PODPOWIEDZI:

Cyberpunk 2077 problematyczny, Google pozwany w USA - VideoNews #281

Cyberpunk 2077 problematyczny, Google pozwany w USA - VideoNews #281

Rok zbliża się nieubłaganie ku końcowi, a w związku z tym technologiczny świat spowalnia obroty. Nie oznacza to, że w tym tygodniu nie pojawiło się kilka ciekawych informacji. O wszystkich poczytacie przy okazji VideoNewsa #281 - ostatniego w tym roku.

Nim zacznę pisać o tym, co się zdarzyło w tym tygodniu, pragnę przekazać wam najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz 2021 roku! To był czas niecodzienny, czas próby, zmęczenia, nieporozumienia i niepokoju. Mam nadzieję, że zmiany i niesprawiedliwości tego świata nie dotknęły was zbyt mocno, a w przyszłym roku ten dziwny okres będziemy wspominać już bez większych emocji, w spokoju dobrze działającego świata. 

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia przesyła wam cała redakcja Videotesty.pl. Ten rok to także wyjątkowy czas dla nas. Zmieniliśmy kilka strategii, uruchomiliśmy agregat promocji, staraliśmy się być jak najbliżej konsumenta i dostarczać mu prawdziwe promocje. Pojawiło się kilka materiałów ambitnych, wiele materiałów solidnych i być może kilka, o których część z nas wolałaby już zapomnieć. Za te ostatnie przepraszamy.

Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, w której, jak mamy nadzieję, będziecie coraz chętniej zjawiać się na naszych stronach i ściągać tym samym jak najszersze grono odbiorców. To dzięki wam ten serwis ma sens. To wasze komentarze nas kształtują i to dla was chcemy dostarczać wiedzę. Dziękujemy za zaufanie w 2020 i liczymy na to, że w 2021 roku uda nam się je zdobywać z jeszcze większą skutecznością

A teraz wróćmy do VideoNewsa!

W tym tygodniu publikujemy masę artykułów i filmów, ale warto spojrzeć między innymi na:

Pamiętajcie, by pozostać z nami na dłużej i dyskutować za pośrednictwem grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

 • Producentom smartfonów w tym roku wyjątkowo się spieszy. Jeszcze w tym roku Xiaomi może zapowiedzieć Xiaomi Mi 11, choć nie wiadomo, czy w wersji globalnej, czy też wyłącznie lokalnej.
 • Qualcomm obiecuje 3 lata dużych aktualizacji systemu oraz cztery lata wsparcia dla poprawek bezpieczeństwa dla swoich procesorów..
 • Google zamyka działanie systemu Android Things, który miał być rozszerzeniem popularnej platformy na urządzenia Internetu Rzeczy. Certyfikacje zakończą się 5 stycznia, a działanie usługi - rok później.
 • Messenger nie wyświetla ankiet, na Instagramie nie ma naklejek, a ponadto zniknęła funkcja personalizowanych odpowiedzi. To efekt zmian, jakie wynikają z nowych regulacji prawnych w Unii Europejskiej, zacieśniających reguły gromadzenia danych. Facebook zapowiada powrót funkcji.
 • Ray Tracing tylko na najmocniejszych kartach Nvidii? Otóż nie, bowiem na Famiconie udało się stworzyć podobne rozwiązanie w rozdzielczości renderowania 160x200 pikseli. Potrzeba było specjalnego kartridża z wbudowanym procesorem i dużo zaparcia ze strony Bena Cartera.
 • Na (przed)świąteczną nudę polecamy zabawę z nauczeniem maszynowym z Google Arts & Culture. Operową arię utworzycie z pomocą czterech śpiewających stworzeń, których parametry głosu dostosujemy przeciągając myszką.

Zamieszania wokół Cyberpunka 2077 ciąg dalszy

Na szczęście CD Projekt RED zdecydował się na wypłacenie premii niezależnie od recenzji gry. Te w przytłaczającej większości nie są pozytywne, a gra straciła polecenie na platformie Metacritic zbierającej recenzje. Zespół CDPR przeprosił graczy za niepokazanie gry na starej generacji konsol i przyznaje, że powinien poświęcić więcej czasu na wykończenie tytułu. Jednocześnie firma proponuje zwroty graczom konsolowym. Sony usunęło grę z Playstation Store, a gracze otrzymają zwrot pieniędzy. 

Cyberpunk 2077 to jedna z większych porażek wizerunkowych CDPR

W recenzji Cyberpunk 2077 Paweł zwraca uwagę na niedoróbki, które duszą podzespoły komputerów oraz uniemożliwiają rozgrywkę. Kłopoty gry kosztowały założycieli miliard dolarów, oczywiście w wartości akcji. Kolejna duża łatka według nieoficjalnych informacji dla pracowników sklepu Gamestop pojawi się 21 grudnia i ma zająć się większością problemów. 

Większość Stanów Zjednoczonych pozywa Google

Sytuacja podobna do tej z poprzedniego VideoNewsa i pozwu Facebooka. Tym razem chodzi o Google, które według pozywających 35 stanów, stolicy USA, Puerto Rico oraz Guam: Działało antykonkurencyjnie, by chronić swój monopol na wyszukiwanie i wyłączyć rywali, a przez to odciąć użytkowników od zalet rywalizacji rynkowej. Tę pozew antymonopolowy ma nadzieję przywrócić. To już trzeci pozew. Pierwszy wyszedł od stanu Teksas, a drugi rozpoczął Departament Sprawiedliwości. 

Google pozwane za tworzenie pozycji monopolisty

W pozwie oskarża się giganta wyszukiwarek o likwidowanie konkurencji jak Yelp czy Expedia poprzez opieranie wyszukiwania tylko o swoje narzędzia. Zwraca się też uwagę na monitorowanie niemal każdego aspektu cyfrowego życia. Firma odpowiada, że jej usługi mają pozytywny wpływ na konsumentów i biznes, a naruszenie tego stanu rzeczy może doprowadzić do ograniczenia dostępu Amerykanów do informacji oraz odcięcia przedsiębiorstw od środków komunikacji.

15 rozszerzeń kradło dane na potęgę

Problem dotyczył użytkowników przeglądarek Chrome oraz Edge, w których odpowiednio 15 i 13 rozszerzeń wykradało dane. Informację przekazał Avast, który znalazł w nich złośliwy kod. Poza przekierowywaniem użytkowników na strony z reklamami oraz próby wyłudzeń pieniędzy zbierały one nasze informacje osobiste, w tym adresy e-mail czy daty urodzin. Poza nimi gromadziły też historię przeglądania sieci.

Google Chrome było narażone na złośliwe ataki

Sprawdź promocję na laptop z tańszym antywirusem!

Proceder ukrócono w zeszłym miesiącu, ale według danych Avastu mógł trwać od 2018 roku. Przede wszystkim narażeni na niego byli ci, którzy masowo pobierali treści oraz wykorzystywali przeglądarki do kontynuowania konwersacji z telefonów.

Niebezpieczne rozszerzenia dla Chrome

 • Direct Message for Instagram
 • DM for Instagram
 • Invisible mode for Instagram Direct Message
 • Downloader for Instagram
 • App Phone for Instagram
 • Stories for Instagram
 • Universal Video Downloader
 • Video Downloader for FaceBook
 • Vimeo Video Downloader
 • Zoomer for Instagram and FaceBook
 • VK UnBlock. Works fast.
 • Odnoklassniki UnBlock. Works quickly
 • Upload photo to Instagram
 • Spotify Music Downloader
 • The New York Times News

Niebezpieczne rozszerzenia dla Edge:

 • Direct Message for Instagram
 • Instagram Download Video & Image
 • App Phone for Instagram
 • Universal Video Downloader
 • Video Downloader for FaceBook
 • Vimeo™ Video Downloader
 • Volume Controller
 • Stories for Instagram
 • Upload photo to Instagram
 • Pretty Kitty, The Cat Pet
 • Video Downloader for YouTube
 • SoundCloud Music Downloader
 • Instagram App with Direct Message DM

Niecodzienne koncepty urządzeń mobilnych od Oppo

Choć prezentowane wizje są tylko konceptami autorstwa Oppo i Nendo, to wyglądają intrygująco. Pierwszym z nich jest smartfon złożony z wielu modułów, które w przedstawionej wizji mogłyby się nakładać na siebie. Pozwoliłoby to stworzyć smartfon z bardzo długim ekranem do notatek, nieco krótszy smartfon z podglądem selfie, a nawet stację dokującą pokazującą wyłącznie godzinę. Ponadto po złożeniu telefon zyskiwałby inny układ przycisków nie tylko do regulacji głośności, ale np. robienia zdjęć.

Oppo i Nendo zaprojektowali serię gadżetów

Drugi koncept to ściśle połączone ze sobą słuchawki w kształcie... makaronu kolanko. Dzięki symetryczności obydwie mogą się ze sobą połączyć. W ten sposób schowalibyśmy je nie tylko w etui, ale i dookoła zegarka. Po włożeniu je w etui o okrągłym kształcie moglibyśmy je ładować bezprzewodowo, a na tej samej tacce napełnilibyśmy energią telefon. Etui pasowałoby do głośnika, a cała linia produktów pojawiłaby się w tej samej stylistyce.

Samoloty na wodór przyszłością lotów?

W kontekście sterowców wodór brzmi niebezpiecznie, ale mimo to jest on promowany jako technologia przyszłości. ZeroAvia zajmuje się produkcją samolotów wyposażonych w ogniwa wodorowe i robi to na tyle skutecznie, by otrzymać dofinansowania od Amazona, Shella oraz fundacji Billa Gatesa - Breakthrough Energy Ventures. Poza otrzymanymi od nich 21,4 miliona dolarów zabezpieczyli oni też 16,3 miliona od brytyjskiego rządu

Paliwo wodorowe ma przed sobą przyszłość, bowiem według raportu Airbusa może zmniejszyć o 50% poziom emisji dwutlenku węgla do środowiska. Szef ZeroAvia, Val Miftakhov informuje, że więcej niż 10 linii lotniczych wdroży ich rozwiązania do 2023 roku. Jak na razie firma wypuściła niewielki samolot, który potrafił przelecieć między 10 a 15 minut na paliwie wodorowym. 

Japonia będzie łączyć ludzi w pary z pomocą AI

Populacja Japonii od trzynastu lat nieustannie maleje, podobnie jak liczba małżeństw - w roku 2000 było to 800 tysięcy rocznie, a obecnie - 600 tysięcy. W kraju urodziło się ledwie 864 tysiące dzieci w 2019 roku, co oznacza o 5,9% mniej niż historycznie najniższy wynik sprzed dwóch lat. Aby zachęcić do większej prokreacji oraz tworzenia związków, japoński rząd zachęca do wykorzystywania sztucznej inteligencji. Rozwiązania wdrożyło już 25 z 47 prefektur.

W początkowej fazie rozwoju programu dobór był dość sztywny - opierał się na kryterium dochodowym, wykształceniu oraz wieku. Agencja rządowa zachęca jednak prefektury do zbierania informacji o osobowości. To także nie odbywa się w sposób przesadnie subtelny - aplikacje zadają pytania o hobby i wartości w życiu, nie wyciągają za to wniosków z ulubionych utworów czy filmów. 

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Cyberpunk 2077 problematyczny, Google pozwany w USA - VideoNews #281