PODPOWIEDZI:

Jaki Dysk Twardy Kupić? Wybieramy Najlepszy Dysk HDD

Jaki Dysk Twardy Kupić? Wybieramy Najlepszy Dysk HDD

Dysk twardy stanowi podstawowy element wyposażenia komputera. Producenci oferują coraz to nowe produkty, umożliwiające stworzenie szybko pracującej maszyny przechowującej setki gigabajtów danych. Niektóre modele posiadają również dodatkowe zabezpieczenia oraz zaawansowane technologie, mające na celu ochronę przed przypadkową utratą danych. Czym należy kierować się podczas wyboru dysku twardego?

HDD czy SDD?

Przede wszystkim najpierw należy dokonać właściwego podziału. Możemy wyróżnić dwie grupy dysków:

 • tradycyjne dyski twarde (HDD) – posiadające części mechaniczne i wykorzystujące magnetyczny zapis danych.
 • dyski SSD – nie są wyposażone w części mechaniczne, jednak ich główną zaletą jest szybki dostęp do danych oraz trwałość. Jednocześnie nie należą do tanich urządzeń, a ich pojemność może być zbyt mała dla osób potrzebujących dużej powierzchni do przechowywania danych.

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupu dysku twardego?

WD Caviar Blue 1TB (WD10EZEX)

Szybkość

Z im większą prędkością mamy do czynienia, tym szybciej odczytamy i zapiszemy nasze dane. W tej chwili w sprzedaży dostępne są modele, które mogą pracować  z prędkością:

 • 4200 obr/min – mało wydajne nośniki
 • 5400 obr/min – dysk bardzo często występujący w notebookach
 • 7200 obr/min – standardowy dysk do komputera stacjonarnego
 • 10000 obr/min - najszybsze dyski do zastosowania domowego.

Pamięć podręczna

Stanowi ona bufor, odpowiadający za przyspieszenie przepływu danych. Jej wielkość może wahać się w granicach od 2 do 64 MB. Oczywiście wraz ze wzrostem pamięci podręcznej, rośnie też prędkość przesyłu danych.

Liczba talerzy

Tak naprawdę, im mniej talerzy i głowic w dysku, tym lepiej. Istnieją dwa powody, dla których warto zdecydować się na dysk z mniejszą ilością powyższych elementów: przede wszystkim występuje wówczas mniejsze ryzyko awarii, z powodu ograniczonej liczby części mechanicznych. Talerze są wtedy bardziej pojemne, a tym samym cechuje je także wyższa wydajność.

Zobacz też: Ranking dysków twardych

Pojemność

To najważniejsza cecha mająca zasadniczy wpływ na nasz zakup. Oczywiście większa pojemność wiąże się z większymi korzyściami. Coraz częściej na dysku zapisujemy dane, które zajmują dużo miejsca. Chociaż sporo osób korzysta z dysku, którego pojemność jest równa 320 GB lub 500 GB, można wyposażyć się w nośnik mogący zmieścić 1, 2, 3  albo nawet 4 TB danych. Obecnie  nie występują w sprzedaży nośniki o większej pojemności. W dalszym ciągu trwają jednak prace nad technologią, która znacząco przyczyniłaby się do zwiększenia pojemności dysku twardego.

Jeżeli chcemy zakupić dysk, na którym ma zmieścić się system Windows oraz parę podstawowych programów, możemy zdecydować się na pojemność wynoszącą od 100 do 128 GB.

Jeżeli chcielibyśmy zapisywać zdjęcia, muzykę oraz gry, niezbędny będzie dysk o pojemności co najmniej 500 GB.

Jeżeli chcielibyśmy zapisać na dysku więcej filmów w formacie HD i Full HD, najlepszym rozwiązaniem będzie pojemność wynosząca co najmniej 1TB.

Czas dostępu

Im jest on krótszy, tym lepiej. To przede wszystkim czas, którego ilość podawana jest w milisekundach, liczonych od chwili zażądania dostępu danych do momentu otrzymania ich. Powinniśmy również zwrócić uwagę na czas odczytu i długość zapisu danych, ponieważ właśnie te elementy mogą znacząco wpłynąć na poprawienie (albo pogorszenie) komfortu gry.

WD Red 2TB (WD20EFRX)

Interfejs

Musimy także zdać sobie sprawę, że nie każdy model może pasować do posiadanej przez nas płyty głównej. Możemy zatem wyróżnić następujące typy dysków:

 • SATA I, II, II I – są to już powszechnie stosowane interfejsy. Ostatni z nich został wytworzony z myślą o dysku SSD, ponieważ ułatwia przesył danych na poziomie 6 Gbit/s. Dlatego też jeżeli zestaw komputerowy nie jest zbyt stary, nie powinien wystąpić problem z podłączeniem nowego dysku twardego.
 • ATA (albo PATA) – występuje w starszych modelach; w tej chwili nie jest zbyt często spotykany. Dokonując zatem zakupu dysku wyposażonego właśnie w ten interfejs, powinniśmy zorientować się, czy płyta umożliwi jego podłączenie.
 • SAS (Serial Attached SCSI) – w głównej mierze wykorzystywany w dyskach serwerowych.

Dodatkowe technologie

Producenci stosują własne nazewnictwo wyposażenia dysku, a także wprowadzają coraz to nowe technologie do których należy m.in.:

 • IntelliSeek – (Western Digital) ogranicza hałas oraz wibracje, które generuje głowica
 • NoTouch – (Western Digital) głowica nie styka się z powierzchnią nośnika magnetycznego
 • NCQ – (np. Seagate) stanowi technologię maksymalizacji odczytu i zapisu danych

Dysk twardy do gier

Do głównych cech dysku twardego wykorzystywanego do gier należą:

 • duża szybkość – w przypadku dysku HDD najlepszą prędkością obrotową talerzy będzie co najmniej 720 obr/min
 • pojemność o mocy co najmniej 500 GB – chociaż warto wybrać dwa dyski połączone w macierz RAID
 • 1 talerz – takie modele są dużo wydajniejsze aniżeli dyski zbudowane z dwóch talerzy
 • pamięć cache wynosząca co najmniej 16 MB

Dysk twardy do laptopa

Od pewnego czasu laptopy są wyposażone w dysk twardy o prędkości obrotowej wynoszącej na ogół 5400 RPM oraz 8 MB pamięci buforowej. Nie jest ona zbyt szybka, ale jeżeli średni transfer przy zapisie liniowym jest wyższy od 60 MB/s, możemy być zadowoleni.

Najważniejsze, aby dysk posiadał przede wszystkim:

 • system antywstrząsowy;
 • niski pobór energii;
 • wysoką kulturę pracy.

Oprócz tych kilku wyznaczników, powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami jak podczas zakupu 3,5-calowego dysku montowanego w komputerze stacjonarnym.

WD Red 4TB (WD40EFRX)

Podsumowanie

Musimy pamiętać, że nie ma jednego, standardowego nośnika, który będzie pasować do każdego sprzętu. Warto zatem najpierw zapoznać się z ofertą producentów, biorąc pod uwagę poszczególne parametry urządzenia, a dopiero potem dokonać właściwego zakupu. Podczas wyboru należy także zwrócić uwagę na wielkość dysku. Model przeznaczony do komputera stacjonarnego, będzie mieć rozmiar 3,5 cala, natomiast w przypadku urządzeń przenośnych 2,5 cala.

blog comments powered by Disqus
Jaki Dysk Twardy Kupić? Wybieramy Najlepszy Dysk HDD