PODPOWIEDZI:

Rozsuwany smartfon, robopsy na służbie, odkurzacze podsłuchują - VideoNews #278

Rozsuwany smartfon, robopsy na służbie, odkurzacze podsłuchują - VideoNews #278

Technologia zaskakuje coraz bardziej, z tygodnia na tydzień. W tym całym festiwalu zachwytów oraz innowacji łatwo się pogubić. Na szczęście VideoNews jest na posterunku. W 278. odcinku pokażemy rozsuwanego smartfona z elastycznym wyświetlaczem, wojskowe psy-roboty oraz najmniej bezpieczne hasła świata.

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

A jeśli szukacie promocji smartfonów, kliknijcie napis po lewej - on przekieruje was na naszą nową podstronę!

Krótkie informacje

  • To już oficjalny koniec Honora w rękach Huawei. Za około 20 miliardów dolarów firmę odkupił konglomerat chińskich spółek z krajowym kapitałem. Jej potencjał najpewniej zostanie ograniczony do chińskiego rynku.
  • Apple obniża prowizję w AppStore dla małych deweloperów z obrotem poniżej 1 miliona dolarów do 15% z zysków z aplikacji.
  • Fortnite może pojawić się ponownie na iOS, a to za sprawą usługi GeForce Now, która obeszła politykę Apple i uruchamia się na przeglądarce Safari.

Samsung Galaxy Z Flip może zadebiutować w tańszej wersji

  • Samsung może w przyszłym roku pokazać nie tylko Samsunga Galaxy Z Fold 3, ale i tańszego Z Flip Lite z Ultra Thin Glass.
  • Messenger miał lukę bezpieczeństwa, która pozwalała nasłuchiwać użytkowników przez cały czas. Wymagał jednak wysłania dwóch wiadomości do znajomego, który musiał mieć uruchomionego zarówno Messengera w przeglądarce, jak i na telefonie. Błąd już naprawiono.

Oppo X 2021 oferuje rozsuwany ekran

Na konferencji Oppo Inno Day firma przedstawiła koncept rozsuwanego smartfona - Oppo X 2021. Urządzenie było w pełni sprawne, bowiem opiera się na mechanizmie, na który firma złożyła 12 patentów. Roll Motor to silnik przesuwnic, który pozwala zmienić przekątną ekranu z 6,7 na 7,4 cala. Zrobimy to ręcznie po przesunięciu palcem po czytniku linii papilarnej. Urządzenie może też uruchamiać silnik automatycznie, na przykład podczas oglądania filmu. 

Oppo X 2021 posiada mechanizm wysuwania

Sprawdź cenę Samsunga Galaxy Z Fold 2!

Podczas konferencji Oppo pokazało też drugą rewizję gogli AR. Tym razem pozwolą one osiągnąć efekt oglądanią 90-calowego telewizora z odległości 3 metrów. Wyświetlany na nim obraz jest 98% jaśniejszy, 53% bardziej kontrastowy oraz bogatszy o 40% więcej pikseli. Wyposażono je w kamery ultraszerokokątne oraz moduł Time of Flight 3D, który potrafi rozpoznać 21 punktów dłoni. W stosunku do poprzedników gogle schudły o 75%. 

Przeczytaj więcej: Ten smartfon się rozsuwa! Rewelacyjny koncept z Oppo Inno Day!

Roboty poczują dotyk?

Uniwersytet Cornella stworzyli zespół światłowodowych czujników, które mogą być programowane tak, by przekazywać uczucie dotyku do wirtualnych obiektów. Rozciągliwa "skóra" może stworzyć uczucie naciskania, wyginania i nadwyrężania i robić to w wielu miejscach jednocześnie. Każdy z palców ma nad sobą podświetlaną rurkę z poliuretanu, która poza osłoną potrafi przewodzić sygnał otrzymywany poprzez dotyk. 

Rozwiązanie jak na razie działa w jedną stronę - wykrywa dotyk, nie dając nam jego uczucia, ale wysyłając je do VR albo sprzętów medycznych. Naukowcy przewidują, że "skóra" znajdzie zastosowanie jako element komunikacji z robotami. Dzięki takim sensorom mogłyby one odczuwać dotyk w sposób podobny do ludzi.

Najmniej bezpieczne hasła świata

Czyli hasła najbardziej popularne i najmniej skomplikowane. Firma NordPass podsumowała tegoroczne propozycje. Wygrało niezmiennie cieszące się dużym zaufaniem "123456", które w tym roku pokonało "12345" - ubiegłorocznego zwycięzcę, który spadł aż na ósme miejsce. Drugie najpopularniejsze hasło to "123456789", a na podium wskoczyła nowość - "picture1", którego złamanie ma zajmować 3 godziny.

Popularnym słownym hasłem, które dopiero co pojawiło się w zestawieniu jest zajmujące dziesiąte miejsce "senha", czyli "hasło", tylko że po portugalsku. W pierwszej dwudziestce zaskakuje jednak najmocniej "aaron431", który jest nowością i zajmuje osiemnastą pozycję. Według danych NordPass najpopularniejsze hasło wykorzystano aż 2,5 miliona razy. 

Robotyczne psy patrolujące w wojsku

Stany Zjednoczone podejmują kolejny krok w robotyzacji wojska. Tym razem baza lotnicza w Panama City na Florydzie otrzyma cztery pary robotycznych oczu w postaci robotów patrolujących przypominających psy. Za ich produkcję odpowiada Ghost Robotics, która rozwija tego typu technologie od dekady. Najnowsze rozwiązanie zaimplementowane przez wojsko potrafi pracować 7 godzin bez ładowania - autonomicznie (także w ciemności) lub z asystą pilota. 

Ghost Robotics stworzył kilka robotycznych psów na potrzeby wojska

Tymczasem FBI zatrudnia 140 robotów stworzonych przez firmę AutoStore. Powodem nadmiar dokumentów w archiwum - łącznie ponad 2 miliardy stron. AutoStore przemieści je do ponad 300 tysięcy opakowań, którymi zarządzać będą roboty przemieszczające się po całym magazynie. Włamanie do oprogramowania robotów nie pozwoli nam jednak uzyskać wrażliwych danych - urządzenia posiadają jedynie numery identyfikatorów w bazie.

Intel chce złamać monopole na rynku laptopów

Firma wykorzystuje własne fundusze po to, by stworzyć konkurencję dla liderów lokalnych rynków, co wzmocni jego pozycję także u mniej popularnych producentów. W tym celu powstał model NUC M15. Nie jest on przedstawicielem serii Intel EVO, która oferuje określony poziom parametrów, choć spełnia większość jej wymagań. Nie zabrakło portów Thunderbolt 4/ USB 4, HDMI i procesorami: i5-1135G7 lub i7-1165G7 z wbudowaną kartą graficzną Iris Xe.

Laptopy od Intela wyglądają dość typowo

Nie będzie to innowacyjna seria. Ekrany Full HD 15,6 cala to IPS-y z obsługą dotyku lub bez niej i w proporcjach 16:9. Mało odkrywczy jest design, a maksymalnie otrzymamy 16 GB RAM-u. Nie są to też propozycje najlżejsze, bowiem ważą około 1,65 kilograma. Nowe laptopy będą wycenione między 1000 a 1500 dolarów, w zależności od konfiguracji, jaką stworzą na jego bazie mniejsi producenci. W ubiegłym roku Intel próbował podobnego rozwiązania w laptopie gamingowym - MAG 15.

Hakerzy mogą cię podsłuchiwać... odkurzaczami

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland postanowili wykorzystać odkurzacz Xiaomi do niecnych celów. Choć nie posiada on mikrofonu, udało się stworzyć rozwiązanie do podsłuchiwania. Wszystko przy wykorzystaniu Lidaru. Ten zbiera informacje o świetle, ale jego fale potrafią zmieniać częstotliwość w zależności od obiektów, na których lądują. Wynika to z właściwości dźwięku jako fali zmieniającej minimalnie kształty dźwięków.

Odkurzacz z pomocą Lidaru rejestruje dźwięki otoczenia fot. Sriram Sami

Surowy sygnał z Lidaru dzięki przetwarzaniu przez algorytmy głębokiego nauczania może być przełożony na falę dźwiękową. "Hakerzy" najpierw włamali się bezprzewodowo do odkurzacza, a następnie kontrolowali kierunek wiązki laserowej, by precyzyjnie zbierać fale z jednej powierzchni. Dźwięk odbijał się od między innymi kartonu, kosza na śmieci czy plastikowej torby polipropylenowej (jak z Ikei). Naukowcy odtworzyli próbki z konwersacji i programu telewizyjnego z 90% skutecznością.

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Rozsuwany smartfon, robopsy na służbie, odkurzacze podsłuchują - VideoNews #278