PODPOWIEDZI:

Frajer Day? Nie daj się oszukać podczas Black Friday!

Frajer Day? Nie daj się oszukać podczas Black Friday!

Nieuchronnie zbliża się święto promocji, czyli Black Friday. Odmieniane przez wszystkie przypadki i traktowane z dozą sceptycyzmu, a nawet pogardą. Jakie jest największe święto konsumpcji i czy warto się w nie angażować? Jak nie dać się oszukać? O tym w poniższym poradniku.

Na szczęście w 2023 roku weszła w życie Dyrektywa Omnibus, która szczegółowo reguluje zasady promocji i jej komunikowania. Dzięki tym zapisom, konsumenci są chronieni przed nieuczciwymi sprzedawcami. 

Black Friday w w słowiańskim wydaniu, w polskich sklepach to festiwal niewielkich promocji. Według zeszłorocznych kalkulacji na 800 produktach przeciętna obniżka wynosi… 3,5%. Co więcej, 300 z 800 badanych produktów faktycznie było droższych niż przed akcją Black Friday’ową. Być może sklepy boją się, że zdarzy się jeden z 13 najgorszych incydentów podczas Black Friday?

Takie wydarzenia nie zniechęcają Polaków do zakupów. W tym roku według raportu sporządzonego dla Picodi wydamy nawet 2,3 miliarda złotych. Na co uważać podczas Black Friday 2023? Sprawdźcie nasz tekst!

Nie daj się zaskoczyć

Regulaminy niejednokrotnie odpychają swoją formą, ale jeśli mamy wydać sporo pieniędzy, warto do nich zajrzeć. To, na co warto uważać podczas Black Friday, to ukryte postanowienia umowy. W przypadku dużych sklepów taka sytuacja raczej nie będzie mieć miejsca.

Jeśli jednak znajdziecie ofertę z mało popularnej strony, zajrzyjcie w głąb warunków promocji. Inaczej możecie skończyć z astronomiczną prowizją na ratach albo brakiem gwarancji i rękojmi.

Podczas Czarnego Piątku zwiększa się także aktywność hakerów. Według raportu Carbon Black okres przedświąteczny oznacza o 57% więcej cyberataków. Włamania stają się naprawdę kreatywne i korzystają ze zdobyczy techniki. Jak zwykle trzeba zwracać uwagę na phishing. Wiadomości z niepewnych źródeł mogą doprowadzić do naruszeń bezpieczeństwa, dlatego przed kliknięciem w jakikolwiek link warto się zastanowić. 

Weryfikuj sprzedawców

Świetne oferty z internetu mają to do siebie, że ich autorzy nie zawsze muszą być wiarygodni. Jest jednak kilka metod, które pomogą ich zweryfikować.

Pierwszym i dość prostym sposobem na sprawdzenie autentyczności sprzedawcy jest skorzystanie z Białej Listy Podatników VAT. Tam znajdziemy rachunki bankowe przypisane do sklepu. Jeśli na stronie internetowej nie będzie zgodności między danymi właściciela a rachunkiem bankowym, warto sprawdzić, dokąd wędrują pieniądze.

Sklepy internetowe powinny mieć albo infolinię, albo zestaw podręcznych informacji

Każda dobra strona powinna posiadać informacje niezbędne do weryfikacji. Dzięki informacji o właścicielu łatwo jest zweryfikować rentowność biznesu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pozwala to zyskać pewność, że spółka jest zarejestrowana w rzeczywistym miejscu i zachowuje płynność finansową.

Na co uważać podczas Black Friday? Na pewno na metody płatności. Im mniej ich w sklepie, tym poważniej trzeba się zastanowić nad jego wiarygodnością. Jeśli sprzedawca oferuje wyłącznie przedpłatę na wskazane konto bankowe, możemy mieć duże podejrzenie, że nie jest to dobra oferta. Nie cieszmy się jednak zbytnio, jeśli na stronie jest kilka opcji, ale te nie działają i zostaje nam przelew.

Podawanie danych karty na niepewnej stronie nie jest dobrym pomysłem

Przed zakupami dobrze jest spojrzeć na Krajowy Rejestr Długów. Jeśli sklep lub działalność jest niewielka, a jej właściciel zadłużony, to nie wróży to dobrze, prawda? Oprócz tego firmy zweryfikujemy systemem ERIF oraz BIG Infomonitor. W tym miejscu warto zaznaczyć, że choć zagraniczna siedziba firmy może przyczynić się do wydłużenia procesu naprawy, nie zawsze oznacza szwindla. 

Zakupy zagranicą? Można, ale nie zawsze warto

Przy okazji Czarnego Piątku jeszcze bardziej niż zwykle kuszą oferty zagranicznych sklepów. Sprawa w Unii Europejskiej stała się prostsza po przyjęciu pod koniec 2018 roku rezolucji. Od teraz każdy sklep, który sprzedaje na terenie wspólnoty, nie może zabronić, by jej członek skorzystał z jego usług. Nie ma też prawa narzucać wyższych cen z wyłączeniem kosztów transportu. 

Na wysyłkę z Chin może być już za późno

Inaczej sytuacja ma się z przesyłkami spoza kontynentu. Tutaj coraz mocniej widać procedurę uszczelniania systemu przez urzędy celne. Teoretycznie w Unii Europejskiej wszystko powinno być w porządku. W przypadku przechwycenia przesyłki o wartości powyżej 22 euro musimy uiścić podatek VAT - 23% wartości produktu. Gdy jego cena przekracza 150 euro, to zgodnie z rozporządzeniem Rady Europy płacimy też cło. Tak mówi rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009

Praktyka bywa jednak inna. W Polsce powyższe zasady nie mają racji bytu, a urzędy celne starają się zatrzymywać jak najwięcej przesyłek - niezależnie od ceny. Nie pomaga żaden napis "gift" czy niewielka cena. 

To, na co trzeba uważać podczas Black Friday, to miejsce wysyłki. Jeśli magazyn znajduje się w kraju Unii Europejskiej, możemy spać spokojnie. W innym przypadku poza dopłatami istnieje ryzyko nieotrzymania paczki przed świętami. Tutaj dowiecie się, jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday.

Sprawdź także po zakupie

Pewności nigdy za wiele. Podczas otwierania produktów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na plomby łączące elementy opakowania. Jeśli chcemy dokonać zakupu smartfona, możemy zweryfikować jego oryginalność z pomocą numeru IMEI. Ten jest unikatowy dla każdego z modeli dostępnych na rynku. Wyświetlimy go po wpisaniu komendy *#06#. Jeśli numer różni się od naklejki na opakowaniu, mogliśmy paść ofiarą oszustwa.

W przypadku innych typów urządzeń trudno o weryfikację, bowiem każdy przypadek jest indywidualny. Pamiętajmy, że jeśli warunki umowy nie stanowią inaczej, mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i kolejne 14 na zwrot.

Jak znaleźć dobre promocje?

Aby odnaleźć promocje, które nas nie zawiodą, musimy wziąć pod uwagę kilka szczegółów. 

Po pierwsze - sprawdzajmy ceny z wyprzedzeniem. Świetne zestawienie przygotowała ekipa Black Friday Online. Porównują w nim kilka produktów, patrząc na ceny miesiąc przed Czarnym Piątkiem oraz na tydzień przed, a także w trakcie. Widać już kilka nieciekawych tendencji, jak chociażby sztuczne podbijanie ofert, by później mieć z czego zbijać.  

Niechlubny przypadek podbijania cen przed Black Friday (Źródło: Lun4tic22792137 na wykop.pl)

Z pomocą przed zakupami przyjdzie także porównywarka cen. Nie tylko pozwoli odnieść cenę rynkową względem innych sklepów, ale i porównać ją w ujęciu czasowym. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych rozczarowań. 

Zobacz oferty na Black Friday w wiarygodnych sklepach:
promocje w Media Expert

promocje w RTV Euro AGD
promocje w Media Markt

Zwracam także uwagę na siłę społeczności. Nikt nie pomaga tak jak ludzie, którzy nie chcą dać się oszukać. Aktywne społeczności na Pepper oraz Wykopie pomogą sprawnie rozróżniać, co jest promocją, a co tylko imitacją.

Na końcu chcemy poinfomować, że Videotesty.pl także pracują na pełnych obrotach. Przygotowaliśmy kompletny poradnik z promocjami na Black Friday. Znajdziecie w nim zarówno oferty na laptopy, jak i telewizory czy konsole, a także smartfony i sprzęt AGD. Zapraszamy was także na nasze media społecznościowe: 

W wymienionych miejscach będziemy aktywnie informować o promocjach, które pojawią się w sieci. Zapraszamy do obserwowania oraz włączania powiadomień. Obserwujcie nas także w poniedziałek, podczas Cyber Monday. A tutaj dowiecie się, czym Cyber Monday różni się od Black Friday

blog comments powered by Disqus
Frajer Day? Nie daj się oszukać podczas Black Friday!