PODPOWIEDZI:

Ile Wydać na Myszkę? Czy Drogie = Lepsze? Jakich Bajerów Unikać?

Ile Wydać na Myszkę? Czy Drogie = Lepsze? Jakich Bajerów Unikać?

Zastanawiacie się nad kupnem myszki i kompletnie nie wiecie, czy warto inwestować pieniądze w drogi model? Jeżeli tak, to zajrzyjcie do poniższego materiału, który sporo w tej kwestii wyjaśnia.

Przydatne Materiały

Na każdym kroku staramy się Wam pomagać w optymalnych zakupach. Jeżeli chodzi o myszki, to zrobiliśmy już dla Was kilka poradników:

laserowa mysz

optyczna mysz

najlepsze myszki

Dość regularnie przygotowujemy dla Was rankingi najlepszych myszek dla graczy, w których jest sporo solidnie wykonanych i dobrze ocenianych urządzeń.

Dalej dostajemy jednak wiadomości od użytkowników, w których nie wiedzą, czy warto wybrać dany model i czy jest warty swojej ceny. Poniżej mamy dla Was kilka rad dotyczących dobrego zakupu.

DPI wysokie czy niskie?

Jeżeli szukamy myszki do gier, to koniecznie musi być ona przewodowa. Wielu producentów chwali się na lewo i prawo, ile DPI (rozdzielczość) ma ich myszka. Niektóre modele mają nawet po 6000 czy 9000 dpi. Czy to jest jednak nam potrzebne? Osobiście nigdy nie używałem DPI większego niż 1500. Obecnie mam ustawione na swoim gryzoniu 400 DPI. Czym większa rozdzielczość, tym szybciej wykonujemy np. pełny obrót w grze, ale przy celowaniu bardziej sprawdzi się low sens, moim zdaniem nie więcej niż 1000 DPI. Zastanówcie się więc, czy w ogóle potrzebujecie większych rozdzielczości.

DPI

Dodatkowe przyciski - do jakich gier?

Kolejną sprawą są dodatkowe przyciski. Niektóre gryzonie posiadają ich całą masę. W grach MMO takie rozwiązanie może się nawet sprawdzić, ale czy grając np. w CS:GO, potrzebujecie dziesięciu dodatkowych przycisków? Chyba nie. Ja używam dwóch pod kciukiem i jest to dla mnie wystarczające.

Razer Naga 2014 - mysz do gier MMO

Razer Naga 2014

SteelSeries Kana CS GO

SteelSeries Kana CS GO

Podświetlenie efektowny bajer

A co z podświetleniem? O ile w klawiaturze jest bardzo korzystne, to w gryzoniu dużo mniej. Gdy gramy czy robimy coś na PeCecie, rzadko spoglądamy na naszą mychę. Dla mnie to zbędny bajer, ale niektóre firmy chwalą się, że podświetlenie w ich modelach ma x kolorów. Jest to zwykły chwyt marketingowy, nic więcej, ale trzeba przyznać, że wygląda to czasem bardzo efektownie.

Tracer Ghost USB AVAGO 5050 - mysz podświetlana

podświetlana myszka

Wyprofilowanie z kosmosu, a geniusz tkwi w prostocie

Firmy, które chwalą się swoimi nowoczesnymi gryzoniami, często nieźle "świrują" w kwestii ich designu i wyprofilowania. Okazuje się jednak, że najbardziej precyzyjne są myszki o symetrycznej budowie. Czemu? Siła, z jaką wykonujemy ruch gryzoniem w prawo i w lewo jest dokładnie taka sama. Kolejnym atutem jest to, że takie urządzenie nada się również dla osób leworęcznych.

Tt-eSPORTS-Ventus - mysz symetryczna

mysz symetryczna

Wyjątkiem są tu oczywiście myszki pod gry MMO, które z boku mają sporo przycisków. Nie ma raczej opcji, żeby takie modele miały symetryczną budowę. No cóż, coś za coś.

Razer Ouroboros 8200 DPI

Razer Ouroboros 8200 DPI

Plastik fantastic?

Materiał wykonania to również ważna sprawa. Sporo osób unika jak ognia myszek plastikowych, myśląc, że zaraz się rozlecą. Takie obawy są uzasadnione, ale w najtańszych modelach. Sporo topowych mych jest wykonanych z wysokiej jakości plastiku i dla mnie jest to optymalne rozwiązanie.

Steelseries Sensei - pozornie prosty, ale niesamowicie precyzyjny i poręczny model z plastiku

plastikowa myszka

Pamiętam, jak wydałem kiedyś kupę kasy na pewnego gryzonia pokrytego czymś "matowopodobnym". Uwierzcie, że nie chcecie wiedzieć jak ta myszka wyglądała po kilku miesiącach użytkowania...

Czy oprogramowanie jest zawsze przydatne?

Nieco sporna może być kwestia oprogramowania. Dzięki niemu możemy sporo rzeczy łatwo ustawić lub zaprogramować własne makra. Musicie uwzględnić swoje podejście do tej sprawy. Jeżeli bawicie się z makrami, to zwróćcie szczególną uwagę na interfejs i możliwości oprogramowania. Mój gryzoń go nie ma i w niczym mi to nie przeszkadza, bo rolę dla dodatkowych przycisków mogę ustawiać w każdej grze osobno.

A4-Tech Bloody Gamming V8 - dobry stosunek ceny do jakości, A4Tech pełną gębą!

dobra myszka

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe kwestie pozwolą Wam nie nabrać się na zbędne bajery i dokonać dobrego wyboru. Tak jak wspominałem - podświetlenie, sterta przycisków dodatkowych, wyprofilowanie z kosmosu, bardzo szeroki zakres DPI - są to dla mnie zbędne rzeczy, przez które cena gryzonia idzie w górę.

Co do liczby przycisków i wyprofilowania, trzeba jednak uwzględnić gry, w które gramy. FPS-y to raczej prostota, ale przy MMO można postawić na wyprofilowanie i sporo przycisków.

Warto zawsze przeglądać testy danych modeli (sporo z nich na naszym portalu), a najlepiej udać się do sklepu stacjonarnego i chwycić danego gryzonia. Ja swojego kupiłem jednak przez internet i jestem bardzo zadowolony, a właśnie dlatego, że postawiłem na brak bajerów i najwyższą precyzję.

Polecane modele

Na zakończenie mam dla Was kilka świetnych myszek, oczywiście moim zdaniem. Sprawdźcie te propozycje:

> Zowie FK1 - moja mycha ;-)

Zowie FK1

> Logitech G300 - dość stara, ale wciąż jara, do tego niewielka i niedroga.

myszka od Logitech

> Steelseries Rival - fenomenalny gryzoń!

fenomenalny gryzoń

> Steelseries Sensei RAW - broń zagłady w dłoni pro-gracza.

wysokiej jakości myszka

blog comments powered by Disqus
Ile Wydać na Myszkę? Czy Drogie = Lepsze? Jakich Bajerów Unikać?