PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Odśnieżarki – Jaką Odśnieżarkę Wybrać? Rozwiewamy Wątpliwości

Odśnieżarki – Jaką Odśnieżarkę Wybrać? Rozwiewamy Wątpliwości

W ostatnich latach mieliśmy niewątpliwie łaskawe zimy. Nie zmienia to jednak faktu, że potężne opady śniegu mogą przyjść w każdej chwili, wszak jak powszechnie wiadomo – zawsze zaskakują drogowców. W szczególnie kiepskiej sytuacji są ci, którzy muszą odśnieżyć duży areał albo np. wyjątkowo długi podjazd do rezydencji. Jest jednak na to sposób – odśnieżarka. Jak wybrać najlepsza?

Elektryczna czy spalinowa?

Kto powiedział, że właściciele małych podjazdów muszą wachlować łopatą? Można sobie to zadanie ułatwić kupując niewielkąodśnieżarkę elektryczną. Największą zaletą odśnieżarek elektrycznych jest to, że są ciche. Sąsiedzi z pewnością to docenią, gdy będziesz odśnieżał podjazd o 5 nad ranem. Druga zaleta to zasilanie – podłączasz do prądu i jedziesz. Benzyna zawsze może skończyć się w najmniej odpowiednim momencie. Odśnieżarki elektryczne są tanie, więc jeśli tylko nie musisz mierzyć się z ogromną powierzchnią i nie przeszkadza Ci kabel, ich zakup będzie dobrym rozwiązaniem. Są także lekkie, więc bez problemu zniesiesz je po schodach do piwnicy. Ze spalinową może być ciężej.

Odśnieżarki spalinowe mają zaś inne zalety. Po pierwsze, nie posiadają kabla, więc nie jesteś uzależniony od obecności gniazdka. Trudno wyobrazić sobie odśnieżanie pojazdu o długości 100 metrów elektryczną odśnieżarką, ciągnąc za sobą skostniały kabel. Po drugie – są wydajniejsze. Kosiarki spalinowe posiadają silnik od 150 do 350 ccm, więc można nimi szybko odśnieżyć duże powierzchnie. Potrafią także wyrzucić śnieg na większą odległość, co ułatwia pracę, gdyż nie musimy odśnieżać ciągle tego samego śniegu. Którą odśnieżarkę wybrać – spalinową czy elektryczną? Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku kosiarek. Największe znaczenie ma obszar, jaki zamierzamy odśnieżać, dostępność prądu oraz… własne upodobania.

Odśnieżarki 1

Napęd

Podstawowe odśnieżarki elektryczne nie posiadają napędu. Wprawiamy je w ruch ręcznie. Nie sprawi nam to kłopotu, gdyż i tak nie można nimi odśnieżać zbyt wysokich zasp. Służą one do odśnieżania maksymalnie kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu. Najlepiej sprawdzają się na utwardzonym podłożu, np. na betonie lub kostce brukowej.

Nieco wygodniejsze są kosiarki z napędem i posiadają je zarówno modele spalinowe jak i elektryczne. Dodatkową zaletą są opony z kolcami, które z łatwością wgryzą się z lód. Odśnieżarki spalinowe są cięższe, więc siłą rzeczy posiadają lepszą przyczepność od elektrycznych. Najcięższe odśnieżarki spalinowe wyposażone są w gąsienice zamiast kółek. To już jednak sprzęt do najtrudniejszych zadań.

Jeden, dwa, trzy wirniki?

Podstawowe odśnieżarki posiadają jeden wirnik. Służy on jednocześnie do rozdrabniania śniegu oraz do jego wyrzucania. Jak nie trudno się domyślić, skuteczność takiego rozwiązania jest ograniczona. Z tego powodu w droższych odśnieżarkach stosuje się dwa wirniki. Jeden z nich zagarnia i rozdrabnia śnieg, a drugi go wyrzuca. Na znacznie dalszą odległość, rzecz jasna. Najlepsze odśnieżarki posiadają jeszcze więcej wirników, dzięki czemu są w stanie wyrzucić strugę śniegu nawet na kilkadziesiąt metrów.

Odśnieżarki 2

Szerokość i wysokość zbieraka

Szerokość zbieraka w oczywisty sposób wpływa na tempo odśnieżania. Czym większa, tym lepiej. Większość odśnieżarek spalinowych posiada zbieraki o szerokości 50-90 centymetrów, zaś elektryczne mogą mieć mniej. Ale nie tylko szerokość jest ważna. Warto zwrócić uwagę także na jego wysokość. Najlepiej, gdy ma minimum 30-40 centymetrów wysokości. Zbierakiem o wysokości 20 centymetrów nie odśnieżymy wysokiej zaspy i w ruch pójdzie zwykła łopata oraz siła mięśni. Wybierając wysokość frezu nie sugeruj się jedynie ilością śniegu, która najczęściej zalega na Twoim podjeździe. Pamiętaj, że nagarniając kolejne warstwy śniegu będzie go coraz więcej, więc pokonując końcowe pasy będziesz się musiał zmierzyć z solidną zaspą. No chyba, że odśnieżasz jedynie wąski pas terenu.

Regulacja dyszy wylotowej

Podstawowe odśnieżarki posiadają jedynie regulację lewo-prawo, najczęściej w 180 stopniach. To wystarczające rozwiązanie, gdy i tak zazwyczaj nie są w stanie wyrzucić śniegu na dużą odległość. W mocniejszych odśnieżarkach musisz jednak zapanować nad strugą śniegu. Służy do tego regulacja wylotu, dzięki której ustalisz jak daleko ma być on wyrzucany. Pomaga to precyzyjniej tworzyć zaspy śnieżne oraz wspomaga pielęgnację kontaktów międzysąsiedzkich. Nikt przecież nie byłby zadowolony z podwórka zasypanego śniegiem sąsiada.

Odśnieżarki 3

Dodatkowe funkcje

Nie trzeba być gadżeciarzem, by docenić moc funkcji dodatkowych. Jedną z bardziej użytecznych jest elektroniczny start. Po co męczyć się z linką? Równie przydatny jest dodatkowy reflektor, wszak zimą rozjaśnia się dość późno. Nie można zapomnieć o regulacji prędkości jazdy. Najcięższe  odśnieżarki muszą mieć także bieg wsteczny. Jeśli pragniesz jak największego komfortu, wybierz model z podgrzewanymi manetkami. Cóż, luksus możemy spotkać w najmniej oczekiwanym miejscu.

Bez wątpienia nie ma piękniejszej zimy, niż ta mroźna i śnieżna, z przepięknymi zaspami. Jeśli tylko uda Ci się nad nimi zapanować, pokochasz ją jeszcze bardziej. Nie czekaj, aż spadnie śnieg, wybierz swoją odśnieżarkę już dziś. Pomogą Ci w tym nasz ranking odśnieżarek.

blog comments powered by Disqus
Odśnieżarki – Jaką Odśnieżarkę Wybrać? Rozwiewamy Wątpliwości