Opony Zimowe – Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Zimówek

Opony Zimowe – Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Wyborze Zimówek

Zgodnie z zaleceniami, opon zimowych powinniśmy używać wtedy, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 5-7 stopni Celsjusza. W takich warunkach mieszanka letnich opon staje się zbyt twarda, co drastycznie zmniejsza przyczepność. Opony zimowe dają nam także przewagę na błocie pośniegowym oraz samym śniegu. Od ich jakości zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Jakie opony zimowe wybrać?

Jak rozpoznać oponę zimową?

Oponę przystosowaną do jazdy w zimie odróżnimy od letniej już na pierwszy rzut oka. Ma ona drobne lamele, czyli nacięcia, które mają za zadanie wgryźć się w śnieg i zapewnić odpowiednią przyczepność. Opona letnia jest zaś gładka i posiada jedynie kanały odprowadzające wodę. Ale czy każda opona z drobnymi lamelami jest zimowa? Nie. Posiadają je także opony wielosezonowe. Od 2012 roku każda zimowa opona powinna mieć oznaczenie 3PMSF (three peek mountain snow flake). Zauważymy je bezproblemowo. Jest to ikonka przedstawiająca górę o trzech szczytach z płatkiem śniegu w środku. Oznaczenie to znajduje się na bocznej stronie opony. Jest oficjalnym symbolem zatwierdzonym przez Stowarzyszenie Producentów Opon i zapewnia nas o tym, że mamy do czynienia z oponą zimową o parametrach potwierdzonych certyfikatem.


Myszki w Promocji

Często spotkamy się także z oznaczeniem M+S (mud + snow). Widnieje ono obok symbolu 3PMSF. Jest to jednak jedynie deklaracja producenta, że opona nadaje się na warunki błotno-śniegowe. Nie jest objęta żadnym testem wiarygodności, badaniami ani certyfikowaniem. Z tego względu niejednokrotnie znajdziemy ten symbol na tanich chińskich oponach, które nie mają nic wspólnego z ogumieniem zimowym.

Opony zimowe 1

Opona zimowa na śnieg czy… błoto?

Często mówi się, że opony zimowe stworzone są z myślą o śniegu. To nie do końca prawda. Według badań, dużo częściej mają one kontakt z wodą i błotem pośniegowym, niż z samym śniegiem. Produkuje się je więc tak, by najlepiej radziły sobie w tych warunkach. Opony zimowe jakie znamy z naszego rynku, w większości prezentują typ alpejski, czyli przystosowany do lżejszych warunków drogowych. Jeśli zależy nam na oponie zimowej, która najlepiej radzi sobie na śniegu i lodzie, musimy skierować swój wzrok ku oponom nordyckim. Są one bardziej elastyczne i posiadają więcej lameli. Stosuje się je np. w Skandynawii, gdzie śnieg jest niemal codziennością.

Najlepsze opony zimowe >>>

Charakterystyka jazdy

To, jaką oponę wybrać, zależy także od charakterystyki naszej jazdy. Jeśli mieszkamy w małej górskiej miejscowości, gdzie często musimy wspinać się pod wzniesienia, bez wątpienia należy szukać opony o jak najlepszej przyczepności w trudnych warunkach. Natomiast jeżeli poruszamy się głównie autostradami, priorytetem będzie zdolność do odprowadzania wody, droga hamowania na mokrym czy głośność opon. Tutaj sprawdza się zasada, że nie ma opon idealnych – trzeba je dobrać do własnej charakterystyki jazdy.

Opony zimowe 1

Opony Dębica >>>

Twój samochód

Nie będzie niczym odkrywczym, że rodzaj opony w dużej mierze zależy od pojazdu. Do aut miejskich, którymi jeździmy jedynie do pobliskiego marketu, nie ma sensu kupować opon klasy premium. Podczas spokojnej, miejskiej jazdy nie odczujemy różnicy. Z powodzeniem możemy wybrać opony marki np. Dębica lub Kormoran, które prezentują zadowalającą jakość względem naprawdę niskiej ceny. Jeśli zaś dysponujemy autem o dużej mocy i lubimy dynamiczną jazdę – musimy celować w najwyższą jakość. Tę gwarantują np. Pirelli, Continental, Michelin czy Goodyear.

Świetne opony Nokian >>>

Nowe, używane, chińskie, a może... nadlewki?

Dyskusje na ten temat trwają od lat. Badania pokazują jednak jednoznacznie, że wszelkie dyskusje są bezcelowe, bowiem gwarancje bezpieczeństwa dają nam jedynie opony nowe. Co więcej, tylko znanych, renomowanych producentów. Opony chińskie, choć z roku na rok coraz lepsze, wyraźnie odstawały w testach pod różnymi względami: hamowanie na mokrym, poziom hałasu, odporność na aquaplaning itp. Jeszcze gorzej wypadły opony bieżnikowane, wśród których panowała pełna frywolność. Sposób ich wykonania i materiały użyte do produkcji pozostawiały wiele do życzenia. Popularne „nadlewki” są bardziej narażone na uszkodzenia i wykonane są ze zbyt miękkiej mieszanki, która bardzo szybko się ściera. O oszczędności nie może być więc mowy. Co ciekawe, dużo lepszym wyborem od opon bieżnikowanych i chińskich okazują się nieraz… markowe opony używane. Cóż, co jakość, to jakość.

Opony zimowe

Rozmiar

Przed zakupem dokładnie sprawdź rozmiar. W instrukcji auta znajdziesz przykładowe konfiguracje, które mogą być zastosowane w Twoim aucie. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem szerokości opony i rozmiaru felgi, musi maleć profil opony – jest on liczony jako wartość procentowa od szerokości. Jak rozczytać oznaczenie opony i gdzie ono się znajduje? Jest to specyficzny zapis, więc bez trudu dostrzeżesz go na bocznej stronie opony. Przykładowy rozmiar 195/65 R15 mówi nam o szerokości opony (195 milimetrów), jej profilu (65% szerokości) i średnicy wewnętrznej (15 cali). Litera R określa nam zaś typ opony – tutaj – radialny.

Zimowe opony Kormoran >>>

Gotowy na wybór opon zimowych? Nie ma co zwlekać, doświadczenia milionów kierowców pokazują, że zima zaskakuje zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Najciekawsze modele opon zimowych prezentujemy w naszym rankingu TOP10. Zajrzyj koniecznie i wybierz te, które odpowiadają Ci najbardziej.

Jakie opony zimowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu opon zimowych z 11/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Dębica Frigo 2 195/65R15 91T Dębica Frigo 2 195/65R15 91T Tu kupisz najtaniej!
2Nokian WR D4 195/65R15 91T Nokian WR D4 195/65R15 91T Tu kupisz najtaniej!
3Kormoran SnowPro B2 205/55R16 Kormoran SnowPro B2 205/55R16 Tu kupisz najtaniej!
4Goodride SW 608 205/55R16 91H Goodride SW 608 205/55R16 91H Tu kupisz najtaniej!
5Fulda Kristall Montero 3 195/65R15 91T Fulda Kristall Montero 3 195/65R15 91T Tu kupisz najtaniej!
6Michelin Alpin 5 95/65R15 91T Michelin Alpin 5 95/65R15 91T Tu kupisz najtaniej!
7Dayton DW510 EVO 205/55R16 91H Dayton DW510 EVO 205/55R16 91H Tu kupisz najtaniej!
8Goodyear Ultragrip 9 205/55R16 91T Goodyear Ultragrip 9 205/55R16 91T Tu kupisz najtaniej!
9Continental Contiwintercontact TS860 Continental Contiwintercontact TS860 Tu kupisz najtaniej!
10Pirelli Cinturato Winter 195/65R15 91T Pirelli Cinturato Winter 195/65R15 91T Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Opony Zimowe – Sprawdź Najlepsze Opony Zimowe Zanim Zaskoczy Cię Zima!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more