PODPOWIEDZI:

Jak Kupować Mikrofony Dla Youtuberów – Krok po Kroku

Jak Kupować Mikrofony Dla Youtuberów – Krok po Kroku

Nagrywając filmy wielu początkujących youtuberów skupia się na jednym – na jakości obrazu. Inwestując w coraz lepsze kamery i lustrzanki zapominają o innym ważnym czynniku. Bez niego nawet najciekawszy film nie będzie w pełni dobry. Mowa oczywiście o jakości dźwięku. Seryjne mikrofony montowane w kamerach są dość słabe. Jeśli chcesz, by Twoje nagrania były profesjonalne, zainwestuj w dobry mikrofon. My pomożemy Ci go wybrać.

Rodzaj mikrofonu

Nie ma czegoś takiego jak mikrofon uniwersalny. Zastosowań jest tak dużo, że do każdego zadania będziesz potrzebował mikrofonu o innej charakterystyce. Do nagrań wokalu lub komentarza najlepiej nada się pojemnościowy mikrofon studyjny zamontowany na statywie, zaś do nagrywania w ruchu – mikrofon krawatowy przyczepiany do koszuli. Jeśli planujesz nagrywać sondy uliczne, rozejrzyj się za mikrofonem kierunkowym, gdyż tylko on zbierze te dźwięki, na których Ci zależy. Jeśli nie wiesz, jaki mikrofon nada się najlepiej, obejrzyj nagrania swoich ulubionych youtuberów z danej kategorii. Ich doświadczenie na pewno Ci się przyda.

Zobacz też koniecznie: Ranking mikrofonów

Nośnik nagrania

Zanim kupisz mikrofon, zastanów się na czym masz zamiar nagrywać dźwięk. Najoczywistszym sprzętem jest komputer, wówczas musisz zakupić mikrofon z wtyczką USB lub wtykiem tzw. mikrofonowym. Drugim popularnym sprzętem do nagrywania jest zwykły smartfon. Dzięki odpowiedniej aplikacji bez problemu nagrasz dźwięk, oczywiście jeśli współpracuje ona z zewnętrznym mikrofonem. Wielu youtuberów korzysta z dyktafonów i rejestratorów dźwięku, co ma swoje uzasadnienie. W ten sposób możemy nagrywać naprawdę długie materiały gdzie tylko zechcemy. Dodatkowo rejestratory generują bardzo mało szumów własnych, dzięki czemu dźwięk jest najwyższej jakości. Najwygodniejszym sposobem jest jednak podłączenie mikrofonu bezpośrednio do kamery, co sprawi, że nie będziemy musieli podmieniać ścieżki dźwiękowej podczas montażu filmu.

mikrofon Samson GTrack

Źródło zasilania

Mikrofony pojemnościowe gwarantują świetną jakość dźwięku, jednak nie wszystkie z nich podłączysz od razu do komputera. Część z nich ma taką możliwość dzięki wbudowanemu przedwzmacniaczowi. Mikrofony te podłącza się za pomocą złącza USB, więc najczęściej znajdziesz je w wyszukiwarce wpisując właśnie „mikrofony USB”. Tradycyjne mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania phantom, więc konieczny jest zakup przedwzmacniacza lub miksera, a to dodatkowy koszt. Jeśli zależy Ci na mobilności i wygodzie – wybierz mikrofon USB. Część mikrofonów, np. mikrofony krawatowe, posiada zasilanie bateryjne. W takim przypadku lepiej mieć przy sobie zapasową baterię, nigdy nie wiadomo kiedy poprzednia odmówi współpracy.

Przewodowy czy bezprzewodowy

Ta kwestia jest niestety uzależniona od budżetu. Mikrofony bezprzewodowe są dużo droższe. W przypadku amatorskich filmów lepiej zdecydować się na dobrej jakości mikrofon przewodowy, niż na najtańszy bezprzewodowy. Na bezprzewodowy warto zdecydować się wtedy, gdy musimy często nagrywać w terenie, w ruchu. (np. vlogi podróżnicze, sportowe, lifestylowe). Każdorazowe rozplątywanie i przeciąganie kabli mogłoby być uciążliwe.

Jak Kupować Mikrofony Dla Youtuberów

Charakterystyka kierunkowa

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu, w dużym uproszczeniu, mówi nam o tym, w jaki sposób zbierany jest z otoczenia dźwięk. Chcesz zebrać jak najwięcej dźwięku ze wszystkich stron (np. podczas konferencji), to zdecyduj się na mikrofon z charakterystyką dookólną. Jeśli zaś chcesz zebrać dźwięk z konkretnego źródła (np. podczas sondy ulicznej), Twój mikrofon powinien mieć charakterystykę kierunkową (np. shotgun). Mikrofony o charakterystyce ósemkowej nadadzą się tam, gdzie dźwięk dochodzi z dwóch stron (np. podczas wywiadu).

Poziom szumów własnych

Jednostajny, irytujący szum to zmora amatorskich nagrań. Jego powodem może być zarówno kiepski mikrofon, jak i urządzenie rejestrujące. Tanie mikrofony generują dużo szumów własnych, nawet w absolutnej ciszy. Wybierając taki model, będziesz musiał liczyć się z każdorazowym oczyszczaniem pliku z szumu. Jest to dość żmudny proces wymagający znajomości programów dźwiękowych, a efekty nie zawsze są zadowalające. W niektórych przypadkach wraz z szumem pozbędziesz się wielu innych cennych pasm częstotliwości.

Jak Kupować Mikrofony Dla Youtuberów

Statyw

Aby wyeliminować trzaski i inne przydźwięki, podczas nagrań umieść mikrofon na statywie. Bardzo często są one dołączane do zestawu i mają postać niewielkiego trójnogu. Nieco więcej troski wymagają droższe mikrofony pojemnościowe. Ze względu na dużą czułość muszą być zamontowane w specjalnym elastycznym koszyku. W innym przypadku na ścieżce audio zarejestruje się każde drganie wywołane np. poruszeniem fotela bądź przejazdem samochodu za oknem.

Mikrofon do domowego użytku nie musi być z najwyższej półki. Nie ma sensu zawracać sobie głowę pasmem przenoszenia lub impedancją, bowiem w mikrofonach za kilka stów będą to wartości podobne, drugorzędne. Najważniejsze są Twoje subiektywne uczucia, bowiem każdy mikrofon pracuje nieco inaczej, daje zupełnie inny dźwięk. Jak dobrać ten najlepszy? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zapoznanie się z recenzjami na Youtube. Dzięki nim usłyszysz, który mikrofon daje ciepłe, miękkie brzmienie, a który – szklistą wyrazistość. Najciekawsze modele prezentujemy w rankingach. Wpadnij!

blog comments powered by Disqus
Jak Kupować Mikrofony Dla Youtuberów – Krok po Kroku