PODPOWIEDZI:

Gitary Elektryczne – Jak Wybrać Gitarę Elektryczną? Wyjaśniamy Na co Należy Uważać

Gitary Elektryczne – Jak Wybrać Gitarę Elektryczną? Wyjaśniamy Na co Należy Uważać

Złośliwi twierdzą, że zakup gitary elektrycznej to wybór między Les Paulem a Stratocasterem, czyli dwoma najpopularniejszymi modelami. Owszem, to dobre wiosła, ale nie można tutaj zapominać o innych legendarnych modelach, które na dobre wpisały się w historię rocka. Jak wybrać najlepszą gitarę elektryczną?

Korpus

Najpopularniejszym rodzajem korpusu jest solid body, czyli pełny. Może być wykonany z jednego kawałka drewna lub z kilku połączonych ze sobą. Nie posiada żadnych otworów rezonansowych, a dźwięk odbija się od drewna i zbierany jest przez przetworniki. Bez podpięcia jej do wzmacniacza niemal nie uzyskamy żadnego dźwięku i nie da się na niej w ten sposób grać. Innymi typami korpusu są semi hollow i full hollow body. Gitary elektryczne tego typu chętnie używane są m.in. w jazzie, soulu, muzyce alternatywnej i wszędzie tam, gdzie ostre przestery nie są priorytetem. Uzyskuje się na nich bardziej obły, głęboki dźwięk, co w niektórych przypadkach jest dużą zaletą. Zwłaszcza tam, gdzie używa się głównie kanału czystego. Ważny jest również kształt korpusu. Oprócz tego, że wpływa na dźwięk (cieńsze są bardziej „szkliste”, zaś grube posiadają więcej dołu), ma znaczenie dla naszej wygody użytkowania. Dotyczy to głównie dostępu do wysokich progów, co przydaje się podczas grania solówek.

Epiphone Les Paul Special II

Gryf

Można się spierać co do tego, który gryf jest najlepszy, jednak podstawową rzeczą jest to, że musi być prosty. W innym przypadku nigdy nie uda nam się nastroić gitary tak, by na wyższych progach nie fałszowała. Jak to sprawdzić? Złap wszystkie struny na pierwszym oraz na ostatnim progu. Powinny zachować ten sam odstęp od progu dwunastego (środkowego). W zależności od typu gitary różnić się będzie szerokość gryfu. W gitarach typu Les Paul będzie on szerszy niż w modelach wzorowanych na Stratocasterze. Gryfy najczęściej wykonywane są z klonu lub z mahoniu, zaś podstrunnice także z palisandru. Zwróć uwagę, czy progi nabite na podstrunnicy nie wystają poza gryf (możesz się skaleczyć) oraz czy nie są krzywe. Źle nabite progi sprawią, że gitary nie uda się nastroić.

Przetworniki

Wyróżnia się dwa podstawowe typy przetworników, czyli single oraz humbuckery. Często mówi się, że te pierwsze lepiej sprawdzają się na kanale czystym, zaś drugie na przesterze. To nie do końca prawda, bowiem umiejętność żonglowania nieoczywistymi ustawieniami może dać rewelacyjne efekty. Jedyne co można obiektywnie powiedzieć to to, że humbuckery dają nieco głębsze brzmienie, zaś to jak to wykorzystamy – sprawa indywidualna.


Telewizory TANIEJ w Media Expert

Układ przetworników może się różnić. Może to być zarówno HH, HSS, SSS, SS, HS oraz wiele innych. W zależności od brzmienia jakie chcesz uzyskać, możesz aktywować jeden przetwornik, kilka lub wszystkie. Przetwornik przy mostku daje ostrzejszy dźwięk, co przydaje się podczas przesteru, zaś przetwornik przy gryfie da dźwięk obły i głęboki. Z tego powodu warto z niego korzystać na kanale czystym. Każdy przetwornik powinien posiadać także gałkę do sterowania jego głośnością oraz brzmieniem.

Ibanez AR325-DBS

Mostek

Mostek to element znajdujący się na korpusie gitary, na którym opierają się struny. Powinien być regulowany, aby każda struna miała idealną menzurę, gwarantującą strojenie na wszystkich progach. Są trzy podstawowe rodzaje mostków: stały, jednostronny (vintage tremolo) oraz dwustronny (Floyd Rose). Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem (do 1000 zł), najlepiej zdecydować się na mostek stały. Początkowo używanie wajchy i tak nie będzie konieczne, zaś da nam to pewność, że gitara nie będzie się rozstrajać. Jeśli decydujemy się na mostek tremolo, sprawdźmy, czy po odpuszczeniu dźwigni strój gitary wraca do początkowego stanu. Unikniemy tym fałszów i rozstrojenia z pozostałą częścią zespołu. Wajcha tremolo służy do podwyższania lub obniżania dźwięku. Podobny efekt możemy uzyskać podciągając struny palcami, jednak wajcha daje większe możliwości, gdyż wpływa na wszystkie struny.

Squier Bullet Stratocaster

Drewno

Z jakiego drewna wykonuje się gitary? Są to m.in. mahoń, topola, olcha, jesion, klon, lipa, oraz inne, często egzotyczne gatunki. Od drewna zależy wiele, m.in. brzmienie, atak oraz sustain. Twarde drewna dają głębsze, ostrzejsze brzmienie, zaś swoim ciężarem sprawiają, że sustain (czyli wybrzmiewanie), jest znacznie dłuższy. Mają zaś wolniejszy atak, czyli szybkość pojawiania się dźwięku. Drewna miękkie będą posiadały krótszy sustain, szybszy atak i cieplejsze brzmienie. Nie bez powodu rodzaj drewna wpływa na styl muzyczny, do którego używana jest gitara.

Na rynku znajdziesz wiele gitarach elektrycznych o najrozmaitszej stylistyce. Pamiętaj, że wpływa ona nie tylko na estetykę, ale i na brzmienie gitary. Wybierz ten rodzaj, który najbardziej odpowiada twoim gustom muzycznym.  Pamiętaj o tym, że konieczny będzie zakup wzmacniacza oraz kabla – bez tego ani rusz. Przydatny będzie też pasek na ramię, stroik do gitary, pokrowiec oraz zestaw kostek (zwanych też piórkami lub plektronem). Zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem gitar elektrycznych. Znajdziesz tam ciekawe, ponadczasowe modele. Zapraszamy!

blog comments powered by Disqus
Gitary Elektryczne – Jak Wybrać Gitarę Elektryczną? Wyjaśniamy Na co Należy Uważać