnością poddać się zimowemu szaleństwu, wcale nie musi być taki trudny. Pomimo, iż każdy styl jazdy wymaga innego, znacznie różniącego się od siebie sprzętu, producenci mają na celu stworzenie jak najbardziej uniwersalnych desek. Jednak w chwili obecnej, podczas wyboru odpowiedniego modelu dla siebie, najważniejszą kwestią nadal pozostaje poziom naszych umiejętności.

Typy nart

 • Narty tradycyjne - charakteryzują się niemalże identyczną szerokością deski na całej długości. Niegdyś były bardzo popularne, jednak dziś powoli odchodzą w zapomnienie.
 • Narty carvingowe – są zwężone w miejscu umieszczenia wiązań, natomiast ich końce są szersze. Są również krótsze od nart tradycyjnych. Obecnie prawie wszystkie produkowane narty mają kształt carvingów. Niektórzy porównują ich budowę do kobiecej figury, która w talii jest węższa, natomiast w biuście i biodrach szersza.

Wakacje w Alpach

Od kilku sezonów występuje także następujący podział nart:

 • Narty camberowe – w szczególności sprawdzą się na przygotowanym stoku. Są w głównej mierze przeznaczone dla ludzi lubiących jazdę na krawędzi oraz preferujących mocne odbicie od podłoża.
 • Narty rockerowe – kształtem przypominają banana, o wiele łatwiej nimi manewrować. Są szersze, dłuższe oraz mniej wyprofilowane, a zatem nie zapadają się w puch.

Oznaczenia

Możemy również odczytać następujące oznaczenia, zapisane na tylnej części narty:

 • Długość – im krótsza, tym łatwiej będzie manewrować nartami, zmniejszy się także promień skrętu. Wartość ta podawana jest w centymetrach. Dobierana jest na podstawie naszych umiejętności, wzrostu oraz preferowanego stylu narciarskiego. Na ogół długość narty powinna być równa różnicy 10 – 15 cm naszego wzrostu.
 • Promień skrętu – określany w metrach, stanowi jedynie orientacyjną wartość, która tak naprawdę jest zmienna. W modelach rekreacyjnych sięga on od 10 do 20 metrów, a im jest większy, tym szersze łuki będziemy wykonywać na śniegu.
 •  Taliowanie – wyznacza szerokość narty w milimetrach - po kolei - na dziobie, w talii oraz na pięcie. Jeśli wartość tego parametru wynosi np. 50 mm, to oznacza że czubek narty jest o 50 mm szerszy od środka.

Sztywność wzdłużna

Zwana jest potocznie flexem. W jej przypadku nie istnieje jednak jedna uniwersalna wartość. Każda firma dysponuje własną skalą w tym zakresie. Nikt jeszcze nie porównał tabel sztywności wzdłużnej w numeracji kilku firm. Należy zatem kierować się zasadą, iż wraz ze wzrostem promienia skrętu, narty stają się coraz twardsze. Oczywiście czasem mamy do czynienia z wyjątkami: dzieje się tak w przypadku nart sportowców występujących w zawodach – ich narty będą zawsze bardziej sztywne aniżeli deski należące do narciarzy rekreacyjnych.

Fischer Progressor F17 2015-2016

Twardość poprzeczna

W jej przypadku również nie ma podanej żadnej konkretnej skali. Możemy ją sprawdzić próbując skręcić nartą „ręcznie”. Termin ten przyporządkowuje się jedynie do wybranych typów desek. Doświadczeni narciarze będą zatem w stanie ją określić, osobom początkującym pozostaje jedynie porada doświadczonego sprzedawcy.

Wraz ze wzrostem twardości nart, rośnie także trudność posługiwania się nimi. Twardsze deski są zatem przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób.

Zobacz też: Ranking nart

Waga

Modele przeznaczone dla dzieci, kobiet i osób początkujących są lżejsze – skręt na nich jest łatwiejszy, jednak w trakcie szybkiej jazdy stają się mniej stabilne i mogą wpaść w drgania. Dla osób z nadwagą oraz bardziej zaawansowanych narciarzy, dedykowane są cięższe narty. Muszą wówczas przede wszystkim gwarantować odpowiednią twardość, a także redukcję drgań.

Typy nart

Możemy również wyznaczyć poszczególne kategorie nart ze względu na grupę ich przeznaczenia. Samo ich nazewnictwo bardzo często ulega zmianie, w związku z czym można łatwo pogubić się w kwestii przeznaczenia różnych modeli. W dodatku, producenci sprzętu także stosują odmienne nazwy, co jest dodatkowym utrudnieniem. Oto zatem najpopularniejsze kategorie nart:

 • Life ski (soft carve; easy carve) – narty dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Są lekkie, miękkie, a także niezbyt mocno taliowane.
 • Allround – najpopularniejsza i najbardziej liczna kategoria. Należą do niej narty o zupełnie odmiennych właściwościach oraz przeznaczeniu. Są skierowane zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy. Jednak ich wspólną cechą jest przeznaczenie dla ostrożnie jeżdżących osób, pragnących zapewnić sobie komfort.
 • Allmountain (cross carve; freeride 50/50) – narty  przeznaczone dla osób, które jeżdżą zarówno po utwardzonym stoku, jak i poza trasą. Ich promień skrętu jest bardzo duży, więc jest to sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych narciarzy żądnych mocnych wrażeń.
 • Freeride – sprzęt przeznaczony do jazdy w wysokogórskich, najbardziej niebezpiecznych miejscach. Jest on dedykowany tylko najlepszym, wyczynowym narciarzom.
 • Freestyle (slope style) – kategoria dostosowana dla narciarzy ekspertów oraz zawodowców. Mieszczą się w niej narty do uprawiania skoków i tricków na różnych skoczniach oraz w snowarkach,  jazdy po nierównym terenie, a także innego niekonwencjonalnego zastosowania. Charakteryzuje je tzw. twin tip, który oznacza wywinięcie do góry obu krawędzi nart, co znacznie ułatwia jazdę do tyłu.
 • Skiercross (skicross) – nazwa tego rodzaju nart pochodzi od dyscypliny sportowej, polegającej na rywalizacji czterech zawodników na charakterystycznym torze (bandy, hopy, muldy terenowe). Ten rodzaj desek wyróżnia się bardzo dużą stabilnością, świetnie sprawdza się przy dużych prędkościach. Sprzęt jest skierowany dla bardzo dobrych narciarzy oraz instruktorów, a także wielbicieli zawrotnej szybkości. Najlepszym terenem dla niego są utwardzone stoki.
 • Racecarve – narty używane przez zawodowców podczas slalomu giganta, doskonale sprawdzają się na bardzo twardym podłożu.
 • Slalom gigant (GS) – sprzęt niedostępny w sprzedaży, dostępny jedynie dla profesjonalistów, biorących udział w slalomie giganta.
 • Slalom top (SL) – bardzo wymagające narty do slalomu specjalnego.
 • DH – niedostępne w sprzedaży narty dla zawodowców, ich długość sięga ponad 220 cm.
 • Race – do tej kategorii należą grupy: SL, GS i DH.

Wiązania

Podsumowanie

Wybór odpowiednich desek na pewno poskutkuje szybkim postępem oraz efektywną nauką doskonalenia narciarstwa. Ich zakup to jednak dość duży wydatek, wynoszący od ok. 500 do nawet 3800 zł. Nie warto jednak żałować pieniędzy, gdyż źle dopasowany sprzęt może znacznie ograniczyć nas technicznie, a przecież jazda na nartach powinna być przyjemnością, z której powinniśmy czerpać pełnymi garściami.

blog comments powered by Disqus
Jak Wybrać Odpowiednie Narty i Cieszyć Się Zimowym Szaleństwem?