PODPOWIEDZI:

Jaką Matrycę Aparatu Wybrać? Wpływ Wielkości Matrycy na Jakość Zdjęć

Jaką Matrycę Aparatu Wybrać? Wpływ Wielkości Matrycy na Jakość Zdjęć

Zastanawiasz się, jaką wielkość powinna być matryca, aby sprostała Twoim wymaganiom? Wystarczy poznać kilka faktów o możliwościach matrycy pełnoklatkowej i matrycach stosunkowo mniejszych. Dzięki temu kupując sprzęt, dobierzesz odpowiednie parametry i nie przepłacisz za coś, czego tak naprawdę nie będziesz używał.

Inwestując w aparat cyfrowy najczęściej myśli się o zoomie i pikselach, ale tak naprawdę najważniejsza jest po prostu matryca. Mówiąc o matrycy, należy mieć na względzie jej rodzaj, rozmiar i rozdzielczość (rozdzielczość to właśnie wspomniane megapiksele, które są ważne, ale nie ważniejsze niż rodzaj czy rozmiar) – to głównie te parametry wpływają na jakość zdjęcia. Podstawa zasada jest natomiast taka, że ilość pikseli musi współgrać z wielkością matrycy.

Szukasz pomocy w odszyfrowaniu tajników związanych ze znaczeniem wielkości matrycy w aparatach cyfrowych? Ten artykuł jest dla Ciebie. „Upychanie” zbyt dużej ilości pikseli zrobiło się modne z tej przyczyny, że to podstawowy parametr, na który potencjalny klient zwraca uwagę. I nie ma w tym nic złego. Problem jest jednak wtedy, gdy to nie pociąga za sobą dostosowania innych parametrów matrycy, czyli przede wszystkim jej wielkości, dzięki czemu duża ilość pikseli w aparacie wpłynie na jakość wykonywanych zdjęć.


matryca

Pikseloza

Niewątpliwie przy wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego zwrócisz uwagę na rozdzielczość. Pierwsze o czym się mówi, gdy ma się na względzie dobrą jakość zdjęć, to bowiem ilość pikseli. Nie da się temu zaprzeczyć. Element światłoczuły to jednak nie wszystko, aby uzyskać odpowiednią rozdzielczość, i wie to każdy, kto jest z fotografią za pan brat. Dlatego też w parze z określoną ilością pikseli musi iść odpowiednia wielkość matrycy. Dopiero ten duet jasno określa, jaką rozdzielczość zdjęć możesz uzyskać.

Przykładowo standardowa rozdzielczość 300 dpi mówi nam o tym, że na calu papieru mieści się 300 pikseli, czyli maksymalną odbitkę, jaką możesz otrzymać to 22x33 cm – pytanie, czy taki rozmiar zdjęcia będziesz chciał mieć. Standardowo drukuje się bowiem zdjęcia w wielkości 10x15 cm bądź 13x18 cm. Aby wrzucić zdjęcie na portal społecznościowy typu Facebook czy Instagram, też raczej nie ma co szaleć  z rozdzielczością. Ważniejsze jest natomiast to, że obecna miniaturyzacja kompaktów wpływa na wielkość matrycy. Do małego, poręcznego aparatu musi bowiem wejść równie mała matryca, co jednak wcale nie przeszkadza producentom, by uatrakcyjnić ofertę swojego modelu dużą ilością pikseli. Pamiętaj więc o tym, że zbyt duża ilość pikseli przy małej matrycy i tak niewiele wpłynie na jakość zdjęć, a wręcz jej zaszkodzi.

Optymalne rozwiązanie znajdziesz w naszym rankingu redakcji, gdzie przedstawiamy najlepsze modele z 16-megapikselową matrycą.

Wielkość matrycy pod lupą

Wielkość matrycy ma wpływ na wielkość elementów światłoczułych. Im większy jest natomiast element światłoczuły, tym więcej światła będzie w stanie pochłonąć. Co to oznacza? W skrócie będzie to wpływać na „zaszumienie” zdjęcia. Szumy występują wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości światła i zwiększa się wzmocnienie sygnału z matrycy. Dlatego też zazwyczaj występuje prosta zależność, że im mniejsza matryca, tym mniejszy piksel, a im mniejszy piksel, tym większe szumy w stosunku do tych matryc, które charakteryzują się większymi pikselami. Biorąc pod uwagę tę zależność, wielkość sensora obrazu jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na stosunek sygnału płynącego z matrycy do szumu, czyli innymi słowy jakość zdjęć. Między innymi dlatego Canon EOS 5D Mark III  z pełnoklatkową matrycą jest tak topowy.

Canon EOS 5D Mark III

W tym momencie dotykamy innego pojęcia, jakim jest czułość (ISO). Możesz bowiem zmniejszyć czułość, dzięki czemu szumów będzie mniej. Dzieje się tak, gdyż im mniejsze jest ISO, tym mniejsze wzmocnienie sygnału wyjściowego sensora. Kiedy zwiększasz czułość, następuje efekt odwrotny, czyli zwiększasz wzmocnienie sygnału, a to skutkuje większą ilością szumów. Dzisiaj coraz częściej oferowany jest całkiem szeroki zakres czułości, jednak nie zmienia to faktu, że wielkość matrycy i elementów światłoczułych są tu najistotniejsze. Oczywiście możesz stwierdzić, że niekoniecznie potrzebujesz jasnego szkła i szukać innych rozwiązań, jak na przykład dodatkowe źródła światła.

Jakie rozmiary matrycy są dostępne na rynku?

Na rynku występują trzy podstawowe wielkości matrycy w aparatach cyfrowych (również te, które są w telefonach komórkowych): 35 mm (35x24 mm), czyli pełna klatka; APS-C (23,6x15,7 mm dla Nikona, Pentaxa i Sony, a dla Canona jest to 22,2x14,8 mm); matryca cztery trzecie stworzona przez Kodaka i Olympusa (17x13 mm). Pełnoklatkową matrycę ma na przykład profesjonalna lustrzanka cyfrowa Canon EOS 5D Mark III. Ciekawe i uniwersalne zastosowanie rozmiaru matrycy APS-C znajdziesz w aparatach Sony Alpha a6300 lub Canon EOS 80D. Matrycę cztery trzecie wykorzystuje do uzyskania dobrej jakości zdjęć Panasonic w modelu DMC-G6.

W większości aparatów kompaktowych znajdziemy natomiast matrycę o oznaczeniu rozmiaru 1/2.3". To dość mała matryca, co często jest dużym ograniczeniem dla wydajności aparatów. Jeśli więc matryca jest takiej wielkości (powierzchnia sensora 0,28 cm2; mnożnik ogniskowej x5,62), zazwyczaj piksele są umieszczane bardzo gęsto, a wielkość pojedynczego piksela nie jest zbyt duża. Możesz natomiast z matrycą 1/2.3" uzyskać bardzo dobre zbliżenie.

Nikon Coolpix P900 posiada 16-megapikselową matrycę 1/2.3" CMOS. Zawartość 16 mpix na powierzchni 6,16 x 4,62 mm to bardzo dużo, a nawet można powiedzieć, że większa ilość pikseli nie miałaby już najmniejszego sensu, bo odbije się to na jakości zdjęć.

Nikon Coolpix P900

Plusy i minusy dużej i małej matrycy

Duża matryca to przede wszystkim lepsza jakość zdjęć i to nawet przy słabych warunkach oświetleniowych, a także możliwość osiągnięcia małej głębi ostrości. Aparaty z dużą matrycą są natomiast o wiele droższe i większe.

Mała matryca to głównie duża głębia ostrości. Jest to także dobre rozwiązania w przypadku ultrazoomu. Jakie to ma znaczenie dla ogniskowej? Mała matryca, to mniejszy kadr. Optyczna ogniskowa jest więc taka sama, ale wartość faktyczna się zmniejsza. Dodatkowo jest to tańsza i lżejsza opcja dla miłośników fotografii.

Pamiętaj też, że rankingi najlepszych aparatów cyfrowych pomogą w dobrym wyborze.

blog comments powered by Disqus
Jaką Matrycę Aparatu Wybrać? Wpływ Wielkości Matrycy na Jakość Zdjęć