PODPOWIEDZI:

Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego. Krok po Kroku

Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego. Krok po Kroku

Uwielbiasz zimę, a najlepiej czujesz się wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz i śnieg? Z pewnością polubisz stoki. Choć w Polsce zdecydowanie bardziej popularne są narty, mamy dziś dla Ciebie inną propozycję – deskę snowboardową. Szusowanie na niej jest odrobinę bardziej skomplikowane, wywrotki zaś znacznie częstsze, jednak satysfakcja i frajda zawsze ogromne. Jaką deskę snowboardową wybrać na początek?

Długość deski

Powszechnie panuje opinia, że deskę snowboardową należy wybrać pod kątem wzrostu. Jest to oczywiście prawda, jednak nie do końca. Równie duże znaczenie ma nasza waga oraz doświadczenie. Nie warto sugerować się jedynie tym, by deska sięgała do brody, jak najczęściej określa się prawidłową długość. Jeśli jesteśmy szczuplejsi, prawdopodobniej będziemy potrzebowali nieco dłuższej deski, niż osoba przy kości tego samego wzrostu. Duże znaczenie ma także doświadczenie. Osoby początkujące powinny korzystać z desek krótszych, czyli tych sięgających właśnie do ramienia lub brody. Bardziej zaawansowani snowboardziści mogą zaś skorzystać z desek długich, sięgających do czoła, a nawet kilka centymetrów dłuższych. Długie deski są stabilniejsze, co ułatwia jazdę z dużą prędkością. Krótsze zaś pomagają wypracować odpowiednią technikę jazdy i pozytywnie wpływają na naukę. Jeśli jesteś początkujący, wybierz krótszą deskę.

Rdzeń

Najpopularniejsze rdzenie to piankowy oraz drewniany. Który z nich wybrać? Wybór, całe szczęście, jest oczywisty. Celujmy zawsze w deskę snowboardową z drewnianym rdzeniem. Jazda na niej jest łatwiejsza, bardziej przewidywalna, a sama deska wytrzyma znacznie dłużej. Deski z rdzeniem piankowym nadają się wyłącznie dla dzieci (poniżej 35 kg), które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą, co nie zmienia oczywiście faktu, że deski z rdzeniem drewnianym i tak będą lepsze, nawet pomimo nieco większej wagi.

Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego

Twarda czy miękka?

Kolejnym aspektem, pod którym należy rozpatrywać zakup deski jest jej twardość. Na początek najlepsze będą deski miękkie, które wybaczają więcej błędów i ułatwiają naukę jazdy. Dają duże wyczucie na stoku, więc poradzą sobie z nimi nawet całkiem początkujące osoby. W przypadku desek twardych byłoby znacznie trudniej, gdyż te wymagają większego doświadczenia oraz sporej świadomości wykonywanych ruchów. Ich zalety uwidaczniają się przy dużych prędkościach, co w przypadku początkującego snowboardzisty nie ma większego znaczenia. Do deski miękkiej należy dobrać miękkie buty i wiązania. Jak rozpoznać, czy deska jest miękka czy twarda? Najlepiej spytać o to sprzedawcę. Większość asortymentu sklepowego to i tak deski miękkie, więc nie będzie najmniejszego problemu z wyborem.

Rodzaj deski

Freestyle, freeride, boardercross, race, all mountain (allround) – typów desek jest wiele. Początkujący snowboardzista powinien jedna skupić się na tym ostatnim, czyli all mountain. Jest to deska najbardziej uniwersalna, która równie dobrze nada się do nauki, zwykłej jazdy jak i podstawowych ewolucji. Wraz z nabytym doświadczeniem możemy myśleć o wyborze bardziej specjalistycznej deski np. freestyle (do ewolucji na rampach), freeride (do jazd po „bezdrożach”) lub innej.

Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego

Konstrukcja deski

Deski snowboardowe różnią się pod względem konstrukcji powłok. Najpopularniejsze deski to te o konstrukcji skrzynkowej, tzw. full cap. Laminat otula wszystkie warstwy deski zarówno od góry jak i po bokach. Gwarantuje to dobrą manewrowość i lekkość. Jest to najpopularniejszy typ konstrukcji desek dla początkujących. Bardziej zaawansowani snowboardziści, wymagający większej wytrzymałości deski, mogą skusić się na konstrukcję sidewall. Pomiędzy górnym laminatem a krawędziom znajduje się tworzywo ABS odporne na obicia i uszkodzenia towarzyszące bardziej ekstremalnej jeździe.

Ślizg

Ślizg deski to inaczej mówiąc dolna powierzchnia. Od materiału z jakiego zostanie wykonany zależy wytrzymałość, szybkość i rodzaj koniecznej obsługi. Najpopularniejszy jest ślizg tłoczony, a to za sprawą niskiej ceny, dużej wytrzymałości i łatwości w obsłudze. W razie uszkodzenia można go bezproblemowo zregenerować. Ślizg spiekany pozwala zaś na rozwijanie większych prędkości, natomiast jego regeneracja jest znacznie trudniejsza. Wymaga konserwacji na gorąco, więc nie jest polecany dla początkujących snowboardzistów. Najszybszym ślizgiem jest ślizg grafitowy, jednak wymaga fachowej i częstej obsługi.

Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego

Szerokość deski

Dla początkujących poleca się deski snowboardowe możliwie najwęższe. Są łatwiejsze w opanowaniu i lżejsze. Szerokość nie może być jednak mniejsza niż długość buta, gdyż ten zawadzałby o śnieg. Wybierając odpowiednią szerokość można skorzystać z gotowych tabeli, w których znajdziemy zalecaną szerokość do danego rozmiaru obuwia, jednak najlepiej samemu przymierzyć je do siebie. W zależności od firmy i rodzaju buta, długość danego rozmiaru może się różnić.

Jazda na desce snowboardowej kojarzy się z czymś ekstremalnym, jednak przy odrobinie rozwagi może być bezpieczną i spokojną rozrywką, dostępną niemal dla każdego. Należy pamiętać o zakupie kasku oraz gogli, gdyż urazy głowy mogą się przytrafić nawet przy pozornie niegroźnej wywrotce. Zadbajmy także o nasze ciepło – solidny kombinezon i rękawice to podstawa. Jakie deski najchętniej kupują Polacy? Sprawdź to w naszych rankingach TOP10 desek snowboardowych. Lepiej poświęcić parę minut, niż trafić na bubla.

blog comments powered by Disqus
Deski Snowboardowe – Wybieramy Deskę Snowboardową dla Początkującego. Krok po Kroku