PODPOWIEDZI:

Gramofony – Jaki Kupić? Podpowiadamy Czym Kierować Się Kupując Odtwarzacz Płyt Analogowych

Gramofony – Jaki Kupić? Podpowiadamy Czym Kierować Się Kupując Odtwarzacz Płyt Analogowych

Płyty winylowe wracają do łask, a melomani coraz chętniej sięgają właśnie po ten typ nośnika. W związku z tym popularność zyskują także gramofony. Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla własnych potrzeb? Na co zwrócić uwagę? Wbrew pozorom to nie takie trudne, a wiedząc na co zwracać uwagę - bez trudu można wybrać odpowiedni dla siebie odtwarzacz.

Od kilku lat płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans swojej popularności. Melomani na całym świecie wybierają czarne krążki coraz chętniej z różnych powodów. Trwałość nośnika, ekskluzywne wydanie czy jakość dźwięku. To cechy, które powodują, że chcemy odstawić w kąt nasz odtwarzacz płyt CD i znów delektować się muzyką płynącą z gramofonu. Jednak wybór odpowiedniego nie jest taki prosty. W końcu gramofon to coś więcej niż tylko zwykły odtwarzacz. To serce całego muzycznego systemu.

RODZAJ NAPĘDU

Wybierając gramofon spotkamy się dwoma podstawowymi typami napędu. Pierwszy z nich to napęd paskowy – znany jeszcze z gramofonów starego typu, jednak często używany i w nowych na rynku modelach. Zwolennicy tego typu napędów zwracają uwagę na jakość brzmienia i trwałość. Jednak warto pamiętać, że pasek mechanicznie będzie się zużywał – stąd przynajmniej co kilka lat należy go wymieniać by cieszyć się z dobrej jakości. Drugim rodzajem napędu jest napęd bezpośredni. To drugie rozwiązanie częściej spotkamy w gramofonach dedykowanych DJom. Jednym z przykładów jest gramofon Pioneer PLX-500 mogący służyć zarówno profesjonalistom jak i amatorom do domowego odsłuchu. Konstrukcja tych gramofonów jest bardziej skomplikowana dla laików niż adapterów z napędem paskowym, jednak dopóki nie musimy zajmować się rozkręcaniem sprzętu i rozkładaniem jego konstrukcji na czynniki pierwsze – sama konstrukcja napędu nie będzie miała dla nas większego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Zarówno gramofony paskowe jak i te o napędzie bezpośrednim wyposażone są w dwa podstawowe regulatory obrotów, czyli 33 RPM oraz 45 RPM. Ponadto niektóre modele oferują również mniej standardową liczbę 78 RPM. Który napęd jednak wybrać? Oba mają swoje plusy i minusy, jednak łatwiej będzie znaleźć dobrze brzmiący sprzęt w przystępnej cenie wybierając napęd paskowy.

WZMACNIACZ

Niezwykle istotną kwestią jest wzmacniacz gramofonowy. Część urządzeń ma takowy wbudowany w konstrukcję urządzenia. Inne natomiast trzeba wyposażyć w taki wzmacniacz dodatkowo. W zależności od oczekiwań warto zastanowić się nad lepszym wyborem dla siebie. Jeśli gramofon ma służyć jedynie jako element zestawu grającego, który będzie wykorzystywany okazyjnie – lepiej wybrać model z wbudowanym przedwzmacniaczem np. AUDIO-TECHNICA AT-LP60USB. Będzie to oszczędność zarówno pieniędzy, w końcu nie będziemy musieli kupować dodatkowego sprzętu, jak i miejsca. Co jednak wybrać, gdy to wokół gramofonu planujemy zbudować całe centrum prawdziwego audiofila? Wówczas wybór zewnętrznego przedwzmacniacza wydaje się dobrą inwestycją. W przypadku dalszej rozbudowy całego systemu będzie to najzwyczajniej w świecie opcja wygodniejsza i dająca większe pole manewru w przyszłości.

Ranking gramofonów

Nowoczesny gramofon z napędem bezpośrednim

WYPOSAŻENIE GRAMOFONU

Gramofon to nie tylko talerz, rodzaj napędu, wzmacniacz i ramię – czyli wszystko to co zawsze znajdziemy w podstawowym modelu urządzenia bez względu na to, na jaki konkretnie typ się zdecydujemy. Istnieje szereg dodatkowych – niezbędnych lub opcjonalnych części wyposażenia odtwarzacza płyt analogowych, o których musimy wiedzieć. To bez czego w żaden sposób nie będziemy mogli korzystać z gramofonu, to igła oraz wkładka. Niektórzy producenci oferują je wraz z gramofonem, jednak z czasem te elementy ulegną zużyciu. Wówczas warto rozejrzeć się za czymś co odpowiednio trafi w nasz gust i spełni wymagania. Od czego uzależnić wybór igły? Przede wszystkim od tego jak często będziemy korzystać z gramofonu i w jaki sposób. Tu po raz kolejny kłania się różnica między wyposażeniem dla melomanów i tych, dla których gramofon będzie instrumentem muzycznym. Kolejny aspekt to pokrywa – warto ją mieć, ochroni cały sprzęt np. przed kurzem. Większość producentów montuje je w swoich modelach. Inne ważne kwestie to slipmata, czyli okrągła mata, którą położymy na talerz, na niej zaś ułożymy płytę. Nie jest to duży koszt, a i zazwyczaj znajdziemy taką rzecz kupując nowy gramofon. Niektóre, nowsze modele wyposażone są również w port USB – czy takie dodatkowe wyposażenie będzie konieczne, o tym musi zdecydować każdy indywidualnie.

Prosty model gramofonu dla melomanów

PODSUMOWANIE

Jeśli gramofon ma być sprzętem służącym tylko do odsłuchu w domowym zaciszu to należy zadać sobie tylko jedno pytanie. Czy będzie on centrum muzycznego świata w domu, czy jedynie jego elementem. Jeśli to na słuchaniu płyt analogowych zależy nam najbardziej – lepiej wybrać nieco droższy model, niekoniecznie z wbudowanym przedwzmacniaczem. Dobrze będzie wówczas również od razu zainwestować w konkretną igłę oraz wkładkę. Jeśli natomiast gramofon to tylko jedna z muzycznych zabawek – można pomyśleć o opcji budżetowej i wybrać skromniejszy model, z napędem paskowym. W przypadku, gdy gramofon ma być sprzętem DJskim sprawa wygląda nieco trudniej. Wówczas napęd paskowy raczej się nie sprawdzi, a i kwestia wyboru wkładki oraz igły będzie bardziej złożona. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań.

blog comments powered by Disqus
Gramofony – Jaki Kupić? Podpowiadamy Czym Kierować Się Kupując Odtwarzacz Płyt Analogowych