PODPOWIEDZI:

Stacje pogody – O Tym Musisz Wiedzieć Przed Zakupem

Stacje pogody – O Tym Musisz Wiedzieć Przed Zakupem

Podobno pogoda to najbezpieczniejszy temat rozmów. Ale czy na pewno? Zdarzyło Ci się przecież nie raz, że popsuła Ci nastrój na cały dzień. Grypa, zaziębienia lub przegrzanie – to nic przyjemnego. Jeśli chcesz żyć z pogodą w zgodzie, musisz mieć ją pod całkowitą kontrolą. Pomoże Ci w tym dobra stacja pogodowa. Jak ją wybrać?

Pomiar temperatury

Mogłoby się wydawać, że nic nas w tej materii nie zaskoczy – temperatura to temperatura. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest oczywiste. Pierwsza rzecz to umieszczenie czujnika. Powinniśmy zamontować go (zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny) z dala od słońca. Promienie słoneczne padające na czujnik zafałszują wynik i dotyczy to także umieszczenia samej stacji pogodowej w mieszkaniu. Nie powinno się jej umieszczać naprzeciwko okna.

Druga rzecz to zakres temperatur. Zima w Polsce potrafi zaskoczyć nas dużymi mrozami, więc zadbaj o to, by stacja pogodowa obsługiwała temperatury minimum do 30 stopni na minusie. Niektóre urządzenia wskazują jedynie -20 lub nawet -10 stopni Celsjusza, a przecież dobrze wiemy, że niejednokrotnie już bywało u nas chłodniej. Temperatura powinna być podawana z dokładnością do 0.1 stopnia Celsjusza. Tańsze modele oferują dokładność do 1 stopnia, a to zdecydowanie za dużo.

Niezwykle przydatną funkcją jest wskaźnik temperatury odczuwalnej. Często różni się ona od wynikowej nawet o kilka stopni. Wpływ na to mają m.in. wilgotność, opady i siła wiatru. Znajomość temperatury odczuwalnej pozwoli Ci lepiej przygotować się na wyjście z domu.

stacja pogody

Pomiar wilgotności

Czy wiesz, że oprócz temperatury duży wpływ na nasze zdrowie ma także wilgotność powietrza? W okresie grzewczym często jest ona zbyt niska, co objawia się wyschniętymi śluzówkami, kaszlem i utrudnionym oddychaniem. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 40-60 %. Wbudowany w stację higrometr zawiadomi Cię także o zbyt dużej wilgotności, która sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i zwiększa koszty ogrzewania. Monitorując wilgotność zadbasz o zdrowie bliskich i poczujesz się w swoim domu komfortowo.

Pomiar ciśnienia

Spadek ciśnienia wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie? Witaj w klubie, należymy do tej samej grupy. Zamiast zastanawiać się co jest powodem Twojej senności lub bólu głowy, zerknij na stację pogody – być może już masz winnego. Warto sprawdzić, czy stacja posiada funkcję zapamiętywania ciśnienia, dzięki czemu porównamy np. maksymalny i minimalny wynik danego dnia.

stacja pogody

Warto w tym momencie dodać, że stacje pogody warto czasem wziąć pod uwagę przy wybieraniu prezentu dla bliskiej nam osoby. Może to być więc oryginalny i przydatny upominek dla mamy, babci czy kogoś innego, komu zależy na monitorowaniu warunków klimatycznych.

Pomiar wiatru

Są takie dziedziny, gdzie prędkość wiatru jest równie ważna co temperatura. Jeśli latasz na motolotni, sterujesz dronem z kamerą albo jesteś motocyklistą, pomiar wiatru będzie dla Ciebie bardzo ważny. Służy do tego specjalny czujnik, który należy zamontować na zewnątrz. Stacje pogodowe z pomiarem wiatru są znacznie droższe, lecz bardziej precyzyjne.

Zasilanie

Podstawowe stacje meteo posiadają zasilanie bateryjne. Droższe, bardziej rozbudowane stacje, często można podłączyć do prądu. Czy są więc lepsze? Niekoniecznie. Jeśli zamierzasz powiesić stację na ścianie, lepiej zdecydować się na wersję z bateriami, dzięki czemu kabel zasilania nie będzie szpecił wystroju. Baterie zazwyczaj wytrzymują bardzo długo. Inaczej sprawa wygląda, gdy korzystasz z dodatkowych funkcji np. z radia lub wyświetlania zdjęć. W takim przypadku podłączenie do gniazdka będzie lepsze.

stacja pogody

Czujniki

Stacja pogody nie mogłaby się obyć bez czujnika umieszczanego na zewnątrz. W przypadku niedrogich stacji jest on połączony za pomocą kabelka, który należy przeciągnąć za okno. Nie wygląda to estetycznie i wymaga umieszczenia stacji w pobliżu okna. Lepiej zdecydować się na czujnik bezprzewodowy. Dzięki temu będziemy mogli postawić stację gdziekolwiek zechcemy.

Skoro mowa o czujnikach, warto zastanowić się nad dodatkowymi. Czemu miałyby służyć? Możemy je umieścić w innych pomieszczeniach, np. w łazience, kuchni, suszarni czy piwnicy. Temperatura i wilgotność kilku różnych pomieszczeń będzie pod kontrolą i zaobserwujemy ją na jednym wyświetlaczu. To bardzo przydatne, gdyż nie każda część domu nagrzewa się w taki sam sposób (ekspozycja na słońce, wielkość grzejników itp.).

Dodatkowe funkcje

Poszczególne modele mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji. Są to m.in. deszczomierz, miernik nasłonecznienia, a także radio, budzik czy kalendarz. Nie wszystkie z nich są oczywiście potrzebne, ale czy przeszkadzają? Na pewno nie. Dodatkowe informacje (deszcz, wiatr, wilgotność itd.) będą jednak nieocenione dla funkcji prognozy pogody. Założenie niewłaściwych ciuchów będzie przeszłością.

Dobra stacja pogody to niewątpliwie Twój przyjaciel. Pozwoli Ci najlepiej przygotować się do wyjścia z domu, a także poinformuje Cię, jakie warunki panują w Twoich czterech ścianach. Odczucia mogą wszak mylić. Decydując się na zakup najlepszej stacji pogodowej sprawdź nasze propozycje. 

blog comments powered by Disqus
Stacje pogody – O Tym Musisz Wiedzieć Przed Zakupem