PODPOWIEDZI:
Telewizory w promocji w RTV Euro AGD

Jak Dobrać Przekątną Ekranu Telewizora Pod Swoje Preferencje?

Jak Dobrać Przekątną Ekranu Telewizora Pod Swoje Preferencje?

Przekątna ekranu to jeden z najważniejszych parametrów, na których powinniśmy się skupić przy wyborze telewizora. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Zachęcam do przeczytania artykułu na ten temat!

Słowem wstępu

Wybór najlepszego telewizora to wbrew pozorom poważne przedsięwzięcie. Wybór jest ogromny, zwłaszcza jeżeli chodzi o kryterium przekątnej teleodbiornika. W sklepach zobaczymy sprzęt od wielkości ok. 20 cali (1 cal = 2,54 centymetra), do ponad 70 cali. Na targach sprzętu można już teraz spotkać olbrzymy posiadające ponad sto cali, które zapewne za kilka lat staną się znacznie bardziej powszechnym towarem. Jeszcze w 2006 roku dominowały 32-calowe ekrany. Można się domyślić, że obecnie mało kto decyduje się na taki zakup. Ceny spadają i telewizory 32-calowe, które kiedyś uważane były za olbrzymie, obecnie odchodzą do lamusa. W 2017 roku ceny są na poziomie, w którym coraz częściej możemy sobie pozwolić na telewizor powyżej 50 cali (ceny takowych zaczynają się od ok. 1700 zł). Można się spodziewać, że trend zwiększania się przekątnej ekranu będzie się jeszcze przez jakiś czas pogłębiał. Nie jest to jednak coś co może trwać wiecznie i pewnie już za kilka lat zauważymy widoczne spowolnienie w tym względzie.

LG 105UC9V telewizor olbrzym

Kwestia odległości

Sprawa dosyć oczywista, niemniej jednak często nie zdajemy sobie z niej sprawy. Wybór przekątnej telewizora do naszego domu powinien być zależny nie tylko od możliwości umieszczenia sprzętu na meblach / ścianie, ale również od odległości w jakiej głównie będziemy przed tym telewizorem siedzieć. W Internecie można odnaleźć różne kalkulatory które powinny ułatwić ten dobór. Sprawa jest jednak stosunkowo prosta i każdy powinien móc obliczyć sobie to sam. Wzory pokazujące optymalną odległość od ekranu, tak, aby uzyskać pełnię jego możliwości, w zależności jaki model wybieramy, wyglądają następująco: w przypadku ekranu Full HD 1080p jest ok. 4.2 cm x ilość cali ekranu, a jeżeli chodzi o wyświetlacz Ultra HD 4K jest to ok. 2.1 cm x ilość cali ekranu. Optymalna odległość to taka, w której jesteśmy w stanie dostrzec wszystkie szczegóły i detale wyświetlanego obrazu. Warto więc wyliczyć odległość między kanapą czy fotelem w którym zwykle oddajemy się oglądaniu telewizji, a miejscem w którym zamierzamy postawić nasz zakup. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że podęliśmy słuszną decyzję, nie przepłaciliśmy i np. nie kupiliśmy zbyt dużego telewizora. Trzeba mieć jednak na względzie, że przy dużym ekranie jakość kanałów telewizyjnych z którymi mamy w Polsce do czynienia będzie pozostawiać wiele do życzenia. Nie unikniemy widoku pikseli jeżeli nie będziemy oglądali filmów w odpowiedniej jakości, np. z nośników Blu-ray.

telewizor smart tv

Cena

Jak pisałem we wstępie artykułu ceny telewizorów znacznie w ostatnich latach spadły w stosunku do ich rozmiarów. Obecnie wydaje się, że kompletnie bezsensownym jest wybór telewizorów poniżej 40 cali, chyba, że z jakichś względów takiego właśnie potrzebujemy. Ceny telewizorów 55-calowych to najczęściej wydatek ok. 3000 zł, chociaż ceny zaczynają się od 2 tysięcy a kończą nawet na kilkunastu. 65 cali to odpowiednio większy wydatek. Tutaj w przypadku bardziej niszowych marek możemy wprawdzie znaleźć telewizor za ok. 3500 zł, ale przeciętnie musimy się przygotować na ok. 6-7 tysięcy złotych. Telewizory posiadające 75 cali i więcej to już zwykle spory koszt dla domowego budżetu. Najtańsze modele zaczynają się w granicach 12 tys. zł, a najdroższe modele kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. I choć ceny niektórych modeli telewizorów, bez względu na ich przekątną, wydają się astronomiczne, to nie powinno sprawić problemu wybranie rozsądnego modelu powyżej 50 cali za ok. 3 tysiące złotych.

Pobór energii

Energia elektryczna która jest niezbędna do użytkowania teleodbiorników to kwestia coraz częściej brana pod uwagę, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Oczywiście najlepiej wybierać te z klasą energetyczną A++ i A+, ale jednocześnie należy pamiętać, że z szerokością ekranu zwiększa się również pobór energii. Przykładowo, za prąd dla 43-calowego LG 43LH630V, w klasie A++, przy założeniu, że będziemy mieć go włączonego przez 3 godziny dziennie, a 1 kWh energii kosztuje 60 groszy, zapłacimy niecałe 25 zł rocznie. Za 58-calowego Samsunga UE58J5200 w takiej samej klasie energetycznej, zapłacimy przy podobnych założeniach czasu użytkowania ok. 50 zł. Natomiast za 55-calowego Samsunga UE55KU6470S, który posiada klasę energetyczną jedynie A, koszt zwiększa się do ok. 75 złotych rocznie. Teoretycznie różnice nie są duże, ale w przypadku, gdy telewizor jest głównym centrum domowej rozrywki i używa się go np. przez 10 godzin dziennie, koszty są zdecydowanie większe. Dlatego warto mieć na względzie czy na pewno potrzebujemy ogromnego telewizora który niepotrzebnie zwiększy nam rachunki za prąd.

Zastosowanie

Przed zakupem telewizora należy zadać sobie podstawowe pytanie – do czego właściwie będę go używał. Może tylko do oglądania telewizji? Tak jak pisałem wcześniej, nadawane w Polsce kanały nie są jeszcze przystosowane do odbioru w wysokiej rozdzielczości, a co za tym idzie nie trzeba kupować szczególnie dużych telewizorów – w takim wypadku spokojnie powinny wystarczyć te o rozmiarze 40 do 50 cali. Inaczej sprawa ma się jeżeli jesteś zapalonym graczem konsolowym - wtedy im większy ekran tym większa przyjemności z gry. Podobnie wygląda sprawa z przeglądaniem Internetu przez ekran telewizora – im większy ekran, tym w zasadzie lepiej.

i-panasonic-tx-65c320e

Podsumowanie

Podsumowując, dobór przekątnej ekranu telewizora bywa bardziej skomplikowany niż można by początkowo założyć. W porównywarce TV jest przecież sporo opcji do wyboru.

Mimo wszystko, te kilka wyżej wymienionych elementów (odległość, cena, pobór energii, zastosowanie) na które powinniśmy zwrócić uwagę, nie powinny spowodować u nas zawrotów głowy. Są to dosyć proste kwestie i w zasadzie nawet dla laika wzięcie ich pod uwagę nie powinno stanowić problemu.

blog comments powered by Disqus
Jak Dobrać Przekątną Ekranu Telewizora Pod Swoje Preferencje?