PODPOWIEDZI:

Jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday 2023?

Jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday 2023?

Black Friday to okazja na złapanie świetnej okazji. Oczywiście, jeżeli chcesz zamówić coś z zagranicy, musisz wiedzieć nieco o cle, podatkach czy prawie do zwrotu towaru. W tym artykule dokładnie to objaśniamy oraz podajemy kilka innych przydatnych porad.

Już niedługo nadchodzi Black Friday, a z nim wielkie obniżki! Jednak na tę chwilę samo marketingowe znaczenie BF jeszcze nie przyjęło się do Polski tak bardzo, jak jest to w innych rejonach świata, a zwłaszcza w USA. Trudno znaleźć na rodzimym rynku naprawdę atrakcyjne promocje, ale od czego mamy sklepy internetowe?

W końcu rynek e-commerce rozwija się w niezwykłym tempie, a same zakupy przez Internet nie wymagają oprócz tego siedzenia w nieskończenie długich kolejkach oraz walczenia z innymi kupującymi o produkt na półce. Dodatkowo mamy dostęp do produktów ze sklepów na całym świecie.

W tym artykule objaśnimy, jak kupować w zagranicznych sklepach. Przypominamy najważniejsze informacje m.in. odnośnie do sposobów płatności, cła, VAT oraz tego, jak bezpiecznie płacić.

Na początek przypomnijmy, że Black Friday 2023 przypada na 24 listopada. Oczywiście same promocje nie trwają jedynie w tym dniu – często zaczynają się one już znacznie wcześniej, a ponadto warto zwrócić uwagę także na tzw. Cyber Monday. Będzie miał on miejsce już 3 dni później, a dzień ten wiąże się z naciskiem na zakupy online.

Zakupy wirtualne oraz te tradycyjne już na tyle się przenikają, że same święta zostały połączone w jedno większe, trwające 4 dni wydarzenie.

Czy kupowanie w zagranicznych sklepach internetowych jest opłacalne?

Oczywiście. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku elektroniki, którą możemy kupić nawet i o 30, 40% taniej niż w Polsce. Jest tak, gdyż na produkty te nie nałożono jeszcze naszego podatku VAT oraz nie zostało na nie naliczone cło.

Warto zwrócić uwagę na produkty wytwarzane poza EU. Dla przykładu, kupując telefon Xiaomi w Europie, zapłacimy znacznie więcej, niż gdybyśmy to robili w samych Chinach.

Jak płacić?

Do dyspozycji mamy trzy metody płatność podczas Black Friday, jak i poza nim, w przypadku korzystania z zagranicznych dyskontów:

  1. Przelew bankowy
  2. Platformy płatności wirtualnych
  3. Karta płatnicza

Przelew bankowy

Sam przelew jest stosunkowo bezpieczny, gdyż na pewno nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami. Jednak w takim przypadku nie mamy możliwości zwrotu pieniędzy, gdybyśmy jednak nie dostali produktu.

Oprócz tego samo wykonywanie przelewu dla wielu może być zbyt czasochłonne, a dodatkowo zwykle wiąże się z większymi opłatami operacyjnymi.

Karta płatnicza

W zasadzie najprostsza metoda. Teoretycznie można zostać obciążonym dodatkowymi kosztami, ale nawet gdyby, to chroni nasz chargeback.

Sam sposób płatności jest jak najbardziej bezpieczny, ale możemy się dodatkowo zabezpieczyć przez założenie subkonta. Większość banków daje taką możliwość. Po jego założeniu wyrób sobie kartę debetową. Przed dokonaniem zakupów przelej na subkonto pieniądze, które posłużą do płatności.

Przy okazji możesz skorzystać z takiej opcji, aby zabezpieczyć się przed zbyt dużymi wydatkami podczas promocji na Black Friday. Umów się ze sobą, że nie wydasz kwoty większej niż ta, którą przelałeś na subkonto.

Platformy płatności wirtualnych

Prawie każdy sklep daje możliwość wykorzystania systemów płatności internetowych (PayPal, PayU, eCard). Płatność taka ma miejsce bardzo szybko, a sam sprzedawca błyskawicznie otrzymuje wpłatę.

Warto jednak pamiętać, że aby sfinalizować zagraniczną transakcję, system musi dokonać przewalutowania. Zwykle nie odbywa się to po najkorzystniejszym kursie, a dodatkowo zwykle ponosimy także koszty związane z przewalutowaniem.

O temacie tym warto wspomnieć nieco więcej.

Kursy walut i przewalutowania

Niestety w tym roku kursy euro oraz dolara amerykańskiego poszły trochę w górę w porównaniu z poprzednim rokiem. Trend zdaje się zachowywać, dlatego obcą walutę lepiej nabyć się jak najwcześniej.

kurs dolara przed black friday 2018

Kurs euro przed black friday 2018

Warto dlatego wyrobić sobie kartę walutową oraz samemu zaopatrzyć się w walutę sprzedawcy, u którego zamierzamy kupować.

W niektórych przypadkach możemy dzięki temu zaoszczędzić nawet i kilkadziesiąt groszy na spreadzie!

Przeczytaj też:

Dodatkowo sama karta walutowa jest powiązana z kartą płatniczą. Dzięki temu, gdy nasza karta jest powiązana z przykładowo kontem na PayPal, za zapłatę w dolarach automatycznie pobierane są nam dolary zgromadzone na karcie walutowej. Jeżeli zabraknie nam nieco do pełnej sumy zakupu, automatyczne przewalutowanie uzupełni resztę brakującej kwoty.

Warto przy tym wspomnieć o tak zwanej usłudze DCC – Dynamic Currency Conversion.  W niektórych sklepach zagranicznych znajdziemy od razu kwoty produktów wyrażone w złotówkach. Niestety w wielu przypadkach po podliczeniu wszystkiego w ten sposób przedstawiona kwota może być tak naprawdę nawet i o 10% większa niż ta nominalna wyrażona w obcej walucie. Nieświadomy kupujący jest obciążany wtedy dodatkowymi kosztami prowizji.

Gwarancja na przedmioty kupione za granicą

Sprawa jest prosta, gdy kupujemy podczas trwania Czarnego Piątku w Unii Europejskiej – korzystamy z tych samych przepisów, co w Polsce. Przysługuje nam więc 2-letnia gwarancja. W razie czego o pomoc można prosić Europejskie Centrum Konsumenckie.

Jednak jeśli chodzi o USA, czy Chiny, to sytuacja przedstawia się już inaczej. Większość produktów z USA posiada tzw. extended warranty, która ogranicza gwarancję jedynie do terytorium USA.

Nawet jeśli dana firma ma swój oddział w Polsce, nie będziemy mogli skorzystać z gwarancji. Oczywiście zawsze najlepiej przed samym zakupem dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Co ciekawe, tablety oraz komputery od Apple są objęte gwarancją światową. Jednak nie dotyczy to już iPhone’ów – kupując go w zagranicznym sklepie, nie będzie Ci na niego przysługiwała gwarancja w Polsce.

Dobra porada: jeśli kupujesz w USA, to pamiętaj, że w każdym z 50 stanów prawo zawsze wygląda nieco inaczej. Zwróć więc uwagę na to, w jakim stanie jest zarejestrowany dany sklep.

Przeczytaj też: Czym się różni Black Friday od Cyber Monday?

Zwrot przy zagranicznych zakupach

Tutaj tak samo więcej praw przysługuje nam, gdy zamawiamy z kraju znajdującego się w Unii Europejskiej. Przysługuje nam wtedy prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni od jego odebrania bez podania powodu.

Jeśli jednak zamawiasz spoza Unii Europejskiej, dokładnie zapoznaj się z warunkami sprzedającego. Sprzedawca nie zawsze będzie miał obowiązek przyjmowania zwróconych towarów. Dla przykładu Amazon dopuszcza taką możliwość, ale tylko w przypadku nieużytego towaru.

Koszty przesyłki

Koszty przesyłki zawsze zależą od ciężaru paczki oraz odległości. Nie od dziś istnieje wiele firm zajmujących się obsługą dostaw z zagranicy, tak więc ceny wcale nie muszą być tak wygórowane. Ewentualnie w koszt przesyłki możesz także wliczyć jej ubezpieczenie, ale w przypadku większych sklepów jak Amazon czy eBay raczej nie ma problemów z reklamowaniem wadliwej przesyłki.

Dobra porada: Staraj się znaleźć promocje z darmową dostawą.

Cło oraz podatek VAT

Tego typu opłaty zależą oczywiście od tego, skąd zamawiasz. Jeżeli zamawiasz z dużych sklepów znajdujących się w USA, zapewne będziesz musiał się z nimi liczyć. Cło zwykle jednak nie jest nakładane na paczki o małej wartości.

Paczka małej wartości to w myśl przepisów taka, której wartość nie przekracza 150 euro.

Dobra wiadomość jest taka, że z cła zwolnione są telefony komórkowe. Jeżeli wyczekujesz zatem na nowy telefon, możesz nieco bardziej poszaleć.

Dokładne stawki celne możesz znaleźć na stronie isztar.mf.gov.pl.              

Jeżeli paczki już podlegają kontroli, to jest to kontrola wyrywkowa. Raczej małe są szanse na to, że nasza mysz komputerowa zamówiona na AliExpress będzie poddawana kontroli przez poważnych panów celników.

Niemniej jednak za droższe zakupy, a więc sprzęty elektroniczne zapłacimy dodatkowo 3-8% wartości przesyłki. Szczegóły można znaleźć we wspomnianym Systemie ISZTAR.

Gdy zamawiamy spoza Unii Europejskiej, zwykle ponosimy dodatkowe koszty związane z VAT, ale od tej reguły jest kilka wyjątków.

Podatek VAT nie jest nakładany na przesyłki, których wartość wynosi mniej niż 22 euro oraz mają oznaczenie Gift, czyli podarunek. Opcja ta jest w większości przypadków domyślnie używana przez sprzedawców z Ameryki oraz Azji. Oczywiście, jeżeli produkt zostanie poddany kontroli wyrywkowej, to dodatkowych kosztów nie da się uniknąć.

Wspomniałem, że telefony nie są objęte cłem, ale już nie ma tak dobrze, aby nie były poddane także i VAT 😊. Przepisy dość rygorystycznie regulują tę konieczność.

zagraniczne okazje na black friday

W jakich zagranicznych sklepach kupować w Black Friday?

Gdzie więc kupować i czekać na okazje:

Sklepy ze wszystkim (w tym oczywiście z masą elektroniki):

Sklepy z elektroniką:

Jeżeli zaś chodzi o same okazje na Black Friday, to najlepiej skorzystać z narzędzi, które automatycznie wyszukują aktualne promocje. Na podanych niżej stronach możemy ustawić sobie także alerty, które poinformują nas mailowo, gdy pojawi się promocja na poszukiwany przez nas produkt:

Podsumowanie

Zakup elektroniki na zagranicznych sklepach może być bardzo korzystny, a zwłaszcza podczas Black Friday. Warto oczywiście mieć świadomość wszystkich przepisów odnośnie do płatności, cła czy gwarancji.

Może faktycznie trafisz na jedną z lepszych okazji w swoim życiu. Pamiętaj oczywiście, aby nie dać się zbyt ponieść zakupowemu szaleństwu.

blog comments powered by Disqus
Jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday 2023?