PODPOWIEDZI:

Radzimy Jak Wybrać Dysk Sieciowy – Na co Należy Zwrócić Szczególną Uwagę?

Radzimy Jak Wybrać Dysk Sieciowy – Na co Należy Zwrócić Szczególną Uwagę?

Większość z nas posiada w domu sieć komputerową. Używamy routerów i punktów dostępowych WiFi, aby mieć stałe połączenie z internetem. W ten właśnie sposób tworzymy sieć lokalną, którą warto odpowiednio spożytkować. Wszak ilość zapisanych na nośniku danych rośnie z roku na rok. W dodatku dochodzi kolejny problem z ich rozmieszczeniem na różnych urządzeniach, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Aby zatem stworzyć jasną i klarowną strukturę materiałów i zadbać o ich bezpieczeństwo, najlepszym rozwiązaniem jest wybór serweru NAS, który potocznie jest zwany dyskiem sieciowym.  Na co zwracać uwagę przy wyborze serwera NAS?

Obsługiwane dyski twarde

Aby móc w pełni korzystać z potencjału serwera NAS, należy dysponować:

• routerem lub przełącznikiem wyposażonym w gigabitowe porty LAN;

• komputerem (bądź innym urządzeniem) posiadającym gigabitową kartę sieciową, zapewniającą szybką transmisję danych.

Synology DS216J

Dysk sieciowy może współpracować nawet z czterema dyskami twardymi o łącznej pojemności do 6 TB. Wybór danego dysku oczywiście zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli korzystamy z komputera w domu, obsługa 2 dysków o pojemności 4 TB powinna być absolutnie wystarczająca. Najtańsze serwery NAS pozwalają zgromadzić dane na tylko jednym dysku, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób przechowujących niewielkie ilości plików. Jeżeli jednak zaopatrujemy się w dysk sieciowy do firmy, najlepiej skonsultować sprawę z administratorem, który przez cały czas ma do czynienia ze sprzętem, więc na pewno doradzi co będzie nam potrzebne w danym przypadku.

Wsparcie dla obsługi macierzy RAID umożliwia utworzenie systemu kilku dysków współpracujących ze sobą. Tym samym zapewnimy sobie większą odporność na awarie oraz bardziej wydajny przesył plików. Najczęściej można spotkać macierz:

  • RAID 0 – stosowana przy przetwarzaniu danych multimedialnych. Wspomaga operacje zapisu i odczytu, a także samą przestrzeń do przechowywania plików. Nie zapobiega jednak utracie danych (awaria jednego nośnika może skutkować utratą wszystkich danych).
  • RAID 1 – zwiększa bezpieczeństwo danych, ponieważ są one zapisane na co najmniej dwóch dyskach (zależnie od tego, ile wykorzystano do utworzenia macierzy). Spotęgowana jest również szybkość odczytu, jednak wadą takiego wyboru jest pojemność macierzy, która wynosi tyle ile najmniejszy dysk.

Obsługa urządzeń mobilnych oraz innego sprzętu

Dysk sieciowy powinien pełnić funkcję łącznika pomiędzy wszystkimi urządzeniami elektronicznymi. W związku z tym, obsługa różnorodnych technologii sieciowych i odmiennych systemów operacyjnych jest jak najbardziej wskazana. Nie licząc komputera, dysk sieciowy może łączyć się z telefonami nowszej generacji, różnego rodzaju tabletami, a nawet najlepszymi telewizorami lub drukarkami.

Protokoły sieciowe

Głównym zadaniem serwera NAS jest udostępnianie plików w sieci lokalnej. Nie należy jednak zapominać, że systemy operacyjne są w stanie współpracować z serwerami udostępniającymi dane. Najczęściej wykorzystuje się zatem:

protokół SMB – stosowany w sieci lokalnej systemu Windows.

protokół NFS – stosowany w systemach uniksowych.

protokół AFP – stosowany w systemach Mac OS X oraz Mac OS.

protokół WebDAV – ułatwia zarządzenie plikami na pośrednim serwerze.

Automatyczne kopie zapasowe

Dużą część dysków sieciowych wyposażono w dodatkowe oprogramowanie, odpowiadające za automatyczne utworzenie kopii zapasowych. Niektóre umożliwiają tworzenie kopii w chmurze, albo nawet utworzenie prywatnej kopii, do której możemy mieć dostęp z dowolnego miejsca na świecie, bez warunku kupowania abonamentu u zagranicznych firm.

WD My Cloud 4TB

Zarządzanie uprawnieniami

Decydując się na ulokowanie serwera NAS w domu lub biurze, nie zapominajmy o tym, że dostęp do danych mogą mieć także osoby postronne, które również korzystają z lokalnej sieci. Aby naszych plików nie odczytali niepowołani użytkownicy, warto zaopatrzyć się w dysk sieciowy pozwalający na stworzenie konta użytkownika, grupy lub ustalenia poziomu uprawnień.

Procesor

Mocniejszy procesor doskonale sprawdzi się podczas transkodowania plików multimedialnych poprzez protokół DLNA. Jest to operacja dosyć energochłonna, w związku z czym – tańszy serwer NAS może nie poradzić sobie ze strumieniowaniem ich do innych urządzeń. Wydajny procesor to także podstawa przy korzystaniu z dysku sieciowego przez więcej niż jednego użytkownika w danym czasie, lub tworzenie serwera www.

Dodatkowe zasilanie

W miejscu, gdzie bardzo istotny jest stały dostęp do danych (np. w biurze), powinniśmy wybrać serwer NAS wyposażony w zasilanie redundantne. Z pewnością zmniejszy się wówczas ryzyko utraty dostępu do danych, w wyniku awarii zasilacza urządzenia.

Kultura pracy i pobór prądu

Jako że serwery NAS są najczęściej bezustannie włączone, a co za tym idzie stale pobierają prąd, warto rozważyć zakup jak najbardziej energooszczędnego modelu. W związku z tym, powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją dysku sieciowego. Warto także prześledzić testy lub recenzje, w których zawarta jest informacja o poziomie generowanego przez serwer hałasu. Jest to ważna kwestia w przypadku umiejscowienia serwera w sypialni lub miejscu pracy.

Synology DS216+II

Dodatkowe funkcje

Do głównych zalet niektórych, najlepszych modeli dysków sieciowych, można zaliczyć pakiety dodatkowe. Należą do nich specjalne aplikacje, które możemy uruchomić na serwerze. Wśród nich możemy wyróżnić następujące narzędzia:

• serwery DLNA/UPnP,

• serwer iTunes,

• serwer VPN oraz pocztowy,

• oprogramowanie służące uruchomieniu rejestratora NVR,

• kilkanaście możliwości aplikacji webowych przeznaczonych do różnego zastosowania (CRM, CMS, blogi, bazy danych).

Podsumowanie

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego serwera NAS, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, co będziemy na nim przechowywać, jakiego bezpieczeństwa danych oczekujemy oraz z  jakich protokołów sieciowych będziemy korzystać - te trzy decydujące czynniki są w stanie zapewnić dobrą współpracę dysku w naszej sieci.

blog comments powered by Disqus
Radzimy Jak Wybrać Dysk Sieciowy – Na co Należy Zwrócić Szczególną Uwagę?