PODPOWIEDZI:

Kompletujemy Zestaw Do Monitoringu – Jakie Akcesoria Warto Kupić?

Kompletujemy Zestaw Do Monitoringu – Jakie Akcesoria Warto Kupić?

W ciągu ostatnich kilku lat, sprzęt przeznaczony do monitoringu diametralnie się zmienił. Nie jest to już tylko prosta i słaba jakościowo kamera, ale nowoczesne i zaawansowane urządzenia, oferujące wysoką rozdzielczość lub nawet zdalne sterowanie. Aby nasz sprzęt należycie działał, powinniśmy zaopatrzyć się we właściwe akcesoria, które umożliwią nam całodobową obserwację oraz kontrolę wydarzeń, mających miejsce w najbliższym otoczeniu.

Jak dobrać akcesoria do monitoringu?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy poczynić, jest zadanie podstawowego pytania: do jakiego celu ma nam posłużyć monitoring? Czy planujemy monitorować tylko jeden pokój, kilka pomieszczeń, a może całe mieszkanie wraz z posesją? Już sam wybór kamery nie jest prosty, a gdy jeszcze musimy do niej dobrać odpowiednie akcesoria, to sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Aby ułatwić zadanie, opisaliśmy kilka najważniejszych dodatków, dzięki którym jakość monitorowanego obszaru będzie jeszcze lepsza.

Kamera IP

Obiektyw

Wiele kamer IP posiada wbudowany obiektyw, w związku z czym użytkownik nie musi sam wybierać odpowiedniego modelu. Możliwy jest jednak wybór bardziej indywidualnego rozwiązania, gdzie obiektyw możemy dokupić samodzielnie. Stwarza to ogromne możliwości konfiguracji i dostosowania do monitorowanego obszaru. Jeżeli chcemy nagrywać większą przestrzeń, warto wybrać obiektyw szerokokątny lub kamerę obrotową. Dodatkowo obiektyw może posiadać także regulowaną przesłonę (Auto Iris-AI), co umożliwia dostosowanie kamery do występujących na zewnątrz warunków pogodowych. Aby właściwie dopasować obiektyw, możemy skorzystać z kalkulatorów internetowych, przy pomocy których jesteśmy w stanie określić potrzebną ogniskową. Można także kierować się zasadą – im węższy kąt, tym dokładniejszy obraz będziemy oglądać, przy jednoczesnym nagraniu węższego kadru.

Podłączenie

Kamera stanowi tylko jeden z elementów monitoringu. Gromadząc gotowy zestaw należy zastanowić się, jak możemy podłączyć urządzenia. Można wybrać następujące opcje:

  • Kamery IP bezprzewodowe - w tym przypadku nie istnieje problem z przewodami, ale koszt samej instalacji i sprzętu jest wówczas dużo wyższy. Techniką używaną w tego typu sprzęcie jest często używane – chociażby w smartfonach i komputerach – Wi-Fi. Znaczna część takich kamer ma do dyspozycji także możliwość zdalnego nadzoru, np. przy pomocy komputera lub smartfona podłączonego do sieci. Włączając i konfigurując kamerę, równocześnie tworzymy specjalny adres internetowy. Jeżeli z niego skorzystamy – będziemy w stanie sterować kamerą zdalnie, nawet z drugiego końca świata, widząc w tym samym czasie zarejestrowany obraz. Tego typu sprzęt posiada także często specjalne silniczki, przy pomocy których możemy obracać kamerę w wybranym kierunku.
  • Kamery IP przewodowe – gwarantują stabilność połączenia, charakteryzując się jednocześnie niższą ceną.

Rejestrator

Zasadniczym kryterium wyboru właściwego urządzenia, będzie ilość kamer, które zamierzamy podłączyć (4x, 8x, 16 x i większe) a także ich rodzaj: analogowe lub cyfrowe. Dostępne są także rejestratory hybrydowe, obsługujące zarazem kamery analogowe, jak i cyfrowe, ale ceny takich urządzeń są zdecydowanie wyższe. Jeżeli planujemy podłączenie innych czujników, takich jak np. detektorów ruchu, należy upewnić się czy rejestrator ma możliwość podłączenia go. Można nabyć także urządzenia mobilne, które dysponują zwiększoną odpornością na drgania i wstrząsy.

Kamera IP

Dysk do przechowywania danych z rejestratora

Oprócz dysków wewnętrznych, można podłączyć także dodatkowy dysk przy pomocy portu USB. Jest to pomocne rozwiązanie chociażby w trakcie dłuższych wyjazdów właścicieli. Przy właściwej konfiguracji, po zapełnieniu jednego dysku, rozpoczyna się zapis na dodatkowym nośniku.

Zasilacze

Do najważniejszych parametrów dotyczących montowanych złączy należy:

  • Możliwość wielokrotnego odłączania urządzenia od sprzętu bez utraty jakości połączenia;
  • Wodoszczelność połączenia złącza z kablem;
  • Bardzo łatwy i szybki montaż;
  • Duża wytrzymałość zapobiegająca zerwaniu.

W przewodach transmisyjnych i zasilających praktykuje się dwie metody. Do jednaj z nich zaliczyć można kabel komputerowy (UTP, FTP), czyli popularną „skrętkę", zaś drugim rozwiązaniem jest przewód koncentryczny z zasilaniem. Należy jednak pamiętać, aby prąd miał wymaganą przez urządzenie końcowe wartość napięcia. Pomyłka może zakończyć się zniszczeniem urządzenia albo zasilacza.

Oprogramowanie

Jest na ogół dostarczane z rejestratorem, umożliwiając nie tylko jednoczesny podgląd obrazu z kilku kamer na jednym monitorze (w wielu kombinacjach), podgląd na komputerze, rejestrację aktywności czujników, ale również podgląd i zarządzanie systemem poprzez np.telefon komórkowy.

Naklejka

Naklejki i tabliczki

Montaż systemu monitoringu danego obiektu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego właścicielowi. Biorąc jednak pod uwagę obiekty użyteczności publicznej, niezbędne jest także poinformowanie innych użytkowników o fakcie monitorowania obiektu. By sprostać temu zadaniu, właściciele stosują specjalne naklejki i tabliczki. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale także umożliwia spełnienie obowiązku informacyjnego. Duże znaczenie stanowi również fakt, że naklejki bądź tabliczki możemy szybko i bez większego problemu nakleić albo zamontować w wybranym miejscu. Zgodnie z założeniami, znajdującymi się w ustawie o monitoringu, obowiązek informowania o fakcie monitorowania przestrzeni może również dotyczyć osób fizycznych, jednak tylko wtedy, gdy monitoring będzie obejmować przestrzeń publiczną.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach monitoring stanowi nieodłączny element naszego życia. Można przy jego pomocy kontrolować obiekty użyteczności publicznej oraz instytucje prywatne. Wysoko wyspecjalizowane urządzenia zwiększają bezpieczeństwo naszego otoczenia oraz chronionej przestrzeni.

blog comments powered by Disqus
Kompletujemy Zestaw Do Monitoringu – Jakie Akcesoria Warto Kupić?