PODPOWIEDZI:

Black Friday vs Cyber Monday – Czym się różnią?

Black Friday vs Cyber Monday – Czym się różnią?

Black Friday oraz Cyber Monday zdaję się być nierozłączne, ale od kiedy tak jest? Podczas którego z nich możemy znaleźć lepsze okazje? Który dzień notuje większe zyski? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w tym artykule.

Pod koniec listopada Amerykanie obchodzą trzy święta: Święto Dziękczynienia, Black Friday oraz Cyber Monday. Ten pierwszy jest związany z indykiem, drugi z wyprzedażami w sklepach stacjonarnych, a trzeci też z wyprzedażami, ale w sklepach internetowych – tak można powiedzieć w skrócie, ale przyjrzymy się temu nieco bliżej.

Kiedy zaczęto obchodzić Black Friday?

Sam zwyczaj sięga aż wczesnych lat 50-tych ubiegłego wieku. Sprzedawcy dawali kopa świątecznym wyprzedażom poprzez wielkie promocje. Gdy już wszystko podliczono, bilans sklepów stawał się czarny (w sensie nie był już czerwony, co w księgowości oznaczało stratę pieniędzy).

Dzień po Święcie Dziękczynienia był zwykle dniem wolnym od pracy. Z tego względu każdy szanujący się John Smith udawał się wtedy z rodziną zrobić zakupy. Zakupy w sklepach. Następnie przyszedł Internet, który wszystko zmienił.

Przeczytaj też: Jak kupować w zagranicznych sklepach podczas Black Friday?

Kiedy zaczęto obchodzić Cyber Monday?

Cyber Monday sięga swoim korzeniami roku 2005. W tych odległych czasach nie było jeszcze popularnego zwyczaju, aby zamawiać praktycznie wszystko przez Internet. Kupujący dalej potrzebowali do tego zachęty. Z tego względu sklepy internetowe zaczęły prowadzić swoje osobne sprzedaże, aby konkurować z tradycyjnymi sklepami, koszącymi zyski podczas Black Friday.

Przeczytaj też: Jak nie dać się oszukać podczas Black Friday?

Czemu w ogóle Cyber Monday?

W tamtych czasach Internet był nazywany cyberprzestrzenią.

A czemu Monday, a nie Saturday? Okazuje się, że w tamtych czasach ludzie zwykli dokonywać zakupów internetowych w pracy! A dokładniej w biurze, gdzie mogli korzystać z nowoczesnych komputerów z szybkimi łączami (w tej odległej epoce w domach korzystano jedynie z bardzo wolnych modemów). A więc we wczesnych latach zakupów przez Internet, poniedziałek okazał się dochodowym dniem dla sklepów internetowych.

Czy w sumie nie jest to jedno i to samo?

Tak i nie. Black Friday urodził się w sklepach stacjonarnych – Cyber Monday jest na niego internetową odpowiedzią. Z początku kupujący odwiedzali sklepy w piątek, a następnie kontynuowali poszukiwania okazji w cyberprzestrzeni w poniedziałek.

Obecnie Black Friday ma miejsce niemal na równi w tradycyjnych sklepach, jak i w internetowych. Oczywiście wiele sklepów w USA dalej wymaga, aby kupujący pojawiali się w ich sklepie, jednak internetowy świat już w pełni przyjął do siebie Black Friday.

Jedna z największych różnic między Cyber Monday a Black Friday pozostaje bez zmian – styl zakupów. Podczas Cyber Monday można spotkać przyzwoite promocje na bardzo zróżnicowane towary, kiedy podczas BF obniżce poddane są tylko konkretne grupy. Najczęściej jest to elektronika czy sprzęty domowe, których ceny są za to obniżane bardzo, ale to bardzo nisko.

Niemniej jednak wielu sprzedawców zaczęło reklamować niektóre okazje zarówno podczas Black Friday, jak i Cyber Monday, a więc powoli wszystko się na siebie nakłada.

Przeczytaj też: 13 najgorszych incydentów podczas Black Friday

Który dzień ma lepsze promocje?                          

Zależy to od tego, czego szukasz. Oczywiście na największe promocje można trafić, koczując pod sklepem w USA. Sprzedawcy nie patrzą już tylko na zysk – są gotowi nawet stracić byle przyciągnąć kupujących do środka.

Niemniej jednak coraz więcej osób preferuje zakupy online. Same okazje raczej nie są tak dobre, jak te stacjonarne podczas BF, jednak sprzedaż internetowa zaczyna przynosić sprzedawcom stosunkowo większe zyski. W 2017 roku sprzedaż podczas CM osiągnęła 6,6 miliarda dolarów – nowy rekord, który niemal podwoił kwotę z 2016. Przekroczył tym samym zyski z Black Friday, które wyniosły wtedy 5 miliardów dolarów.

Jeszcze raz należy podkreślić, że największe okazje mają miejsce podczas Black Friday w sklepach stacjonarnych. Jest tak także w przypadku zakupów dokonywanych przez Internet w tym samym dniu. Z tego powodu, zanim nadejdzie Cyber Monday, największe okazje zwykle już są wyprzedane. Cyber Monday jest niejako przedłużeniem Black Friday niż osobnym świętem.

Parę ciekawych danych

Oto kilka danych statystycznych, na podstawie badania przeprowadzonego przez Black Friday:

  • Kupujący wydają średnio o 57 dolarów więcej podczas Black Friday niż podczas Cyber Monday.
  • Black Friday dalej przenosi się w sieć, jako że 68% kupujących w ten dzień robi to przez Internet.
  • Ubrania oraz sprzęty elektroniczne to najpopularniejsze kategorie zarówno podczas BF, jak i CM.
  • 31% ankietowanych przyznało, że większość planowanych zakupów dokonuje podczas Black Friday, kiedy 22% preferuje w tym celu Cyber Monday.
  • Amazon to główne miejsce, w którym zarówno podczas Black Friday, jak i Cyber Monday kupujący poszukują okazji.

Podsumowanie

Pamiętaj też, że jeśli nie uda Ci się zakupić czegoś podczas Cyber Monday, będziesz miał do tego jeszcze okazje. Większość wyprzedaży rozciąga się jeszcze na dalszą część podczas tygodnia. Jeżeli jednak polujesz na bardzo gorący towar, zrób zakupy jak najszybciej. Najbardziej poszukiwane produkty sprzedają się bardzo szybko.

blog comments powered by Disqus
Black Friday vs Cyber Monday – Czym się różnią?