PODPOWIEDZI:

10 Praktycznych Porad w Dniu Bezpiecznego Internetu

10 Praktycznych Porad w Dniu Bezpiecznego Internetu

Dziś, czyli 7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, to wydarzenie, które skupia się przede wszystkim na ludziach młodych. Czy wiedzie, że według raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Instytut Badawczy NASK, młodzież w Polsce wydaje się być świadoma nadużyć w sieci i aż 57,6% badanych przyznaje się do tego, że ogranicza dostęp do osobistych danych ze względu na chęć ochrony swojej prywatności? Podpowiemy Wam dziś jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Uważajcie! Dziś nikt nie jest w 100% bezpieczny

Badanie wykazało, że80% nastolatków stale korzysta z internetu przebywając w domu, a 30% z nich pozostaje bez przerwy on-line także poza miejscem zamieszkania. W dobie powszechnego dostępu do sieci jesteśmy bardziej narażeni na cyber zagrożenia podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń (laptopy, smartfony, tablety), niż na zagrożenia w życiu realnym.

Haker

Firma F-Secure, która specjalizująca się w rozwiązaniach cyber bezpieczeństwa, przedstawia 10 praktycznych porad, jak zadbać o kwestie ochrony i prywatności w sieci.

1. Ustawienia prywatności

To może drobnostka, ale uwierz nam. Zdecydowanie warto poświęcić kilka chwil na odpowiednie skonfigurowanie ustawień prywatności we wszystkich aplikacjach na smartfonie lub w mediach społecznościowych, na przykład poprzez wyłączenie funkcji automatycznego oznaczania na zdjęciach umieszczanych na Facebooku bez wcześniejszego wyrażenia zgody użytkownika. To zabezpieczy Twoją prywatność!

2. Dwuetapowa weryfikacja

Dwuetapowa weryfikacja to podwójne zabezpieczenie podczas logowania, niezależnie od tego, do jakiego konta się logujemy. Weryfikacja ta często wykorzystuje wiadomości SMS w ramach potwierdzenia naszych danych. Taka weryfikacja jest najczęściej stosowana podczas logowania do bankowości. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób można zabezpieczyć większość naszych kont.

3. Załączniki

Tutaj trzeba zachować szczególną rozwagę. Nie należy otwierać żadnych załączników od osób, których nie znamy. A już na pewno nie tych, które mają rozszerzenie .exe. Załączniki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

4. Ustawienia makr

Czy wiecie, że przesyłane dokumenty pakietu Office mogą zawierać złośliwy kod, który umożliwia cyber przestępcom zaatakowanie użytkownika, jeżeli otworzy plik i uruchomi obsługę makr? Dlatego zalecamy ustawienie „Wyłącz wszystkie makra”.

Haker

5. Blokada urządzeń mobilnych

Dzisiaj każdy z nas masz tablet lub smartfon. Ale czy jesteście świadomi tego, że na urządzeniach mobilnych logujecie się na portale społecznościowe, konta bankowe czy email? Koniecznie ustawcie dodatkowe zabezpieczenia. Może być to PIN, hasło lub czytnik linii papilarnych, które uniemożliwią niepowołanym osobom uruchomienie urządzenia.

6. Ochrona bankowości

W przypadku dokonywanie płatności na danym urządzeniu mobilnym czy też stacjonarnym, warto pamiętać o zainstalowaniu na nim oprogramowania, które zawiera ochronę przeciw wykradaniu danych logowania (tak zwany phishing) oraz funkcje ochrony bankowości. Dzięki temu nasze pieniądze i dane będą bardziej bezpieczne. 

7. Mocne hasło

To żadna tajemnica, że hasła w stylu „1234” lub „haslo” to pierwsze co wpisze złodziej lub haker, który będzie chciał włamać się na nasze konto. Mimo tego, niektóre osoby wciąż ustawiają tego typu hasła. Pamiętajcie! Wszędzie należy stosować długie i skomplikowane hasła, zawierające także cyfry i znaki specjalne – inne dla poszczególnych portali czy usług. Pomocny może być menedżer haseł – oprogramowanie, które gromadzi wszystkie hasła w jednym miejscu i wymaga od użytkownika jedynie danych logowania do programu.

8. Publiczne sieci Wi-Fi

Korzystając z publicznych sieci Wi-Fi należy zachować środki ostrożności. Cyber przestępcy zalogowani do tej samej sieci mogą z łatwością wykraść dane innych użytkowników. Jak się przed tym chronić? Dobrym rozwiązaniem jest programVPN, taki jak na przykład F-Secure Freedome, który ukryje nasza obecność.

Haker

9. Udostępnianie treści w sieci

Czy wiesz, że najwięcej informacji o internautach znajduje się w mediach społecznościowych, takich jak Facebook? Warto zwrócić szczególną uwagę treści, które sami udostępniamy. Wszystko może zostać wykorzystane przeciwko nam, nawet porywane zdjęcia.

10. Instalacja oprogramowania

Zawsze pamiętaj o tym, aby na wszystkich Twoich urządzeniach było zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe

O bezpieczeństwo w sieci dba firma F-Secure, która już od 28 lat chroni dziesiątki milionów ludzi na całym świecie przed zagrożeniami cyfrowymi. Wielokrotnie nagradzane produkty zabezpieczają ludzi i przedsiębiorstwa przed oprogramowaniem typu ransomware jak również zaawansowanymi cyber atakami.

blog comments powered by Disqus
10 Praktycznych Porad w Dniu Bezpiecznego Internetu