PODPOWIEDZI:

Czym Się Kierować Przy Wyborze Opon Zimowych?

Czym Się Kierować Przy Wyborze Opon Zimowych?

Kupno opon zimowych jest nie lada wyzwaniem. Szeroka oferta dostępnych na rynku opon może sprawić, że z wyborem najbardziej optymalnej z naszego punktu widzenia będziemy mieć spory kłopot. Tym bardziej, że jest co najmniej kilka kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę. Podpowiadamy zatem, czym kierować się podczas wyboru opon zimowych, a jakich rad i od jakich "ekspertów" zdecydowanie lepiej unikać.

Bogata oferta rynkowa wcale nie jest jednak wadą, a szansą na wyszukanie jak najlepszych opon do naszego pojazdu. Jednak bez choćby chwilowej analizy dostępnej na rynku oferty oraz własnych potrzeb się nie obejdzie. Zdecydowanie lepiej poświęcić bowiem swój czas niż swoje pieniądze. Można naturalnie polegać na fachowej opinii ludzi z branży – nie każdy jednak posiada takie znajomości, a poleganie na całkowicie obcej osobie może przynieść więcej strat niż korzyści.

Właściwy rozmiar to podstawa

Poszukiwania opon powinniśmy rozpocząć od ustalenia rozmiaru opony, jaki pasuje do naszego samochodu. Można naturalnie zakupić identyczne rozmiary do już posiadanych, ale, jeżeli to nie my je kupowaliśmy, sprawdźmy, czy aby na pewno posiadany przez nas rozmiar opon jest tym właściwym. Producent samochodu dopuszcza wprawdzie stosowanie w każdym modelu kilku rozmiarów opon, jednak to pod kątem tego podstawowego skalibrowane zostały podstawowe układy oraz systemy w aucie.

Najlepsze opony zimowe 2017

Często przed zimą pojawia się pytanie, czy w tym okresie nie powinniśmy stosować opon o mniejszej bądź większej szerokości. Kiedyś może i takie rozróżnienie miało sens, dziś jednak, kiedy opony są coraz lepszej jakości, dobrze radzą one sobie w różnych warunkach pogodowo-drogowych i zmiana szerokości opony (bo np. będziemy częściej poruszać się po zaśnieżonej drodze) traci trochę sens.

Podstawowe rozmiary opon zimowych:
> 195/65 R15
> 205/55 R16
> 215/60 R16
> 225/45 R17
 

Rozmiary opon do naszego modelu – i podstawowe, i inne dopuszczalne - powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi, a jeśli takiej nie posiadamy, można posiłkować się informacjami w internecie, bądź bezpośrednio w salonach sprzedaży. Przy czym pamiętajmy, że rozmiar opony nie sprowadza się wyłącznie do jej szerokości, wysokości profilu i średnicy felgi. To także często bagatelizowane indeksy nośności oraz prędkości. Powinny być co najmniej zgodne z zaleceniami producenta samochodu (w przypadku zimówek dopuszcza się używanie opon z indeksem prędkości niższym od zalecanego, ale nie niższym niż indeks Q-160 km/h). Raczej nie ma też sensu stosowanie opon z wyższymi indeksami – nie pojedziemy przecież samochodem szybciej niż jest to możliwe dla danej wersji silnikowej, bo wg indeksu prędkości opona jest dostosowana do wyższej maksymalnej prędkości.

Etykiety z danymi

Kiedy już znamy poszukiwany przez nas rozmiar opony, warto zastanowić się nad najważniejszymi cechami, jakich oczekujemy od opony. Informacje o trzech z nich znajdziemy (od 2012 r. jest to informacja obowiązkowa) na etykiecie dołączanej do każdej opony. Mowa tu o takich parametrach jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz poziom generowanego hałasu. Parametry te można przełożyć na trzy podstawowe właściwości opony – wpływ na środowisko naturalne, ale i na nasz portfel, bezpieczeństwo jazdy oraz komfort podróży.

Dwa pierwsze z nich określane są wg klas, za pomocą siedmiu pierwszych liter alfabetu – od A do G, gdzie A jest najlepszym wynikiem. W przypadku wpływu opony na spalanie, różnica pomiędzy oponą z klasy A, a oponą oznaczoną literką F może wynosić nawet 7,5%. Jakie przyniesie to oszczędności w skali roku, można sobie łatwo policzyć.

Dobór najlepszych opon zimowych

Równie obrazowo można przedstawić różnice w przypadku przyczepności na mokrym. Przy prędkości rzędu 80 km/h samochód wyposażony w opony o klasie A jest w stanie zatrzymać się o 18 m wcześniej niż gdyby miał założone opony klasy F.

Pamiętajmy przy tej okazji o dwóch istotnych rzeczach. Przede wszystkim na etykiecie mamy informacje tylko o trzech parametrach. Nie dowiemy się z niej, jak opona sprawuje się na suchej lub zaśnieżonej drodze i jaka jest jej trwałość. I po drugie, trudno skonstruować oponę, która będzie najlepsza we wszystkich badanych obszarach. Jeśli poprawi się jej zachowanie na śniegu, gorsze mogą być właściwości np. na suchej nawierzchni i może generować ona więcej hałasu. Opona bardziej energooszczędna może z kolei szybciej się zużywać. Dlatego też informacje z etykiety, co najwyżej mogą stanowić uzupełnienie naszej analizy za i przeciw danej oponie, a nie powinny być jedynymi czynnikami warunkującymi jej zakup.

Niezależne testy opon

Skoro etykiety z danymi opon nie zawierają wszystkich niezbędnych informacji, to gdzie ich szukać? Teoretycznie każdy producent powinien takie dane udostępniać (chociażby na stronie internetowej), ponieważ jednak nie ma takiego obowiązku, więc niewygodne dane się ukrywa. Inna sprawa, że porównanie kilku, a nawet kilkunastu opon, wymagałoby już naprawdę sporo czasu na przeszukiwanie stron producentów opon.

Bardzo pomocne przy takim porównaniu opon różnych producentów są testy opon niezależnych organizacji. Przy czym istotne jest tu słówko "niezależnych". Niektórzy producenci opon przedstawiają bowiem szczegółowe wyniki swoich testów drogowych. Ciężko jednak przypuszczać, by zechcieli oni pochwalić się jakimiś wynikami, które stawiałyby ich produkty w niekorzystnym świetle. Takie niezależne testy przeprowadzają m.in. niemieckie instytucje jak ADAC, TÜV czy GTÜ. Zdarza się, że testy porównawcze przeprowadzają również różne redakcje magazynów motoryzacyjnych.

W tego typu testach najczęściej badane jest zachowanie opony na różnych rodzajach nawierzchni (sucha, mokra, zaśnieżona, oblodzona) – przyczepność podczas szybkiej jazdy, precyzję prowadzenia, drogę hamowania czy np. zdolność do odprowadzania nadmiaru wody bądź błota pośniegowego. Ponadto sprawdza się poziom hałasu, jaki każda opona generuje, i jej komfort toczenia. Ważnym elementem testu jest również pomiar jej trwałości. Jeśli opona będzie szybko się zużywać, szybciej będziemy zmuszeni zakupić nową, a ponadto prędzej utraci ona swoje pierwotne właściwości.

Wprawdzie wyniki testów podawane są w postaci punktów bądź gwiazdek, zawsze warto wczytać się w dokładne opisy poszczególnych opon oraz punktację szczegółową. Może się okazać bowiem, że jakiś model opony, choć uzyskał o kilka punktów gorszy łączny wynik od zwycięzcy testu, jest lepszy od niego akurat w tych parametrach, jakie są dla nas najistotniejsze.

Polecane opony zimowe

Opinie ekspertów, a nie "ekspertów"

Bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji zakupowych mogą być wszelkie porady eksperckie od fachowców w branży oponiarskiej. Problemem jest jednak dotarcie do takiego eksperta, który w swoich sądach powinien być całkowicie neutralny. Z pewnością za takiego wiarygodnego eksperta nie uznamy osoby z konkretnego koncernu oponiarskiego (przynajmniej w kontekście wyboru opon), choć nie da się ukryć, że jego wiedza w tym temacie może być olbrzymia.

Takiego eksperta możemy spróbować znaleźć za to w instytucjach bądź redakcjach, które zajmują się od lat tematyką opon, a najlepiej, jeśli jeszcze dodatkowo same przeprowadzają testy ogumienia. Często ekspertami stają się mechanicy w zakładach wulkanizatorskich, którzy każdego roku mają do czynienia nierzadko z tysiącami opon, co pozwala im wyrobić sobie zdanie na ich temat poparte wieloletnią praktyką. Tu jednak jedna zasadnicza uwaga. Jeśli zakład wulkanizatorski jednocześnie handluje oponami, taka opinia może być "skażona" chęcią sprzedaży opony, jaka akurat znajduje się na stanie.

Sprzedawcy opon i opinie użytkowników

Z takiej samej przyczyny bardzo ostrożnie należy podchodzić do porad, jakie usłyszymy od sprzedawców opon. Nawet gdy znajdujemy się w sklepie, posiadającym w ofercie wiele różnych modeli opon. Wyjątkowo pozytywna opinia o konkretnym modelu opony może bowiem oznaczać, że sklep chce się pozbyć tych opon z różnych powodów (np. nadmiar opony na magazynie) czy też liczy na korzyści finansowe (np. posiada specjalne rabaty od konkretnego producenta). Ciężko też się spodziewać, aby sprzedawca posiadał jakąś większą wiedzę praktyczną nt. opon. Jeśli już, to czerpie informacje od producentów, bądź z ogólnodostępnych źródeł.

Równie, jeśli nie jeszcze bardziej ostrożnie należy podchodzić do wszelkich ocen i opinii, jakie możemy znaleźć w sieci. Na forach motoryzacyjnych czy też w komentarzach pod artykułami nierzadko opinie takie są tworzone przez zainteresowane firmy bądź zatrudnione przez nie osoby czy nawet całe agencje. Nawet jeśli znajdują się wśród nich rzetelne komentarze użytkowników takich opon, to może być ciężko "wyłowić" je spośród wielu mało wartościowych opinii. Inna sprawa jest taka, że nawet najbardziej uczciwa ocena może mieć niewielką wartość merytoryczną. Użytkownik takiej opony raczej nie ma możliwości porównania jej z innymi oponami, a często jedynie z poprzednią przez siebie używaną, która była już mocno wyeksploatowana i nie posiadała najnowszych rozwiązań technologicznych. No i pytanie, czy posiada stosowną wiedzę, by móc wydać jakąś rzetelną opinię.

Czym kierować się przy wyborze opon zimowych

Ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy się kierować przy wyborze opon, są opinie i opisy opon, jakie możemy znaleźć np. na stronach internetowych sklepów czy producentów opon. Traktujmy je wyłącznie jako element informacyjny, a nie oceniający. Wiadomo, że w tego typu tekstach marketingowych znajdziemy wyłącznie treści stawiające w pozytywnym świetle daną oponę i zachęcające do jej zakupu.

Wybierając nowe opony, warto sprawdzać różne źródła z opiniami, a nie polegać wyłącznie na jednym. Na wszystkie uzyskane informacje należy patrzeć z pewnym dystansem i oddzielić od nich wszystkie treści marketingowe i reklamowe. Takie podejście powinno sprawić, że nie będziemy zawiedzeni, iż nabyliśmy opony, które całkowicie nie spełniają naszych oczekiwań.

blog comments powered by Disqus
Czym Się Kierować Przy Wyborze Opon Zimowych?