PODPOWIEDZI:

Komputery All-in-One – O Tych Rzeczach Nie Możesz Zapomnieć Podczas Zakupu!

Komputery All-in-One – O Tych Rzeczach Nie Możesz Zapomnieć Podczas Zakupu!

Do komputerów All-in-One nie trzeba przekonywać. Sukces iMaców firmy Apple pokazuje, że komputery tego typu sprawdzają się w codziennym użytkowaniu bardzo dobrze. Komputery All-in-One zajmują niewiele miejsca, są wygodniejsze od laptopów i stanowią bardzo ładny element wystroju wnętrza. Czy to oznacza, że tradycyjne komputery PC odchodzą do lamusa?

Rozmiar monitora

W przypadku tradycyjnego komputera monitor jest jedynie dodatkiem. Możemy go wymienić na większy albo po prostu lepszy. W komputerze All-in-One nie mamy tej możliwości, gdyż komputer jest ukryty właśnie w monitorze. Zobowiązuje nas to do tego, by wybrać mądrze zawczasu.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest jego wielkość. Podstawowym rozmiarem jest 21 cali. Taka wielkość idealnie sprawdzi się w biurze bądź sklepie. Ceny komputerów z ekranem 21 cali są niewygórowane, więc nie nadszarpną Twojego budżetu. Najtańsze modele kupisz już za około 1000 zł. Jeśli jednak zamierzasz pracować z grafiką, oglądać filmy lub grać w gry, wybierz większy model. W rozsądnej cenie znajdziesz około 24-calowe komputery All-in-One. Dla najbardziej wymagających dostępne są ekrany 27 calowe, które idealnie sprawdzą się np. w pracy grafika komputerowego lub montażysty. Są one jednak dosyć spore, więc nie obędzie się bez dużego biurka.

Komputery All-In-One 1

Rozdzielczość

Wielkość ekranu to jedno, rozdzielczość to drugie. Stawkę rozpoczyna rozdzielczość 1366x768, czyli absolutne minimum do korzystania z przeglądarek internetowych, pakietów biurowych i innych programów, jakie najczęściej spotkasz w firmie. Komputery All-in-One obsługujące rozdzielczość FullHD, czyli 1920x1080 pikseli, są już tak przystępne cenowo, że warto rozpatrzeć tę dopłatę. Dzięki temu będziemy mogli obejrzeć filmy w wysokiej rozdzielczości, a praca z np. retuszem zdjęć, będzie dużo wygodniejsza.

Podzespoły

Biorąc pod uwagę podzespoły, komputery All-in-One mają jednak więcej wspólnego z laptopami niż z tradycyjnymi desktopami. Wszystko za sprawą ograniczonego miejsca, któremu muszą sprostać. Podobnie jak w laptopach, stosuje się energooszczędne podzespoły, które nie wymagają rozbudowanego systemu chłodzenia. Kosztem tego jest oczywiście spadek wydajności w stosunku do tradycyjnego komputera PC. Czy to wada? Niekoniecznie. W większości podstawowych zastosować, komputery All-in-One bez problemu sobie poradzą. Dla amatorów korzystających z gier i zaawansowanych programów pozostają specjalistyczne komputery All-in-One lub… zwykłe podbiurkowe blaszaki.

Komputery All-In-One 1

Procesor i grafika

Standardem są procesory klasy Core i3 lub i5. W lepszych możemy spotkać procesory klasy Core i7. Większość komputerów All-In-One posiada także zintegrowaną grafikę, przez co nie najlepiej nadają się do gier czy profesjonalnych programów graficznych. Cena modeli z odrębnymi kartami graficznymi zaczyna się raczej powyżej 3 tys. zł. High-endowe karty graficzne spotkamy zaś dopiero w komputerach zbliżających się ceną do 10 tys. zł.

Pamięć RAM

Dobrze wiemy, że RAMu nigdy za mało. Pół biedy, jeśli kupujemy zwykły komputer PC. W takim przypadku dołożenie kolejnej kostki RAM lub wymiana na inną, nie sprawia problemu. W komputerach All-in-One nie wygląda to już tak kolorowo. Tutaj, podobnie jak w laptopie, wymiana jest utrudniona, a czasem też niemożliwa. Z tego względu lepiej od razu zdecydować się na optymalną ilość, tak na przyszłość. 4 GB RAM-u to w tej chwili rozsądne minimum. Pozwoli na sprawną i szybką obsługę przeglądarki i podstawowych programów. Jeśli jednak masz wolne środki finansowe, to celuj w 8 lub nawet 16 GB. Z pewnością nie pożałujesz.

Ranking komputerów all-in-one

Złącza

Największą zaletą komputerów All-in-One jest brak zbędnych kabli. Dzięki temu świetnie prezentują się na biurku i nie straszą plątaniną przewodów zalegających pod biurkiem. Musisz jednak pamiętać o podstawowych złączach, które z pewnością się przydadzą. Zadbaj o przynajmniej 3 porty USB 3.0. Dzięki nim podłączysz różne akcesoria np. klawiaturę, myszkę, pendrive czy tablet graficzny. Z czasem możesz poczuć potrzebę podłączenia kolejnego monitora, więc przyda się port HDMI. Sprawdź też gdzie umieszczony jest czytnik kart. Jeśli korzystasz z nich często (np. zrzucając zdjęcia lub dokumenty), wyjmowanie karty powinno być intuicyjne i łatwe. Nieraz zdarza się tak, że trzeba wyjmować ją za pomocą pęsety…

Komputery All-In-One 1

Podstawa

Czy podstawa komputera ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż tak i to bardzo duże! Część komputerów All-in-One opiera się o blat biurka bezpośrednio na ramce monitora. W większości przypadków będzie to pozycja zdecydowanie zbyt niska. Sprzyja ona korzystaniu z ekranu dotykowego, jednak na dłuższą metę będzie bardzo niewygodna. Wymaga sporego pochylenia ekranu i patrzenia na niego pod dużym kątem, co obciąża nasz kark. Jeśli spędzasz przed komputerem wiele godzin, wybierz model regulowaną wysokością i kątem monitora.

Komputery All-in-One zdecydowanie mogą się podobać. O ich zaletach można by mówić godzinami. W połączeniu z dotykowym ekranem i tunerem DVB-T mogą stanowić centrum domowej rozrywki multimedialnej. Wybór najlepszego komputera All-in-One to jednak nie tylko porównywanie suchych parametrów. To także stylistyka, wykonanie i szereg pomniejszych czynników, które wpływają na ostateczną decyzję. I tę część zadania pozostawiamy Tobie.

blog comments powered by Disqus
Komputery All-in-One – O Tych Rzeczach Nie Możesz Zapomnieć Podczas Zakupu!