Gramofony – Jaki Kupić? Podpowiadamy Czym Kierować Się Kupując Odtwarzacz Płyt Analogowych

Gramofony – Jaki Kupić? Podpowiadamy Czym Kierować Się Kupując Odtwarzacz Płyt Analogowych

Płyty winylowe wracają do łask, a melomani coraz chętniej sięgają właśnie po ten typ nośnika. W związku z tym popularność zyskują także gramofony. Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla własnych potrzeb? Na co zwrócić uwagę? Wbrew pozorom to nie takie trudne, a wiedząc na co zwracać uwagę - bez trudu można wybrać odpowiedni dla siebie odtwarzacz.

Od kilku lat płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans swojej popularności. Melomani na całym świecie wybierają czarne krążki coraz chętniej z różnych powodów. Trwałość nośnika, ekskluzywne wydanie czy jakość dźwięku. To cechy, które powodują, że chcemy odstawić w kąt nasz odtwarzacz płyt CD i znów delektować się muzyką płynącą z gramofonu. Jednak wybór odpowiedniego nie jest taki prosty. W końcu gramofon to coś więcej niż tylko zwykły odtwarzacz. To serce całego muzycznego systemu.

RODZAJ NAPĘDU

Wybierając gramofon spotkamy się dwoma podstawowymi typami napędu. Pierwszy z nich to napęd paskowy – znany jeszcze z gramofonów starego typu, jednak często używany i w nowych na rynku modelach. Zwolennicy tego typu napędów zwracają uwagę na jakość brzmienia i trwałość. Jednak warto pamiętać, że pasek mechanicznie będzie się zużywał – stąd przynajmniej co kilka lat należy go wymieniać by cieszyć się z dobrej jakości. Drugim rodzajem napędu jest napęd bezpośredni. To drugie rozwiązanie częściej spotkamy w gramofonach dedykowanych DJom. Jednym z przykładów jest gramofon Pioneer PLX-500mogący służyć zarówno profesjonalistom jak i amatorom do domowego odsłuchu. Konstrukcja tych gramofonów jest bardziej skomplikowana dla laików niż adapterów z napędem paskowym, jednak dopóki nie musimy zajmować się rozkręcaniem sprzętu i rozkładaniem jego konstrukcji na czynniki pierwsze – sama konstrukcja napędu nie będzie miała dla nas większego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Zarówno gramofony paskowe jak i te o napędzie bezpośrednim wyposażone są w dwa podstawowe regulatory obrotów, czyli 33 RPM oraz 45 RPM. Ponadto niektóre modele oferują również mniej standardową liczbę 78 RPM. Który napęd jednak wybrać? Oba mają swoje plusy i minusy, jednak łatwiej będzie znaleźć dobrze brzmiący sprzęt w przystępnej cenie wybierając napęd paskowy.

WZMACNIACZ

Niezwykle istotną kwestią jest wzmacniacz gramofonowy. Część urządzeń ma takowy wbudowany w konstrukcję urządzenia. Inne natomiast trzeba wyposażyć w taki wzmacniacz dodatkowo. W zależności od oczekiwań warto zastanowić się nad lepszym wyborem dla siebie. Jeśli gramofon ma służyć jedynie jako element zestawu grającego, który będzie wykorzystywany okazyjnie – lepiej wybrać model z wbudowanym przedwzmacniaczem np. Gramofon AUDIO-TECHNICA AT-LP60USB. Będzie to oszczędność zarówno pieniędzy, w końcu nie będziemy musieli kupować dodatkowego sprzętu, jak i miejsca. Co jednak wybrać, gdy to wokół gramofonu planujemy zbudować całe centrum prawdziwego audiofila? Wówczas wybór zewnętrznego przedwzmacniacza wydaje się dobrą inwestycją. W przypadku dalszej rozbudowy całego systemu będzie to najzwyczajniej w świecie opcja wygodniejsza i dająca większe pole manewru w przyszłości.

DOBRY GRAMOFON W PRZYSTĘPNEJ CENIE>>>

Nowoczesny gramofon z napędem bezpośrednim

WYPOSAŻENIE GRAMOFONU

Gramofon to nie tylko talerz, rodzaj napędu, wzmacniacz i ramię – czyli wszystko to co zawsze znajdziemy w podstawowym modelu urządzenia bez względu na to na jaki konkretnie typ się zdecydujemy. Istnieje szereg dodatkowych – niezbędnych lub opcjonalnych części wyposażenia odtwarzacza płyt analogowych o których musimy wiedzieć. To bez czego w żaden sposób nie będziemy mogli korzystać z gramofonu, to igła oraz wkładka. Niektórzy producenci oferują je wraz z gramofonem, jednak z czasem te elementy ulegną zużyciu. Wówczas warto rozejrzeć się za czymś co odpowiednio trafi w nasz gust i spełni wymagania. Od czego uzależnić wybór igły? Przede wszystkim od tego jak często będziemy korzystać z gramofonu i w jaki sposób. Tu po raz kolejny kłania się różnica między wyposażeniem dla melomanów i tych, dla których gramofon będzie instrumentem muzycznym. Kolejny aspekt to pokrywa – warto ją mieć, ochroni cały sprzęt np. przed kurzem. Większość producentów montuje je w swoich modelach. Inne ważne kwestie to slipmata czyli okrągła mata, którą położymy na talerz, na niej zaś ułożymy płytę. Nie jest to duży koszt, a i zazwyczaj znajdziemy taką rzecz kupując nowy gramofon. Niektóre, nowsze modele wyposażone są również w port USB – czy takie dodatkowe wyposażenie będzie konieczne, o tym musi zdecydować każdy indywidualnie.


Jaki PC Dla Ucznia do Nauki i Rozrywki?

Prosty model gramofonu dla melomanów

PODSUMOWANIE

Jeśli gramofon ma być sprzętem służącym tylko do odsłuchu w domowym zaciszu to należy zadać sobie tylko jedno pytanie. Czy będzie on centrum muzycznego świata w domu, czy jedynie jego elementem. Jeśli to na słuchaniu płyt analogowych zależy nam najbardziej – lepiej wybrać nieco droższy model, niekoniecznie z wbudowanym przedwzmacniaczem. Dobrze będzie wówczas również od razu zainwestować w konkretną igłę oraz wkładkę. Jeśli natomiast gramofon to tylko jedna z muzycznych zabawek – można pomyśleć o opcji budżetowej i wybrać skromniejszy model, z napędem paskowym. W przypadku gdy gramofon ma być sprzętem DJskim sprawa wygląda nieco trudniej. Wówczas napęd paskowy raczej się nie sprawdzi, a i kwestia wyboru wkładki oraz igły będzie bardziej złożona. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych upodobań. Kilka podpowiedzi znajdziecie także w naszym rankingu.

SPRAWDŹ NASZ RANKING GRAMOFONÓW ! >>>

Jakie gramofony są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu gramofonów z 5/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Audio-Technica AT-LP120USBHC Audio-Technica AT-LP120USBHC Tu kupisz najtaniej!
2Camry CR 1113 Camry CR 1113 Tu kupisz najtaniej!
3Audio-Technica AT-LP5 Audio-Technica AT-LP5 Tu kupisz najtaniej!
4Hyundai RT 910 RETRO Hyundai RT 910 RETRO Tu kupisz najtaniej!
5REGA RP1 REGA RP1 Tu kupisz najtaniej!
6Hyundai RTCC 513 RIP  RETRO Hyundai RTCC 513 RIP RETRO Tu kupisz najtaniej!
7Teac TN300 Czarny Teac TN300 Czarny Tu kupisz najtaniej!
8Pro-Ject Debut Carbon (2M-RED) Pro-Ject Debut Carbon (2M-RED) Tu kupisz najtaniej!
9Pioneer PL-990 Pioneer PL-990 Tu kupisz najtaniej!
10Sony PS-LX300 Sony PS-LX300 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 10 Gramofonów – Prezentujemy Najpopularniejsze Gramofony na Rynku

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more